Publicystyka Zwrot ku przeszłości

Zwrot ku przeszłości

09/04/14 02:14:00 (12 komentarze)

przez: Sergey Borisov

Owszem, to może zaskakujące, lecz tak naprawdę nie pamiętamy o wszystkich faktach związanych z przemysłem perfumeryjnym. Za każdym razem odkrywamy nowe aspekty, napotykamy zaskakujące fakty. Co ważne, reagujemy na nie emocjami – pozytywnymi lub też negatywnymi, tak jakby coś działo się po raz pierwszy. Nie mam nic przeciwko dosadnej emocjonalnej ekspresji, bo tak naprawdę ciężko tu o punkt graniczny pomiędzy odbiorem prawidłowym, a przesadą. Sprawdźmy zatem w których kwestiach nasze reakcje mogą być słuszne, a w których już niekoniecznie.


„Zapachy cały czas drożeją” – tak właśnie twierdzą eksperci stron tematycznych oraz blogerzy. Na początku wieku jedynie niszowe perfumy mogły osiągać cenę 300 złotych i była to cena wysoka, wręcz szczyt ekskluzywności. W dzisiejszych czasach, taka sama cena za zapach wydaje się być całkiem normalna. Przeciętna cena za niszę to około 600 złotych. Dlaczego aż tyle płacimy? Ze względu na smutnie oprawione butelki i opakowanie?
 

By odpowiedzieć na to pytanie, pozwólcie, że przytoczę fragment: „Gdybym był perfumiarzem, poświęciłbym wszystko zapachowi, nie opakowaniu… i aby stworzyć zapach niemożliwy do odtworzenia, byłby to zapach najdroższy z możliwych.” Kto mógł wypowiedzieć te słowa? Najwyraźniej protoplasta konceptu niszy. Tak jak wcześniej powiedział Francois Coty, iż cena dobrych perfum w dobrej butelce powinna być „uzasadniona i należyta”. Nie jest to chyba zaskakujące, że słowa te zostały wypowiedziane w roku 1920 przez Coco Chanel?

Chanel zaczynała jako marka niszowa i jedynie za sprawą braci Wertheimer jej dystrybucja została skierowania do segmentu luksusowego. Cena perfum Chanel była wyższa niż cena perfum Coty. Następnie ta sama idea ekskluzywności i możliwie najwyższej ceny za perfumy rozwinęła się za sprawą Jean Patou, Elsa Maxwella i ich drogocennych perfum – Joy de Jean Patou. Patrząc wstecz należy wziąć pod uwagą znaczącą istotę inflacji jednak w 1924 roku mała butelka czystych perfum Chanel N°5 kosztowała 1,75$. Dziś – butelka o pojemności 7,5ml kosztuje 120$.


„Ciągle jesteśmy karmieni oudowymi zapachami, które posiada teraz każda marka,” buntują się blogerzy. „Czy nie jest możliwe stworzenie w końcu czegoś bardziej interesującego, oryginalnego?”
 

No tak. Trendy zmieniają się w kółko, nagle i niespodziewanie. I jest to już męczące. Były zapachy z paczulą na czele, które przewinęły się jako warte poznania, aż do uznanych jako wstrętne w drugiej połowie XIX wieku. Fiołkowe zapachy pojawiły się na przełomie XIX i XX wieku, razem z jononowymi zapachami. Po roku 1917 wstąpiły szypry, a od 1921 zaczęły pojawiać się zapachy aldehydowe. Po wojnie swoją popularność zyskały natomiast zapachy konwaliowe – jeśli chodzi o kobiety, zaś w przypadku mężczyzn były to zapachy oparte na wetywerii. Następnie ozonowe, unisexowe kompozycje XX wieku. Czy nie są to normalne tendencje i trendy, które także kiedyś wiodły prym?


„Na co dzień jesteśmy atakowani ciężkimi zapachami! To już zbyt wiele!” tak brzmią okrzyki z USA i Kanady. „Zaprzestańmy inwazji perfum w naszym codziennym życiu. Zakażmy używania silnych perfum w miejscach publicznych!"
 

Zatem zestawmy pytanie z pewnym cytatem: „Piżmo, ambra, kwiat pomarańczy, tuberoza i inne mocne wonie są totalnie zakazane.” Jest to francuska instrukcja, dotycząca etyki zasad dla kobiet (Manual des Dames), stworzona przez Madame Celnart i opublikowana w 1833 roku. W tym samym okresie, kobiety noszące ciężkie zapachy były nie tylko powszechnie krytykowane, ale i posądzano je o bycie paniami lekkich obyczajów.


Kwestia piękna naturalnych składników i szorstkości tych syntetycznych była chętnie omawianym tematem, nie tylko w XXI wieku.
 

Tego typu dyskusje pojawiły się już w połowie XIX wieku, kiedy to powstały zapachy syntetyczne. Wszystkie naturalne wonie były mile widziane, natomiast te chemiczne były przeklęte i niepożądane włączając Fougere Royale Houbigant [(i nikt nie nazywa ich Coumarin Royale (Kumaryna Royale); syntetyczne cząsteczki w składzie nie zostały ujęte w reklamie zapachu, czyli właściwie tak samo, jak robi się aktualnie)]. Uznano także, iż prawdziwe kobiety otaczają się pięknem prawdziwych kwiatów, natomiast inne wonie są „dla artystów i poetów o zróżnicowanych wartościach moralnych,” ogłosił Collette Fellow w książce Guerlain z 1889 roku.


„Niejasne” zasady importu i „czarny rynek”, gdzie perfumy były tańsze, a sprawdzenie ich jakości było niemożliwe - czyli historie, które zaczęły się już dawno temu.
 

Koniec XIX wieku - perfumerie znajdowały się w każdej dzielnicy Paryża. Można było w nich kupić perfumy dwu-, trzykrotnie tańsze niż w innych luksusowych butkiach w Rue de la Paix czy na Place Vendome. Różnica w cenie tłumaczona była niższymi kosztami wynajmu, utrzymania i wynagrodzenia dla pracowników. Dodatkowo zjawisko napędzała różnica między arystokracją, w końcu osoby będące w niekorzystnej sytuacji materialnej nie mogły pozwolić sobie na arystokratyczne ceny za perfumy. Jak widać, wszystko może odnaleźć swój odpowiednik w przeszłości.


Afery związane z perfumiarzami? Rasistowski skandal i proces Jean-Paul Guerlain’a oraz John’a Galliano?
 

Jeden z ojców współczesnej sztuki perfumiarskiej – Francois Coty – był znany ze swoich prawicowych poglądów, stworzył kilka faszystowskich organizacji we Francji, pisał i publikował antysemickie artykuły w swojej gazecie „Przyjaciel Nacji” (Friend of the Nation). Został za to skazany w 1933 roku.


Ubolewanie nad tym, iż wszystko dookoła jest aromatyzowane, włącznie z papierem toaletowym.
 

W roku 1930, mydła i szampony, kremy do opalania i proszki do prania były aromatyzowane. Właściwie nie ma potrzeby wspominania tutaj o wodzie toaletowej (eau de toilette) – gdzie właśnie w "czasie kryzysu" zadecydowano o jej niższym stężeniu.


Zapachy typu unisex?
 

W roku 1920 powstało wiele zapachów. Na przykład zapach plaży inspirowany kremem do opalania – Eau Chaldee, czy też zapach klubu golfowego dla mężczyzn i kobiet, Eau de Sien. Oba zostały skomponowane przez Henri Almeras dla Jean Patou. Co więcej, to z drugiego zapachu zrodziła się wielka rodzina zapachów sportowych oraz (popularnych zwłaszcza teraz) flankerów.

Jestem pewien że tutaj, pośród czytelników portalu Fragrantica, jest wielu miłośników historii z zapachem w tle. A czy Wam udało się odnaleźć przykład perfumiarskiej historii, która daje o sobie znać współcześnie, a swe korzenie ma gdzieś w dalekiej przeszłości?

---

Tłumaczenie: siberianPoprzedni Publicystyka Następny


Advertisement

gardenia
gardenia

siberian brawo :) JP Guerlain powiedział, że pracował, jak "Murzyn" nad stworzeniem Samsary...zaraz został okrzyknięty rasistą.

Sep
11
2014
adaszek
adaszek

o! :)
dzięki za tłumaczenie siberian :) I jest wzmianka o Fougere Royale, ciekawie to wszystko zestawione. Miło że poświęciłaś swój czas, pozdrawiam! i powodzenia dalej.

Sep
04
2014
Harlem Nocturne
Harlem Nocturne

Ja też chciałabym, żeby pojawiało się więcej tego typu artykułów... Bardzo dobra robota!

Sep
04
2014
siberian
siberian

Dzięki Izabelo! Trzęsłam porteczkami :) Ale sama przyjemność.

Sep
04
2014
Izabela
Izabela

Siberian :) Gratki tłumaczenia :) Udany debiut :)

Sep
04
2014
Beata Maria
Beata Maria

No cóż, artykuł dotyka po troszę wszystkiego. W jednym worku trochę tego i trochę tego i jeszcze trochę tego.... owszem rozbudza to ciekawość i apetyt bo w takiej formie jest to ślizganie się po tematach. De facto, każde wywołane hasło mogłoby stać się powodem do napisania obszernego artykułu i nie ukrywam, że tego właśnie oczekuję:-).
Dzięki za fajne tłumaczenie.

Sep
04
2014
Hexe
Hexe

Bo ja mam aptekarsko-mikroskopowe podejście nawet do literatury. Bardzo ciekawy artykuł, bardzo ładne tłumaczenie. Chciałabym tu częściej i więcej takich ciekawostek z historii perfumiarstwa...

Sep
04
2014
siberian
siberian

Hexe!
No co Ty! Przecież człowiek całe życie się uczy :-) I przede wszystkim: kto pyta nie błądzi! A Twoje pytanie świadczy tylko o tym, że uważnie czytasz i zwracasz uwagę na takie "szczegóły" :-)

Sep
04
2014
Hexe
Hexe

Wybaczcie proszę mój brak wiedzy...

Sep
04
2014
siberian
siberian

Hexe, wszystko jest w porządku.
Chodzi o to, że Guerlain użył kiedyś obraźliwego określenia mając na myśli Afroamerykanów. Został za to ukarany grzywną. Podobno "nie miał na myśli nic złego" i słów te użył bez złych intencji.

Sep
04
2014
Hexe
Hexe

Świetny artykuł. Zastanawiam się tylko, czy nie wkradła się literówka i czy nie powinno być Jean Paul Gaultier zamiast Jean Paul Guerlain (fragment o faszystach i rasistach). Ale pewności nie mam, bo i wiedzy nie mam.

Sep
04
2014
Melitele
Melitele

Kapitalny artykuł! :D

Sep
04
2014

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

EgosGuru Perfumes
Egos

Folie de MargueriteSimimi
Folie de Marguerite

Seduction 2AK France
Seduction 2

Seduction 1AK France
Seduction 1

Georges et MoiSabe Masson
Georges et Moi

Ne des RosesSabe Masson
Ne des Roses

Parisian RhapsodySabe Masson
Parisian Rhapsody

Eu Vent de VousSabe Masson
Eu Vent de Vous

No. 10 Lace UpThe Trend by House of Sillage
No. 10 Lace Up

No. 9 City DreamsThe Trend by House of Sillage
No. 9 City Dreams

No. 8 Retro PopThe Trend by House of Sillage
No. 8 Retro Pop

Lys d'Or Eau PoudreeDorin
Lys d'Or Eau Poudree

Petales de Camelia Eau PoudreeDorin
Petales de Camelia Eau Poudree

Rose des Bois Eau PoudreeDorin
Rose des Bois Eau Poudree

Gardenia Garden Eau PoudreeDorin
Gardenia Garden Eau Poudree

SilverElisire
Silver

GoldElisire
Gold

He Wood CologneDSQUARED²
He Wood Cologne

Eau de Rochas Escapade EstivaleRochas
Eau de Rochas Escapade Estivale

DiapasonSospiro Perfumes
Diapason

EnsembleSospiro Perfumes
Ensemble

No. 7 DestinyThe Trend by House of Sillage
No. 7 Destiny

No. 6 Bow DeepThe Trend by House of Sillage
No. 6 Bow Deep

Become the ShamanDSH Perfumes
Become the Shaman

FoxyDSH Perfumes
Foxy

Gekkou HanamiDSH Perfumes
Gekkou Hanami

AbundanceChristy Organics
Abundance

UrbaneChristy Organics
Urbane

SatisfactionChristy Organics
Satisfaction

AmberChristy Organics
Amber

Popularne marki i zapachy: