Perfumy vintage Wieczór w Paryżu z Bourjois

Wieczór w Paryżu z Bourjois

02/28/14 00:19:30 (2 komentarze)

przez: Grace E. Hummel

Czasem już jedno spojrzenie na znajomy, kobaltowy flakon perfum potrafi ożywić wiele przyjemnych wspomnień... Sprzedawany w perfumeriach i drogeriach przez ponad 30 lat, zapach Soir de Paris (Wieczór w Paryżu) nosiły matki, ukochane i przyjaciółki. Wręczany jako prezent, podbijał ich serca swoim kuszącym zapachem.

Soir de Paris stworzony został w 1928 roku we Francji i od razu stał się hitem. W 1929 roku zapach trafił do sprzedaży również w Stanach Zjednoczonych, pod nazwą Evening in Paris. Nazwa perfum, jak również sam zapach - miękki, klasyczny, kwiatowo-słodki, kojarzyła się z romantyczną, szczęśliwą miłością w samym sercu Paryża. Perfumiarz Ernest Beaux oparł kompozycję perfum na nutach fiołka, bergamotki, lipy, goździków, bzu, róży, jaśminu, wetiweru i styraksu.

Perfumy schowano w granatowym, półkulistym flakonie w stylu Art Deco, zaprojektowanym przez Jean Helleu i wyprodukowanym przez szklarzy Brosse.

Kompozycja dostępna była w koncentracji perfum, wody toaletowej i wody kolońskiej. Linię zapachową uzupełniały perfumowane akcesoria: pudry, talk, mydła, szminki, kostki do kąpieli, balsamy do ciała i olejki do kąpieli, róże do policzków, perfumy w sztyfcie, kompakty i pudry do twarzy.

Niezwykłe były również zestawy Soir de Paris: pakowano je w ozdobne pudełka w kształcie gwiazd, marynarskich czapek czy półksiężyców. Były szczególnie popularne w okresie przedświątecznym czy w Dniu Kobiet.

Zapach Soir de Paris był największym sukcesem marki Bourjois. W latach 50tych zachwalano, że "nosi go więcej kobiet, niż jakiekolwiek inne perfumy na świecie". A jednak, w 1969 roku - zniknął...

W 1992 roku Soir de Paris został zreformułowany i ponownie zaprezentowany na rynku, dzięki marce Chanel (która kiedyś była w posiadaniu rodziny Wertheimer, właścicieli Bourjois). Nowy Evening in Paris to zapach słodki, łagodny, kremowy i delikatnie drzewny. "Najbardziej popularny zapach na świecie" jest obecnie ciągle w sprzedaży.

Istnieje wiele wersji i szat graficznych Soir de Paris: z wykorzystaniem niebieskiego marmurowego bakelitu, białego lub jasnozielonego plastiku. Tworzono wymyślne kształty opakowań: podkowy, muszle, drzwi hotelowe, buty, stare zegary, sowy, lub - co było wielką rzadkością - wieże Eiffel'a i marmurowe łuki! Te niezwykłe opakowania były szczególnie popularne w latach 50tych.Bogactwo form i kształtów w latach 50tych było w pewnym stopniu spowodowane trudnym okresem Drugiej Wojny Światowej, w trakcie którego wiele produktów zawierało adnotację "Opakowanie zastępcze. Zawartość nie uległa zmianie." Po wojnie ludzie ponownie pragnęli piękna, luksusu i wyjątkowości.

Zdecydowana większość flakonów Soir de Paris wykonana jest z kobaltowo-niebieskiego szkła, choć można spotkać również buteleczki przezroczyste czy pozłacane. I o ile same flakony, sprzedawane od lat 20tych do 60tych, nie uległy wielkim zmianom, umieszczane na nich plakietki i wzory nazw mówią nam wiele o dacie ich produkcji. Najbardziej charakterystyczne i rozpoznawalne wzory to:

Srebrne, trójkątne plakietki na kobaltowym szkle:
Dominowały w latach 1920-1940.
Początkowo (lata 20te i 30te) flakony zwieńczone były zatyczkami z matowego szkła i korka. W latach 40tych zatyczki produkowano już z metalu (na zdjęciu obok) i korka.

Srebrne, zakrzywione plakietki na kobaltowym szkle:
W latach 30tych pojawiły się zakręcone plakietki (zdjęcie obok), w późniejszych czasach zastąpione plakietkami złotymi, naklejanymi na kobaltowe, złote i przezroczyste szkło.

Srebrne, prostokątne plakietki na kobaltowym szkle:
W latach 40tych popularne było połączenie srebrnej prostokątnej plakietki ze srebrnym, metalowym korkiem.
Istniała również wersja z dodatkową plakietką wzdłuż dolnej linii frontu flakonu, z napisem "Soir de Paris" (zdjęcia 1 i 2).

Złote plakietki na kobaltowym i przezroczystym szkle:
Pojawiły się dopiero pod koniec lat 40tych i początku 50tych (zdjęcie 3).Złote plakietki na kobaltowym i przezroczystym szkle:

Pojawiły się dopiero pod koniec lat 40tych i początku 50tych (zdjęcie 3).

Pozłacane flakony:
Złocone i srebrzone flakony po raz pierwszy pojawiły się pod koniec lat 40tych.

Okrągłe srebrne plakietki na kobaltowym szkle:
Flakony o kobiecych kształtach, nazywane nieraz "Mae West" pojawiły się w latach 50tych. Miały niebieskie, plastikowe korki (zdjęcie 4).

Plakietki w kształcie litery "V" na kobaltowym szkle:
Datowo bardzo łatwe do zidentyfikowania, jako że zaczęto podawać na opakowaniach kody produkcji. Ten kształt plakietki pojawił się w latach 60tych (zdjęcie 5).

Złote, zakręcane korki:
Produkowane w późnych latach 40tych oraz 50tych.

Kobaltowe flakony w kształcie kryształu/naboju:
Pojawiły się w latach 20tych i były produkowane aż do lat 50tych. Dodawano je często do zestawów prezentowych. Starsze egzemplarze posiadają czarne korki z bakelitu i chwościki (zdjęcie 6). Późniejsze wersje miały korki złote i granatowe.

Miłośniczki zapachu i jego pięknych flakonów zachęcamy do zajrzenia na serwis Ebay, gdzie nadal kupić można stare wersje Soir de Paris!

---

Tłumaczenie: Zielona

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Poprzedni Perfumy vintage Następny


Advertisement

EJo
EJo

Piękne flakony :D Ja miałam do czynienia z nową wersją (lata 90te) i ta bardzo mi się podoba - mgliste wspomnienie "starej" jest we mnie jednak...być może używała go moja Babcia, może któraś z wiekowych cioteczek - kojarzę flaszkę nr 5. Mam nadzieję, że kiedyś wpadnie mi w ręce to cudo :D

Feb
28
2014
Savanoja
Savanoja

Nareszcie coś ciekawego na temat tych kultowych wręcz w naszym kraju perfum! Należy zawsze pamiętać, że Soir de Paris niegdyś były powiewem luksusu dostępnym dla przeciętnej Kowalskiej a w naszym kraju takie towary nie były łatwe do zdobycia. Dla mnie były to pierwsze perfumy, które poznałam w latach szczenięcych. Podkradałam je ciotce - ówczesnej kierowniczce Pewexu :D
Później polowałam na nie, ale gdy wznowiono produkcję bardzo się rozczarowałam. Jednak niedawno dzięki pobytowi na Fragrantice weszłam w posiadanie starej edycji... Ech, wspomnień czar.. :)

Feb
28
2014

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Popularne marki i zapachy: