Publicystyka Tulipanowy ogród w Śrinagarze, Kaszmir

Tulipanowy ogród w Śrinagarze, Kaszmir

05/14/15 08:34:09 (8 komentarze)

przez: Naheed Shoukat Ali

Nad brzegiem słynnego i najpiękniejszego jeziora Dal, z łańcuchem górskim Zabarwan w tle, znajduje się Ogród Tulipanów Srinagar, znany również jako Kaszmirski Ogród Tulipanowy. Ogród sam w sobie jest urzekający i bajkowy. Współczesny ogród tulipanowy był dawniej sadem owocowym, którego sytuacja finansowa, podobnie jak większej części gospodarki Kaszmiru, bardzo zależała od turystyki. W ten sposób powstała idea stworzenia ogrodu tulipanowego. Ogród ten obecnie liczy osiem lat, ale zdołał już osiągnąć pozycję największego ogrodu tulipanów w Azji. Rozciąga się na 30 ha ziemi, z czego 18 ha jest nadal rozwijane, a 7 z tych 18 hektarów przeznaczono wyłącznie pod tulipany, po to, aby każdy mógł uwierzyć, że znalazł się w Rajskim Ogrodzie.

Cebulki są sprowadzane z Holandii a kaszmirska gleba ma nie zbawienny wpływ, czego efekty doskonale widać na zdjęciach. Pewne jest, że każdego roku co najmniej milion tulipanów z 95 odmian prezentowanych jest wystawie, a ich widok zapiera dech w piersiach feerią barw. W ogrodzie tulipanów, posadzono również żonkile dla podkreślenia ich odurzającego zapachu. Sezon turystyczny rozpoczyna się w marcu, a na kwietniową wystawę wszystkie tulipany są w pełnym rozkwicie. Musimy również docenić ogrom pracy włożonej przez ludzi,  którzy pracują tutaj przez cały rok, aby pozwolić nam cieszyć się przez jeden miesiąc pięknem tulipanów w rozkwicie, ich praca sprawia, że ogród przez ten miesiąc jest stale otwarty dla zwiedzających. Pracuje tam ponad 130 osób, które wykonują swoje codzienne zadania, aby osiągnąć taki efekt, jaki widzimy przed sobą.

To była historia Ogrodu Tulipanów Srinagar w Kaszmirze ilustrowana zdjęciami. Intrygujące piękno tych kwiatów skradło moje serce w Holandii. Warto też zauważyć, jak olśniewające kolory i aromaty w przyrodzie nas przyciągają i inspirują do przeniesienia ich do  świata sztuki, a następnie w jaki sposób ta sztuka otwiera nam drzwi do następnej sztuki oraz tworzy kolejną historię do opowiedzenia. 

Z kulturowych aspektów, warto nadmienić, że tulipan jest narodowym kwiatem Turcji i po turecku nazywa się “Lale”. Był nawet pewien okres w historii Turcji, który został nazwany “Lale Devri” czyli "Erą Tulipanów". Uważa się, że w ciągu tego okresu, ludzie byli zafascynowani tym kwiatem, każdy interesował się tulipanowymi  ogrodami, tworzono wiersze poświęcone tym kwiatom, oraz co tylko było możliwe im poświęcano. Era Tulipanów trwała pomiędzy 1718 a 1730 rokiem, był to okres spokoju i dostatku. Turcja przeszła wiele postępowych zmian podczas trwania Epoki Tulipanów, które przyczyniły się do rozwoju handlu, edukacji i infrastruktury.

Pozostając w temacie tulipanów, nie możemy pominąć Holandii, która czasem bywa pieszczotliwie nazywana “Kwiaciarnią świata." W XVI wieku tulipany zostały zaimportowane z Turcji do Holandii, gdzie stały się tak popularne, że zaczęły pojawiać się w ogrodach, w sklepach, dyskutowano o nich, tak, że utorowały drogę do organizacji festiwalu. Zainteresowanie nimi nie przejawiało się jedynie w obrazach i festiwalach, popyt na nie urósł do tak ogromnych rozmiarów, tworząc pierwszą bańkę spekulacyjną, którą nazwano “Tulip Mania" (tulipomanią). Dziś, gdy ktoś planuje wakacje w Holandii, powinien zobaczyć ogród Keukenhof, który jest uważany za największy ogród na świecie i zawsze znajduje się na szczycie listy miejsc koniecznych do zobaczenia.

Zdjęcia: Imran Ahmed

---

Tłumaczenie: IzabelaPoprzedni Publicystyka Następny


Advertisement

feelhot
feelhot

A ja mam w ogrodzie przepiekne tulipany i proszę sobie wyobrazić, że nie tylko tulipany botaniczne ale również papuzie pięknie pachną. Kocham tulipany, dziękuję za artykuł:)

May
17
2015
Arttemiss
Arttemiss

Izabelo Kochana! Zamiast tracić czas na wstydanie się przez zasłużone przecież komplementa mogła byś już przystąpić do tłumaczenia nowego tekstu... 8)

May
15
2015
Izabela
Izabela

Dziękuję /teraz kłaniam się z zawstydzeniem/ :)

May
15
2015
Beata Maria
Beata Maria

:-) fajny artykuł i piękne zdjęcia:-).

May
15
2015
Asiula
Asiula

No no, fiu fiu, gratki Izabelo :)

May
15
2015
pomme
pomme

tu powinno być miejsce na lajki, pierwszy raz bym sie strolowała, żeby lajkowac po sto razy. czekam na więcej!

May
15
2015
salvadora
salvadora

Ja też, ja też czekam na kolejne! Podłaczam się pod komentarz Artte:)

May
15
2015
Arttemiss
Arttemiss

Izabelo zarąbisty tekst! Super tłumaczenie! Jedyne, co mogę powiedzieć, to że CZEKAM NA WIĘCEJ! :)

May
15
2015

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Popularne marki i zapachy: