Składniki Tajemnicza paczula

Tajemnicza paczula

07/17/12 08:36:21

przez: Elena Knežević

Paczula (Pogostemon patchouli) to krzaczasta roślinka, osiągająca jeden metr wysokości i kwitnąca fioletowymi kwiatami. Występuje powszechnie w tropikalnych rejonach Azji, Chinach, Indiach i Zachodniej Ameryce. W przemyśle perfumeryjnym jest bardzo popularnym składnikiem wielu kompozycji.

Olejek paczulowy produkowany jest z aromatycznych liści paczuli, zbieranych zwykle kilka razy w roku. Esencję otrzymuje się w wyniku destylacji - suszu lub liści świeżych, bardziej cenionych ze względu na wyższą jakość uzyskiwanego olejku. Z tego też względu destylarnie znajdują się bardzo często w bliskim sąsiedztwie plantacji paczuli.

Paczula ma drzewno-zielony aromat z niuansem kamfory i mchu. Moc i intensywność zapachu oraz wyczuwalny akord ziemi nadają paczuli mrocznego, tajemniczego charakteru.

Jej interesującą strukturę otwierają słodkie, trawiaste nuty, ustępujące winnemu, bogatemu sercu i drzewnej, balsamicznej bazie. Olejek z czasem zmienia swój zapach: gęste, bogate akordy owocowe poskramiają pikantną, suchą nutę, a cała kompozycja staje się subtelniejsza i szlachetniejsza.

W Europie paczula pojawiła się w XIX wieku, dzięki masowemu eksportowi indyjskich materiałów, które perfumowano liśćmi paczuli. Nowy, orientalny i nietypowy zapach - znak rozpoznawczy Indii - stał się wtedy bardzo popularny we Francji.

Zapach paczuli stał się ponownie popularny w latach 60tych XX wieku. Jej rozpoznawalny i intensywny zapach świetnie sprawdzał się w maskowaniu zapachu marihuany w sklepach z tytoniem.

Dominujący, ciężki zapach paczuli szybko znalazł swoje miejsce w przemyśle perfumeryjnym. Paczula to jeden z głównych składników ostrych, szyprowych kompozycji takich jak Miss DiorAromatics Elixir Clinique, Kouros Yves Saint Laurent, etc.

Poza grupą szyprową, paczulę odnaleźć można w wielu zapachach orientalnych, jako że świetnie łączy się z innymi olejkami i esencjami: Jicky Guerlain, Gentleman Givenchy, Angel Thierry Mugler, Patchouli Patch L’Artisan, PatchoulyEtro, Tabac Blond Caron, Miss Dior Cherie Christian Dior, Dioressence Christian Dior, Rive Gauche Pour Homme Yves Saint Laurent, Fumerie Turque Serge Lutens, Fendi Fendi.

Autor: jeca
Redaktor portalu Fragrantica

Tłumaczenie: zielonaPoprzedni Składniki Następny


Advertisement

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Popularne marki i zapachy: