Publicystyka Relacja z wizyty w muzeum perfum w Wenecji

Relacja z wizyty w muzeum perfum w Wenecji

02/28/16 04:23:01 (18 komentarze)

przez: Redakcja

Będąc w Wenecji nie mogłam nie odwiedzić muzeum perfum, które mieści się od 2013 roku w Pałacu Mocenigo. Pałac znajduje się w mniej uczęszczanej części Wenecji, dojeżdżamy tramwajem wodnym nr 1 - przystanek San Stae.

Wenecja jest uważana za kolebkę perfumiarstwa. To właśnie tutaj po raz pierwszy powstał pomysł, aby rozpuścić olejki zapachowe w alkoholu. Już w 1075 roku księżniczka Teodora (córka cesarza Bizancjum Konstantyna X Dukasa) rozpropagowała zwyczaj używania perfum i balsamów. Nie trzeba dodawać, że obrzęd został szybko podchwycony przez miejscowe damy. Dawniej obyczaj perfumowania nie dotyczył jedynie ciała, perfumowano ubrania, rękawiczki, a nawet torby czy monety.

Dlatego też perfumeria Mavive wraz z Fondazione Musei Civici (Fundacja Muzeów Obywatelskich) stworzyły razem pierwszą wystawę muzealną we Włoszech zadedykowaną perfumom. Wystawa jest umiejscowiona w prestiżowym budynku, gdzie postanowiono połączyć w jedną całość modę z perfumami.

Wystawa poświęcona perfumom została podzielona na dwie odrębne części: klasyczną, wizualną wystawę części historycznej, oraz interaktywną wystawę zapachową.

Sekcja historyczna jest poprzedzona filmem dokumentalnym o historii perfum (w kilku językach) - obejmuje czasy od bizantyjskiej Wenecji do teraźniejszości. Film ten stanowi wprowadzenie do pokoju pierwszego,  w którym znajduje się rekonstrukcja warsztatu antycznej perfumerii wraz z urządzeniami, alembikami i oryginalnymi przedmiotami. Można zapoznać się z mapą zapachów, która przedstawia trasy wysyłkowe, oraz informację skąd przybywały do Wenecji najcenniejsze esencje i surowe materiały (przybory) z całego, znanego świata. Jest możliwość powąchania każdej przyprawy, którą przywożono poszczególnymi trasami.

Druga część poświęcona została konkretnym instrukcjom i antycznym tekstom (które można przeglądać i czytać w postaci wirtualnych książek), oraz surowym składnikom używanym do produkcji kosmetyków. Składniki można wąchać i dotykać; zostały wystawione w wazach wykonanych ze szkła Murano.

Wśród pism wyróżnia się „Sekrety szlachetnej sztuki perfumerii” autorstwa wenecjanina Giovanventury Rosetti. Była to pierwsza książka o kosmetykach na całym Zachodzie, oryginalnie wydrukowana w roku 1555 i zawierająca ponad 300 formuł  perfum i kosmetyków.

Jednymi z cenniejszych eksponatów są liczące po kilkaset lat flakoniki na perfumy, wykonane ze szkła Murano, które zostały zrekonstruowane na rzecz muzeum przez mistrzów szklarstwa z Consorzio Promovetro.

Pokój z wystawą zapachową prezentuje sześć głównych zapachowych rodzin, które odgrywają fundamentalną rolę dla zrozumienia współczesnej perfumerii. Każda z nich została wystawiona w sekcjach „zmysłowych” w szkle Murano.

Ponadto w ofercie muzeum jest dostępna opcja umówienia się na indywidualne warsztaty komponowania perfum. Koszt to 100 EUR dla osób indywidualnych i 80 EUR dla grup. Warsztaty trwają 2 godziny.

---

Relacja Izabeli

p.s. Zdjęcia w większej rozdzielczości można zobaczyć otwierając je w nowych kartach lub nowych oknach.Poprzedni Publicystyka Następny


Advertisement

magdulenka
magdulenka

Szkoda, ze nie wiedziałam o tym dwa tygodnie temu, kiedy bylam w Wenecji :(

Izabelo, dzięki. Pewnie wroce....

Mar
01
2016
Izabela
Izabela

Podejrzewam, że kilku naszych kolekcjonerów flakonów, mogłoby swoją kolekcją zawstydzić niejedno muzeum perfum ;)

Mar
01
2016
gardenia
gardenia

Izabelo, dziękuję za odpowiedz, a zatem trzeba będzie się wybrać w najbliższym czasie do Barcelony i Wenecji ;D

Mar
01
2016
Savanoja
Savanoja

Wspaniała relacja! Pojęcia nie miałam o istnieniu tego muzeum, a teraz wzdycham z zazdrości...

Feb
29
2016
Izabela
Izabela

Dziękuję za wszystkie miłe słowa.

Może będą się zastanawiać w Wenecji skąd nagle tyle chętnych z Polski do odwiedzenia muzeum? ;)

Gardenio samą mnie zdziwił ten flakon Króla Słońce. Może chcieli jakoś pokazać współczesne flakony. Ale tylko jeden? Szczerze pisząc, to brakowało mi takiej wystawy nowoczesnych flakonów, jaka jest np. w Barcelonie.

A po wystawie można było zapoznać się lub kupić ;) perfumy The Merchant of Venice.

Feb
29
2016
Surykatka
Surykatka

Izabelo wielkie dzięki! To co, może wspólny wypad do Wenecji? :)

Feb
29
2016
gardenia
gardenia

Izabelo, dziękuję za tę ciekawą relację! Fajne fotki i sporo ciekawych informacji, A mam pytanko: czy były jakieś współczesne flakony bądz perfumy, bo tak widzę nagle Salvadora Dali na tle starych flakoników, trochę mnie to zdziwiło, co tam Król Słońce porabia?
A tak w ogóle swietny pomysł na takie perfumowe sprawozdania z podróży - gdzie ikonka kciuk do góry? ;D Czekam na inne :)

Feb
29
2016
winnersearch
winnersearch

Niektóre flakony to prawdziwe dzieła sztuki.

Feb
28
2016
Asiula
Asiula

Dziekujemy bardzo za tę relację Izabelo :*

Feb
28
2016
mamigora
mamigora

zazdroszczę wizyty:)

Feb
28
2016
Dakini
Dakini

O, bardzo dziękuję za szczegółowe informacje. W czerwcu wybieramy się z T. się do Wenecji, więc na pewno tam zajrzymy, bo widzę, że warto.

Feb
28
2016
AlexGGS
AlexGGS

Ale fajna relacja! Ja również nie miałam pojęcia o tym muzeum. Ile pięknych flakoników!
I Wenecja! <3

Feb
28
2016
Arttemiss
Arttemiss

Izabelo graty! Reportażu, fot i wycieczki! Zazdroszczę bardzo, bo mam słabość do historycznych flakonów. Brawo raz jeszcze!

Feb
28
2016
Beata Maria
Beata Maria

Izabela, FANTASTYCZNY reportaż i cudowne zdjęcia.Jestem Ci bardzo wdzięczna, nie wiedziałam, że w Wenecji jest takie muzeum:-). To poważnie wpływa na plany wakacyjne:-)!
Piękna relacja. Klaszczę w dłonie.

Feb
28
2016
Szarada
Szarada

Czad! Muszę jechać do Wenecji ;) Super relacja i takież zdjęcia.

Feb
28
2016
salvadora
salvadora

Izabelo piękna relacja! Dziękuję za przybliżenie, tak ciekawego muzeum:) Wspaniałe zdjęcia, ja również nie wiedziałam, że w Wenecji znajduje muzeum perfum, a szkoda, bo na pewno bym odwiedziła tam będąc;)

Feb
28
2016
ysabell
ysabell

Dziękuję za relację, świetnie się czyta! Wenecja to moje wielkie marzenie, a teraz wiem, że przy zwiedzaniu trzeba będzie wstąpić do tego muzeum :)

Feb
28
2016
perfumeholic88
perfumeholic88

Izabelo piękna relacja z pięknego miejsca:) Byłam wiele razy w Wenecji, ale nie wiedziałam, że tam jest muzeum perfum! Żałuję, że dotychczas go nie odwiedziłam.

Feb
28
2016

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Popularne marki i zapachy: