Recenzje perfum niszowych Recenzje perfum niszowych #9: Jardin de France Dur a Cuir

Recenzje perfum niszowych #9: Jardin de France Dur a Cuir

10/05/13 03:45:08 (Jeden komentarz)

przez: Maciej Kolankowski


Każdego roku do sprzedaży trafiają setki, jeśli nie tysiące nowych perfum i chociaż perfumiarze z całego świata mają do dyspozycji ogromną ilość różnych olejków eterycznych i molekuł chemicznych, a dodatkowo każdy kolejny składnik używany w zestawieniu z innym również potrafi tworzyć niezliczone ilości aromatycznych kombinacji, czasem natrafiamy na zapachowe bliźnięta, perfumy pachnące w zestawieniu ze sobą identycznie lub niemal identycznie, a pochodzące od różnych marek i skomponowane przez niezależnych od siebie perfumiarzy. Czy jest to zabieg celowy, udana próba skopiowania bestsellera i „uszczknięcia” sobie odrobiny popularności, czy też całkowity przypadek, trudno uogólniać. Fakt jest taki, że w 2006 roku spod rąk Jean-Claude Elleny wyszedł zapach Terre d'Hermes, który szybko trafił do kanonu klasyków stając się jednymi z najpopularniejszych perfum „biznesowych”. W kolejnych latach do sprzedaży trafiło kilka wód bliźniaczo podobnych pod względem zapachu do wspomnianego Terre, często różniącymi się od propozycji Elleny zaledwie drobnymi niuansami. Za przykład niech posłuży Montale Red Vetyver. Celowo napisałem o Terre d'Hermes, gdyż dzisiejsza propozycja pachnie niemal identycznie jak dzieło Elleny.
 

Testując po raz pierwszy Dur a Cuir, propozycję niszowej marki Jardin de France, której pochodzący z tej samej kolekcji Tentation Dentelle miałem okazję przedstawić wam w zeszłym tygodniu, poczułem deja vu i nie musiałem się długo głowić nad tym „skąd ja znam ten zapach”? Terre d'Hermes to perfumy dość charakterystyczne, ze specyficzną kwaśną drzewno – cytrusową nutą, którą również poczułem w Dur a Cuir. Co ciekawe nie tylko otwarcie, ale również kolejne etapy rozwoju zapachu są do siebie wyraźnie podobne.


Po dokładniejszych testach mogę śmiało powiedzieć, że Dur a Cuir pachnie właściwie identycznie jak Terre d'Hermes, jest jeszcze bliższy dziełu Elleny niż wspomniany Montale Red Vetyver. Spróbuję pokrótce opisać zapach dla tych z was, którzy nie znają żadnej z tych dwóch wód, natomiast kto zna klasyka Hermesa, może sobie darować czytanie dalszej części tego akapitu i zwyczajnie odtworzyć w pamięci to jak pachnie Terre d'Hermes. Otóż Dur a Cuir to zapach ziemisto – drzewno - orientalny, kwaśny, ale elegancki. Otwarcie należy do cytrusowego charakterem grejpfrutu, który stanowi wstęp do drzewnej ody cedru i wetywerii, nadającej perfumom lekko ziemistego charakteru. Te dwa składniki są podstawą kompozycji, jednak nie zostały zintensyfikowane, jak to często bywa w perfumach drzewnych, ale przedstawione w sposób stonowany, dzięki czemu Dur a Cuir nie jest zapachem agresywnym, ale ciepłym, potulnym, eleganckim i „garniturowym”. Lekkie nuty drzewne, dodatkowo rozjaśnione grejpfrutem, wyostrza garść pieprznych przypraw, tworząc zapach, który sprzedawany pod inną marką odcisnął silny ślad w historii perfum dla mężczyzn.

 

Dur a Cuir to kompozycja wyważona, elegancka, idealna na formalne okazje, pod garnitur i koszulę, ale równocześnie świetnie sprawdzająca się w roli zapachu codziennego, casualowego i na dodatek całorocznego. Parametry użytkowe Dur a Cuir to poprawna projekcja, z wyczuwalnością na szerokość ramion, a także przyzwoita trwałość na skórze, na poziomie ok. 6 - 7 godzin. Podobnie jak Terre d'Hermes, perfumy powinny zainteresować elegantów po trzydziestce, jest to aromat ziemi i powietrza, łączący ziemistość wetywerii z subtelnymi i nienachalnymi nutami drzewnymi, powietrznymi cytrusami i molekułą ISO E Super, dodatkowo wzmocnionymi garścią przypraw. Marka klasyfikuje zapach jako skórzany, jednak zupełnie nie wyczuwam w nim skóry. Skąd więc w nazwie i w opisie skóra? Mam nadzieję, że komuś z czytelników uda się odpowiedzieć na to pytanie.

---

Zobacz alfabetyczną listę perfum opisanych w ramach cyklu "Recenzje perfum niszowych".


Jardin de France Dur a Cuir

Rok wprowadzenia: 2011

Charakter: transparentny, lekko drzewny, ziemisty, cytrusowy, elegancki

Moja interpretacja składników: grejpfrut, cedr, wetyweria, ISO E Super, garść przypraw

Trwałość na skórze: ok. 6 - 7 godzin

Projekcja: pachnie na szerokość ramion

Dla... amatorów zapachów eleganckich, biznesowych formalnych, ale nadających się również do użytku codziennego, na każdą porę roku

Zapachy podobne: Terre d'Hermes, Terre dHermes Parfum, Montale Red Vetyver

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Perfumy Jardin de France Dur a Cuir można przetestować i kupić w perfumerii Mon Credo.


 Poprzedni Recenzje perfum niszowych Następny


Advertisement

Izabela
Izabela

Terre d'Hermes uwielbiam, więc to podobieństwo nut zaliczam in plus.
Kolejny atut to flakon.
Jestem dwa razy na tak :)

Oct
05
2013

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Popularne marki i zapachy: