Recenzje perfum niszowych Recenzje perfum niszowych #35: Comme des Garcons 2

Recenzje perfum niszowych #35: Comme des Garcons 2

04/23/14 01:01:56 (Jeden komentarz)

przez: Maciej Kolankowski


W 1999 roku, a więc w pięć lat po premierze debiutanckich perfum Comme des Garcons, dom CdG wprowadził do sprzedaży drugi uniseksowy zapach, nazwany jakże adekwatnie – 2. Za opracowanie kompozycji zapachowej Dwójki odpowiada ten sam perfumiarz, który przygotował Jedynkę, a więc Mark Buxton, ale od razu należy odnotować, że CdG i CdG 2 to zupełnie różne zapachy z przeciwległych olfaktorycznych biegunów, które poza designem flakonów nie cechują się innymi podobieństwami. Debiutanckie perfumy Comme des Garcons to zapach orientalny, będący prawdziwą bombą gorzkich przypraw, na którą składa się przede wszystkim aromat goździka, cynamonu i gałki muszkatołowej (szczegóły). Comme des Garcons 2 jest inny od swojego brata, nie orientalny, ale szyprowy, stonowany, bardziej bezpieczny, jednak unikalny, o czym opowiem za chwilę.

 

Zdj. Patrick

Trudno uwierzyć, że od perfumiarskiego debiutu Comme des Garcons mija właśnie 20 lat! Chociaż dom nie cechuje się wielowiekową tradycją, bardzo szybko nadrobił zaległości wydając z chwilą publikacji niniejszej recenzji aż 76 zapachów, natomiast na czołówki list sprzedażowych trafiając w ekspresowym tempie, bo jeszcze w latach 90-tych. Comme des Garcons nie jest marką stricte niszową, to firma z branży modowej, należąca obecnie do koncernu Puig, a wykreowana przez japońską avant-gadową dyktatorkę mody Rei Kawakubo. Spośród tych 76 zapachów z dorobku marki chyba najbardziej znanymi i najczęściej komentowanymi perfumami są te należące do kadzidlanej serii trzeciej (Comme des Garcons Series 3 Incense), ale gdyby prześledzić popularność perfum od początku istnienia CdG, bez wątpienia to CdG 2 jest liderem. Mało kto pamięta, ale to właśnie perfumami Comme des Garcons 2 pachniał cały modowy świat przełomu XX i XXI wieku oblegając sprzedażowe top-listy przez dość długi okres czasu. Obecnie w natłoku setek premier CdG 2 zdaje się być trochę zapomniany, odstawiony na boczny tor, ale warto takie rynkowe bessellery przypominać.

 

Comme des Garcons 2 jest zapachem trudnym do opisania i dosyć ciężko będzie mi go przedstawić w taki sposób, abyście mogli go sobie wyobrazić. To zapach szyprowy, ale zbudowany z niecodziennych nut, a trudny do opisania z tego powodu, że jest kompozycją niezwykle złożoną. Otwarcie jest wypadkową czterech równoznaczne silnych akordów: pierwszym z nich jest kwaśny szypr, drugim – intensywna nuta zielona, która przypomina ostry zapach wiosennych, soczystych łodyżek krzewów, a wraz z biegiem czasu jej ostrość i dosłowność tylko się nasila. Trzecim akordem są natomiast aldehydy, ale aldehydy zupełnie inne od tych które znamy, gdyż nie są tu intensywne i głośne, ale, wierzcie lub nie – transparentne i lekkie! Czwartym akordem – spoiwem - jest połączenie lekkiej nuty cytrusowej i herbaty. A teraz spróbujcie te wszystkie akordy scalić w jedno i macie obraz zapachu CdG 2. Trudno to sobie wyobrazić, prawda? Ano właśnie, a wraz z postępem czasu dzieje się tu jeszcze więcej. Aby nie mieszać wam w głowach, resztę przebiegu rozwoju zapachu zawrę w podsumowaniu. Herbata z cytrusami powoli zanika, reszta akordów otwarcia tylko się nasila. Zapach staje się ostrzejszy, nieco przyprawowy, a z istotniejszych kwestii pojawia się kwiatowe serce. Szypr był kwaśny, a kwiaty są słodkawe. Zidentyfikować potrafię różę i magnolię. Całość faktycznie zamknięto w „atramentowej” atmosferze, ale nie jest to atrament dosłowny. Perfumy utrzymują się na skórze przez 7-8 godzin, z początkową projekcją przewyższającą długość ramion, która bardzo powoli i stopniowo przygasa do poziomu kilku centymetrów od skóry.

 

Zdj. A Chef in the Garden

Comme Des Garcons 2 to zapach o kilku obliczach. Wydaje się lekki i transparentny, ale to tylko pozory, bo to głośny szypr, złożony i bogaty. Kwaśne nuty szypru spotykają słodkawą nutę kwiatową. Ostrość i intensywność soczystych nut zielonych kontrastuje równa ostrość przypraw. Na to gramolą się aldehydy, ale transparentne, a nie świdrująco chemiczne. Na domiar wszystkiego w pewnym momencie perfumy imitują aromat atramentu, przez co wydają się lekko sztuczne, ale to tylko charakterystyczna dla Comme des Garcons figlarność, japoński styl pozornej transparentnej chemiczności, który odnajdziemy również w dziełach Issey Miyake. CdG 2 to uniseks, taką łatkę uzyskał zanim do sprzedaży trafił dedykowany mężczyznom CdG 2 Man. Mężczyźni z reguły preferują zapachy drzewne, aromatyczne, albo orientalne, dlatego, szczególnie przed zakupem w ciemno, zalecam ostrożne zapoznanie się z nutami zapachowymi. Dwójka jest zapachem o rozbudowanej formule, który równie dobrze mógłby być sprzedawany pod szyldem Issey Miyake. Obecnie w perfumach modny jest minimalizm, propozycja Comme des Garcons jest dla tych osób, które cenią perfumy złożone, o wielu obliczach, które na różnych osobach potrafią pachnieć niemal zupełnie inaczej. CdG 2 to małe dzieło sztuki, perfumy niemal artystyczne, w końcu dedykowane zostały ludziom mody. Tym, którzy preferują orienty, polecam sięgnąć po CdG lub CdG 2 Man, pozostawiając uniseksową Dwójkę dla zwolenników unikalności, zapachów artystycznych, szyprów i japońskiego stylu perfumiarskiego.

 
---
Zobacz alfabetyczną listę perfum opisanych w ramach cyklu "Recenzje perfum niszowych".

 

Comme des Garcons - 2

Otwarcie, ok. 1 h
zielone, szyprowe, aldehydowe, cytrusowe
nuta kwaśnego szypru, nuta zielona, nuta cytrusowa, herbata, aldehydy
 
Serce, kilka godzin
zielone, szyprowe, aldehydowe, kwiatowe
nuta kwaśnego szypru, nuta zielona, aldehydy, magnolia, róża, atrament
 
Baza
zielone, szyprowe, aldehydowe
nuta kwaśnego szypru, nuta zielona, aldehydy, atrament
 
Rok debiutu: 1999
Trwałość na skórze: 7-8 godzin
Projekcja: na długość ramion
 
+ unikalność
+ złożoność kompozycji
- charakterystyczna japońska "chemiczność", która dziesiątkuje potencjalnych odbiorców
 

 

 
Perfumy Comme des Garcons 2 można przetestować i kupić w perfumerii Mood Scent Bar.
 
 
Uwaga! Gwarantujemy, że opinie wyrażone w tym artykule stanowią obiektywne odczucia i wnioski autora tekstu i nie są w jakikolwiek sposób powiązane z ofertą perfumerii.

 Poprzedni Recenzje perfum niszowych Następny


Advertisement

Beata Maria
Beata Maria

Dzięki za przypomnienie tego zapachu. Mam w swojej kolekcji i nieustannie jestem zachwycona tym zapachem. znakomity!

Apr
23
2014

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

Desire ExtremeAlfred Dunhill
Desire Extreme

KaralyAcqua di Sardegna
Karaly

LòAcqua di Sardegna

CorosAcqua di Sardegna
Coros

Ladies Day ParisEtienne Aigner
Ladies Day Paris

Never Hide For HerOtto Kern
Never Hide For Her

Never Hide For HimOtto Kern
Never Hide For Him

Zorya VechernyayaBlack Phoenix Alchemy Lab
Zorya Vechernyaya

Zorya UtrennyayaBlack Phoenix Alchemy Lab
Zorya Utrennyaya

Zorya PolunochnayaBlack Phoenix Alchemy Lab
Zorya Polunochnaya

Feels Like Summer Mens.Oliver
Feels Like Summer Men

Feels Like Summer Womens.Oliver
Feels Like Summer Women

CharcoalPerfumer H
Charcoal

Diamond GreedyMontale
Diamond Greedy

Diamond RoseMontale
Diamond Rose

Diamond FlowersMontale
Diamond Flowers

Bois DoreVan Cleef & Arpels
Bois Dore

Uomo Salvatore Ferragamo Casual LifeSalvatore Ferragamo
Uomo Salvatore Ferragamo Casual Life

SolsticeBjork and Berries
Solstice

Histoire d'OrangersL`Artisan Parfumeur
Histoire d'Orangers

The Norns` FarmhouseBlack Phoenix Alchemy Lab
The Norns` Farmhouse

The IfritBlack Phoenix Alchemy Lab
The Ifrit

Technical BoyBlack Phoenix Alchemy Lab
Technical Boy

ShadowBlack Phoenix Alchemy Lab
Shadow

Mr. JacquelBlack Phoenix Alchemy Lab
Mr. Jacquel

Amber AbsolutelyFort & Manle
Amber Absolutely

Harem RoseFort & Manle
Harem Rose

Fatih Sultan MehmedFort & Manle
Fatih Sultan Mehmed

Confessions of a Garden GnomeFort & Manle
Confessions of a Garden Gnome

MaduroFort & Manle
Maduro

Popularne marki i zapachy: