Recenzje perfum niszowych Recenzje perfum niszowych #34: Nobile 1942 Patchouli Nobile

Recenzje perfum niszowych #34: Nobile 1942 Patchouli Nobile

04/09/14 01:42:21 (3 komentarze)

przez: Maciej Kolankowski


Przyznam, że do testów dzisiejszej propozycji podchodziłem z dużą rezerwą i przez wiele miesięcy odkładałem testowanie Patchouli Nobile ustępując miejsca bardziej znanym i złożonym kompozycjom. Powód tego jest dwojaki. Po pierwsze mam traumę związaną z włoskim perfumiarstwem niszowym, której marki bym nie wybrał, są to zupełnie nie moje klimaty. Nie chcę uogólniać, ale fakt faktem włoskie domy niszowe mają tendencję do wyciszania składników, tworzenia akordów transparentnych, nie dając rozwijać się silnym nutom, tylko wygładzając i wyrównując je poziomem do pozostałych, mniej intensywnych składników. Włosi chyba nie gustują w głośnych perfumach, nawet najintensywniejsze składniki sprowadzają do specyficznej lekkości. Mnie taka budowa zapachów zupełnie nie odpowiada, ale to po prostu rzecz gustu. Podobnie staram się unikać perfum budowanych wokół jednego składnika, czyli wszelkich „paczulowców”, „ambrowców”, „oudowców”, gdyż po przewąchaniu setek perfum tylko złożone, wieloskładnikowe kompozycje, potrafią mnie zaskakiwać. Zapachy z wyeksponowanym składnikiem przez ten swój wspólny akord są wszystkie do siebie podobne, a przez to dla pasjonatów - nudne i trudno im się wybić ponad zasiedziałe klasyki gatunków. Perfum Nobile 1942 nie miałem dotąd okazji testować, więc ciekawość w końcu zwyciężyła, a wnioski z testów prezentuję poniżej.
 

Początek nie przynosi zaskoczenia, głównym składnikiem Patchouli Nobile jest paczula, wyczuwalna już w otwarciu, ale zaskakująca naturalnością i cechująca się mocno wyeksponowanym charakterystycznym drzewno-czekoladowym aromatem. Paczula jest dość popularnym składnikiem perfum i miało się z nią styczność już setki razy, ale muszę przyznać, że ta z Patchouli Nobile jest właśnie jedną z lepszych i naturalniejszych jakie dotąd wąchałem. Paczula w wydaniu Nobile 1942 jest słodkawa, podana w towarzystwie nut balsamicznych i żywic i muszę tu odnotować bardzo wyraźnie zarysowane labdanum, które właśnie odpowiada za lekką słodycz i żywiczność kompozycji. Labdanum jest dość dynamicznym składnikiem, który w zależności od swojej siły w zapachu oraz od charakteru kompozycji potrafi tworzyć zupełnie inny aromat. Tutaj mamy jego książkowy przekrój cech: jest żywiczne, ambrowe, miodowe i nieco drzewno-leśne. Tym samym perfumy są żywiczne i miodowe. Nuta miodowo-woskowa jest tak wyrazista i naturalna, że aż trudno uwierzyć by nie było tutaj miodu, że nuta pochodzi wyłącznie od labdanum. Miód stanowi tutaj spoiwo żywic i wciąż nasilających się nut ambrowo – balsamicznych.

 

Towarzystwem labdanum cieszymy się również w sercu zapachu, aczkolwiek balsamiczność i żywiczność stopniowo ustępuje na rzecz nut drzewnych, przekierowując aromat w stronę typowych drzewnych paczulowców. Uwypukla się nuta cedru i leśnych drzew, stopniowo podłącza się dymne kadzidło. Wciąż najintensywniejsza jest tu drzewno-czekoladowa paczula. Zapach nadal jest dość słodki, silny, ale ta jego moc i siła, jak to we włoskim perfumiarstwie, nie przekracza pewnej granicy, za którą zapach mógłby stać się zbyt przytłaczający i trudny w noszeniu. Przekłada się to również na jego projekcję, poprawną, co najwyżej na szerokość ramion, chociaż przez innego perfumiarza czy pod szyldem innego domu, zapach mógłby być dużo głośniejszy, gdyż Patchouli Nobile sprawia wrażenie bycia celowo ułagodzonym. Perfumy utrzymują się na skórze około dziewięciu – dziesięciu godzin, z czego kilka ostatnich godzin to po prostu bazowe połączenie paczuli, nut drzewnych i kadzidła.
 

Patchouli Nobile nie zmieni mojego nastawienia wobec perfum budowanych wokół określonego składnika, ale jest to dobry paczulowiec, wart przetestowania dla tych, którzy szukają dobrze wyeksponowanych nut paczuli i labdanum. Perfumy pachną naturalnie, paczula ma tu bardzo dobrą jakość. Zapach jest lekko słodki, początkowo żywiczno – balsamiczny, a docelowo drzewno-kadzidlany, przez cały czas z najsilniej zaznaczonym akordem paczuli. Na pewno nie jest to zapach rewolucyjny, z gatunku tych, które mają zaskakiwać pasjonatów, ale dla przeciętnego klienta jak najbardziej interesujące i przyjemne w noszeniu.

---

Zobacz alfabetyczną listę perfum opisanych w ramach cyklu "Recenzje perfum niszowych".

 

Nobile 1942 - Patchouli Nobile

Otwarcie (dość długie, do 1h)
paczulowe, balsamiczne, żywiczne, miodowe, lekko słodkie
paczula, labdanum, miód, żywice, ambra
 
Serce (od 1 do 4h)
paczulowe, drzewne, kadzidlane, lekko słodkie
paczula, labdanum, cedr, kadzidło
 
Baza (od 4h)
paczulowe, drzewne, kadzidlane
paczula, nuty drzewne, kadzidło
 
Rok debiutu: 2009
Trwałość na skórze: 9-10 h
Projekcja: na długość ramion
 
+ naturalnie pachnące składniki, w szczególności nuta paczuli
+ nuta miodowa z labdanum
+ otwarcie paczulowca wreszcie bez przypraw i nut drzewnych
- nie zainteresuje pasjonatów, nie jest rewolucyjny
 

 

Perfumy Nobile 1942 - Patchouli Nobile można przetestować i kupić w perfumerii Mon Credo.
 
 
Uwaga! Gwarantujemy, że opinie wyrażone w tym artykule stanowią obiektywne odczucia i wnioski autora tekstu i nie są w jakikolwiek sposób powiązane z ofertą perfumerii.

 Poprzedni Recenzje perfum niszowych Następny


Advertisement

kacper7991
kacper7991

Piękna recenzja :)

Feb
04
2015
Beata Maria
Beata Maria

Po zapoznaniu się z tym artykułem poszukam próbki do przetestowania aby wyrobić sobie zdanie.

Jan
29
2015
Dagmy
Dagmy

Specyficzny sposób budowania zapachów przez włoskie domy jest dyktowany po prostu klimatem. Wielu zapachów nie daje się używać w 40stopniowych upałach. W takich warunkach wszystko pachnie za mocno.

Jan
27
2015

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Popularne marki i zapachy: