Recenzje perfum niszowych Recenzje perfum niszowych #32: Amouage Memoir Man

Recenzje perfum niszowych #32: Amouage Memoir Man

03/19/14 01:50:40

przez: Maciej Kolankowski

Amouage poprzez kolekcję dwóch zapachów Memoir - dla Niej i dla Niego - opowiada o przemijaniu, zapraszając do pochylenia się nad istotą egzystencji człowieka. Zapach ukazuje ponury nastrój egzystencjalnej drogi, w przypadku edycji męskiej wyrażony za pomocą kadzideł i nut zielonych. Domu Amouage osobom interesującym się perfumową niszą przedstawiać nie trzeba, to jedna z tych marek, o których mówi i pisze się dużo, głównie dlatego, że w tym przypadku wysoka półka cenowa broni się naprawdę dobrymi jakościowo i kompozycyjnie zapachami, a dodatkowo jeśli chodzi o Memoir Man, co wcale nie jest regułą, nazwa zapachu, motywy na opakowaniu, a przede wszystkim kompozycja, wszystko to znakomicie współgra z opowiedzianą przez twórców historią.


Męski Memoir to przede wszystkim zapach zielony, w drugiej kolejności dymno – kadzidlany. Są to prawdopodobnie pierwsze znane mi perfumy, które łączą te dwa oblicza. Zieloność została przedstawiona w ciemnej, ciężkiej i kwaśnej formie, która idealnie komponuje się z kadzidłem. Otwarcie jest roślinno – kadzidlane z dominującą specyficzną nutą „słonecznikową”, na którą składa się zarówno zapach roztartych ziaren, a właściwie łupin słonecznika, jak również całej reszty rośliny, kwiatu i liści. Ta interesująca nuta zestawiając się z kadzidłem tworzy aromat leśny, sosnowy, nieco żywiczny, a przede wszystkim dymny, rykoszetem w pewnym sensie imitujący mirrę. Perfumy są zielone, ale nie są w tej zieloności delikatne, lecz zintensyfikowane, ostre, ciężkie, objęte nutą tajemniczości, którą wzmaga silna obecność dymu kadzidlanego i tytoniu. Zapach tworzy klimat wschodnich obrzędów religijnych i nasyconej dymem świątyni.
 

Być może słonecznikowe tchnienie zawdzięcza Memoir nucie piołunu, jednak tak naprawdę piołun jaki znam pojawia się w zapachu dopiero po kilkunastu minutach, w towarzystwie jeszcze silniej uwypuklonej, ale jakby nieco jaśniejszej nuty zielonej, skomponowanej zapewne ze wskazanych przez dom ziół, mięty i akordów fougere, chociaż właściwie poza wyrazistym piołunem trudno powiedzieć jakie składniki odpowiadają za to aromatyczno – zielone oblicze. Piołun jest tu obecny w swojej czysto ziołowej, ostrej postaci i zupełnie nie skręca w kierunku akordu absyntowego, ukazanego bardzo dobrze w klasycznym Absolument Absinthe. Nadal wyraźnie obecne jest kadzidło, spowijające zieloność naturalnym, silnie zaakcentowanym dymem. Z biegiem czasu nic się w zapachu nie zmienia, to nadal kadzidło w towarzystwie zielono – ziołowych nut, z tą tylko różnicą, że w bazie uwypukla się odrobina kremowego sandałowca.


Jeśli chodzi o parametry użytkowe, projekcja zapachu na skórze może nie jest dość silna by dorównać tak ostremu i dynamicznemu obliczu jakie kreuje Memoir Man, roztaczając aromat na kilka centymetrów od skóry, podczas gdy kadzidła z reguły cechują się lepszą lotnością, jednak myślę, że w tym przypadku może to i dobrze że projekcja nie została mocno wyśrubowana – ostrość i intensywność nut zielonych i dymów w połączeniu ze zbyt dużą projekcją mogłyby skutkować nieprzyjemnością w noszeniu i odbiorze, szczególnie że Memoir Man ma dość świdrująco – przeszywający aromat zieloności, do tego szczelnie otulonej dymem. Przeciętną projekcję rekompensuje bardzo dobra trwałość na skórze, bez problemów przekraczająca dwanaście godzin od momentu aplikacji.
 

Amouage Memoir Man to w pewnym sensie zapach rzewny, wyrażający nostalgię, smutek, strach, to perfumy jesienne, listopadowe, które pod względem swojej historii oraz barw na opakowaniu i materiałach reklamowych znakomicie współgrają z tym co otrzymujemy w kompozycji zapachowej. Ciężkie, ciemne zieloności przemijania spowite świątynnymi dymami, tworzące znakomite i unikalne perfumy na jesień, będące czymś nietypowym w kontekście perfum kadzidlanych, którym zazwyczaj towarzyszą nuty drzewne, a nie zielone. Zachęcam do testów, jakość tłumaczy cenę, co w niszy wcale nie jest regułą. Już wkrótce opublikuję recenzję edycji dla Pań.

---

Zobacz alfabetyczną listę perfum opisanych w ramach cyklu "Recenzje perfum niszowych".

 

Amouage - Memoir Man:

Głowa (1h)
zielony, kadzidlany, dymny, leśny, ciemny, żywiczny
słonecznik, nuta zielona, kadzidło, tytoń, nuta leśna, żywica, mirra
 
Serce (~~ 8h)
ostry, zielony, ziołowy, dymny, kadzidlany
piołun, nuty zielone, kadzidło, nuta dymna, mirra
 
Baza (>3h)
zielony, kadzidlany, drzewny
nuty zielone, kadzidło, nuty drzewne
 
Rok wydania: 2010
Nos: Karine Vinchon Spehner
Trwałość na skórze: >12h
Projekcja: na kilka centymetrów od skóry
 

 

Perfumy Amouage Memoir Man, bądź ich próbkę, można zamówić w perfumerii Aus Liebe zum Duft - First in Fragrance

Uwaga! Gwarantujemy, że opinie wyrażone w tym artykule stanowią obiektywne odczucia i wnioski autora tekstu i nie są w jakikolwiek sposób powiązane z ofertą perfumerii.

 

 


Poprzedni Recenzje perfum niszowych Następny


Advertisement

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

Falconer FloweryOTTANIQO
Falconer Flowery

Falconer AquaOTTANIQO
Falconer Aqua

Falconer ForestOTTANIQO
Falconer Forest

Falconer OrientalOTTANIQO
Falconer Oriental

Vetiver ParadiseCarolina Herrera
Vetiver Paradise

Virgin MintCarolina Herrera
Virgin Mint

Blond JasmineCarolina Herrera
Blond Jasmine

Orange AffairCarolina Herrera
Orange Affair

Bergamot BloomCarolina Herrera
Bergamot Bloom

Rose CruiseCarolina Herrera
Rose Cruise

Siberian MuskAreej Le Doré
Siberian Musk

Oud ZenAreej Le Doré
Oud Zen

Ottoman EmpireAreej Le Doré
Ottoman Empire

Ruby of Temur For WomanBegim
Ruby of Temur For Woman

Ruby of Temur For ManBegim
Ruby of Temur For Man

Evoke Eau de ParfumEddy Ford Beverly Hills
Evoke Eau de Parfum

GentlemanFaberlic
Gentleman

Summer White ParadiseAvon
Summer White Paradise

Balade aux TuileriesAgatha
Balade aux Tuileries

Amazing Grace Ballet RosePhilosophy
Amazing Grace Ballet Rose

Today Tomorrow Always My Everything for HimAvon
Today Tomorrow Always My Everything for Him

Obsessed for MenCalvin Klein
Obsessed for Men

Obsessed for WomenCalvin Klein
Obsessed for Women

Un Air de BretagneL`Artisan Parfumeur
Un Air de Bretagne

Saint JulepImaginary Authors
Saint Julep

SelaComporta Perfumes
Sela

MosquitoComporta Perfumes
Mosquito

PalafíticoComporta Perfumes
Palafítico

Dona BiaComporta Perfumes
Dona Bia

MudaComporta Perfumes
Muda

Popularne marki i zapachy: