Recenzje perfum niszowych Recenzje perfum niszowych #30: Parfumerie Generale PG02 Coze

Recenzje perfum niszowych #30: Parfumerie Generale PG02 Coze

03/04/14 02:36:50 (2 komentarze)

przez: Maciej Kolankowski

PG02 Coze to debiutanckie perfumy Pierre'a Guillaume z linii numerycznej jego własnej marki Parfumerie Generale. Zapach ma opinię jednej z lepszych kaw w perfumach, jednak moim zdaniem jest to zbyt duże uproszczenie. Jest to bardzo obfita, złożona kompozycja, podkreślona trzema obliczami, które zmieniają się wraz z układaniem się zapachu na skórze. Kompozycja rozwija się zaczynając od drzewno – dymnej mroczności, przez wytrawny aromat tytoniu i gourmand, kończąc na podkreślonej nutą drzewną intensywnej zieloności.

 

Coze otwiera się mrocznym, brudnym, szorstkim połączeniem zapachu wiekowego, wręcz zbutwiałego twardego drewna oraz dymnej nuty popiołu i wygasłego kominka. Właściwie odnajduję tutaj trzy główne motywy tworzące to mroczne oblicze. Pierwszym i chyba najsilniejszym w początkowej fazie akordem jest zapach starego wnętrza pałacowego, starych mebli, dębowej podłogi, z unoszącym się w powietrzu charakterystycznym zapachem butwienia. Może to być również aromat drewna wyrzuconego na brzeg z morza. Tę nutę starego drewna otacza drugi ważny akord kompozycji, mianowicie wetyweriowy brud mokrej ziemi, kurz, wilgoć, zapach nory, pieczary oraz mokrych, zgniłych roślin i nadpalonego, ale równocześnie soczyście zgniłego zielska. Owo nadpalone zielsko uzupełnia jakże pasujący do niego motyw tytoniu i kominkowego czy też ogniskowego popiołu.

 

Ciekawa sprawa bo po kilkunastu, może dwudziestu minutach, perfumy płynnie i szybko odwracają się od tego swojego złożonego otwarcia i w ciągu krótkiej chwili przybierają całkiem inne oblicze. Co prawda zapach nadal jest szorstki i mroczny, ale zaczyna on gdzieś bardziej uderzać w gourmand i ostrość, które zostały zamknięte w solidnej dawce tytoniu. W otwarciu główny motyw tworzyły zbutwiałe drewna, one wciąż są tutaj wyraźnie obecne, ale teraz na pierwszy plan i to dość wyraźnie przedostaje się tytoń, który wzbogaca duża dawka czarnego pieprzu oraz gourmandu w postaci paprykowej czekolady i odrobiny kawy. W przeciwieństwie do znakomitego ale tylko dwudziestominutowego otwarcia, gourmand w silnym towarzystwie tytoniu jest motywem dość długim, trwającym kilka godzin, po czym uwydatnia się intensywna, gorzka nuta zieloności, za którą zapewne odpowiada jakaś molekuła, gdyż dokładnie ten sam akord soczystych, zielonych łodyg odnajduję w Enchanted Forest. Zapach wygasa ze skóry po ok. dziesięciu godzinach od aplikacji w formie nuty drzewnej połączonej z wanilią.

Coze to perfumy onieśmielające, głośne, suche i ostre, o świdrujących i intensywnych nutach. Moim zdaniem tak mógłby pachnieć Black Afgano w wyobraźni osób, które o BA czytały, ale jeszcze go nie poznały. Zapach pełen jest dymów, zarówno dymu tytoniowego jak i ogniskowego, jest mroczny i ciemny, okryty aurą tajemniczości i strachu, którą wzmagają akordy butwiejącego drewna, bagna i gnijących roślin, a przy tym skutecznie próbujący zachować „noszalność” poprzez nuty gourmandowe. Gdyby dom Parfumerie Generale zdecydował się na tak agresywny i pobudzający wyobraźnię marketing jak Nasomatto, ich Coze z powodzeniem mógłby stać się hitem sprzedażowym niszowych perfumerii. Coze również posiada w składzie „zakazany składnik” ale w postaci oleju z nasion konopii i prawdę powiedziawszy łatwiej uwierzyć w jego obecność w Coze skoro mamy do czynienia z tak złożoną i właśnie mroczną kompozycją. Co prawda perfumy nie są aż tak lotne jak Black Afgano, jednak są głośne, trwają na skórze ponad dziesięć godzin i pachną na odległość kilku metrów, co rzecz jasna jest wynikiem bardzo dobrym w kontekście poszukiwania zapachów wyrazistych i głośnych. Nie odnajduję w Coze dużej ilości kawy, natomiast polecam testy w kontekście poszukiwania nieprzeciętnego i głębokiego zapachu drzewno – orientalnego, pełnego tajemnic i mroków. Jeśli ktoś czytając o Black Afgano jest zawiedziony testami, śmiem twierdzić, że w Coze odnajdzie to o czym czytał w marketingowych materiałach Nasomatto, a czego w BA nie odnalazł.

 

Otwarcie (~~20 min.)
Mroczne, tajemnicze, szorstkie, intensywne, brudne, drzewne
nuta starego drewna, popiół, błoto, wilgoć, nuta gnijących roślin
 
Serce 1
dymne, drzewne, gourmandowe, zielone
tytoń, czarny pieprz, nuta starego drewna, nuta zielonych gałązek, kawa, czekolada, ostra papryka
 
Serce 2
drzewne, zielone
nuta starego drewna, nuta zielona, nuta zielonych gałązek, tytoń
 
Baza
drzewne
nuta drzewna, wanilia

 

---

Zobacz alfabetyczną listę perfum opisanych w ramach cyklu "Recenzje perfum niszowych".
 

Parfumerie Generale - PG02 Coze

Rok wprowadzenia: 2002

Nos: Pierre Guillaume

Trwałość na skórze: 10h+

Projekcja: pachnie na kilka metrów

Polecam... osobom szukających perfum mrocznych oraz tym, którzy zawiedli się na Black Afgano w kontekście tego jak pachnie, a co można przeczytać w opisie
 

 

Perfumy Parfumerie Generale PG02 Coze, bądź ich próbkę, można zamówić w perfumerii Aus Liebe zum Duft - First in Fragrance

Uwaga! Gwarantujemy, że opinie wyrażone w tym artykule stanowią obiektywne odczucia i wnioski autora tekstu i nie są w jakikolwiek sposób powiązane z ofertą perfumerii.

 Poprzedni Recenzje perfum niszowych Następny


Advertisement

Izabela
Izabela

To prawda, Niszka bardzo skrupulatnie opisuje wszystkie odcienie i zmiany zapachu. Można sobie zapach na tej podstawie doskonale wyobrazić. :)

Mar
05
2014
Piotrek007
Piotrek007

Niesamowity opis Coze !! Tak wspaniale jest tu opisane każde przejście, a odczucia które za tym idą to po prostu bajka. Od dziś szukam tego zapachu do testów :)

Mar
05
2014

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

Les Gourmandises de LunaNina Ricci
Les Gourmandises de Luna

EgosGuru Perfumes
Egos

Folie de MargueriteSimimi
Folie de Marguerite

Seduction 2AK France
Seduction 2

Seduction 1AK France
Seduction 1

Georges et MoiSabe Masson
Georges et Moi

Ne des RosesSabe Masson
Ne des Roses

Parisian RhapsodySabe Masson
Parisian Rhapsody

Eu Vent de VousSabe Masson
Eu Vent de Vous

No. 10 Lace UpThe Trend by House of Sillage
No. 10 Lace Up

No. 9 City DreamsThe Trend by House of Sillage
No. 9 City Dreams

No. 8 Retro PopThe Trend by House of Sillage
No. 8 Retro Pop

Lys d'Or Eau PoudreeDorin
Lys d'Or Eau Poudree

Petales de Camelia Eau PoudreeDorin
Petales de Camelia Eau Poudree

Rose des Bois Eau PoudreeDorin
Rose des Bois Eau Poudree

Gardenia Garden Eau PoudreeDorin
Gardenia Garden Eau Poudree

SilverElisire
Silver

GoldElisire
Gold

He Wood CologneDSQUARED²
He Wood Cologne

Eau de Rochas Escapade EstivaleRochas
Eau de Rochas Escapade Estivale

DiapasonSospiro Perfumes
Diapason

EnsembleSospiro Perfumes
Ensemble

No. 7 DestinyThe Trend by House of Sillage
No. 7 Destiny

No. 6 Bow DeepThe Trend by House of Sillage
No. 6 Bow Deep

Become the ShamanDSH Perfumes
Become the Shaman

FoxyDSH Perfumes
Foxy

Gekkou HanamiDSH Perfumes
Gekkou Hanami

AbundanceChristy Organics
Abundance

UrbaneChristy Organics
Urbane

SatisfactionChristy Organics
Satisfaction

Popularne marki i zapachy: