Recenzje perfum niszowych Recenzje perfum niszowych #26: Parfums de Marly Pegasus

Recenzje perfum niszowych #26: Parfums de Marly Pegasus

01/24/14 00:37:25

przez: Maciej Kolankowski

Pegasus, debiutancki zapach Parfums de Marly, łączy w sobie słodkie i ciepłe nuty waniliowo – ambrowe z popularną w wielu designerskich perfumach dla mężczyzn mszano – lawendową nutą fougere. Zanim przystąpię do opisu wrażeń zapachowych, pokieruję wasze wyobrażenia we właściwą stronę. Le Male od Jean Paul Gaultier pasjonatom perfum przedstawiać nie trzeba, to kultowe dzieło Francisa Kurkdjian'a, które przyniosło mu rozgłos i światową renomę. Propozycja Parfums de Marly pod względem otwarcia należy dokładnie do tej samej, dosyć wąskiej grupy zapachów orientalno – fougere. Oba zapachy są w tym pierwszym etapie projekcji wyraźnie do siebie podobne, jednak Pegasusa nie można nazwać kopią Le Male, ale równie dobrymi perfumami z tej samej olfaktorycznej rodziny.

 

 Pegasus to początkowo słodko – gorzkie połączenie wanilii z migdałami,  ulokowane na kwiatowej głębi, na którą składa się przede wszystkim lawenda, a w  mniejszym stopniu również jaśmin. Dodatkowo nuta migdałów imituje drzewną  podstawę, przypominającą zapachem mahoń, co nadaje perfumom pewnej  wytrawności. Zazwyczaj typowe perfumy oparte na wanilii, ambrze i heliotropie są  w charakterystyczny dla siebie sposób ciepłe, przytulne, otulające. Tutaj za  sprawą lawendy ta ciepłota jest wyraźnie przecięta pewną, nazwę ją „wiosenną  świeżością”, jaką perfumy chowają gdzieś w głębi. Takie łączenie elegancji i  ciepła ze świeżością jest ryzykowne, ale w Pegasus jest jak najbardziej udane.

 

To jak pachnie Pegasus można podzielić na dwa etapy. Ten pierwszy, w stylu Le Male, trwa całkiem długo, bo około czterech, może nawet pięciu godzin. Po tym czasie znika nuta migdałów, a wraz z nią mahoniowa nuta drzewna, wanilia przybiera na sile, a wraz z nią trwa pejzaż białych kwiatów w postaci jaśminu i kwiatu pomarańczy. Pod względem zapachu perfumy mocno zaczynają przypominać Altamira, jak również w pewnym stopniu The One for Men, z tym że za jednymi i drugimi perfumami zbytnio nie przepadam, natomiast Pegasus mógłbym nosić. Chociaż oba wspomniane zapachy cechuje elegancja, formalność, Pegasus wydaje się jeszcze bardziej elegancki i szlachetny, a na pewno jest o ton głośniejszy. Perfumy cechują bardzo dobre parametry użytkowe, trwałość na skórze na poziomie dwunastu godzin, z silną projekcją przez zdecydowaną większość czasu.


 Ciekawą sprawą jest też dobór nazwy perfum. Pegasus to imię XVIII – wiecznego  konia – czempiona, a to jak perfumy pachną trudno w jakikolwiek sposób  zestawić z koniem. Jest to elegancka, formalna i ciepła kompozycja oparta  głównie na nutach wanilii i ambry, dużo bardziej dopracowana i cechująca się  lepszymi parametrami niż The One,  osadzona w klimacie tych perfum, jak  również na początkowym etapie w klimacie Le Male. Polecam jako formalny  zapach na sezon jesienno – zimowy. Perfumy są na tyle dopracowane i pięknie  wyważone, że mogą się podobać nawet takim konsumentom jak ja, czyli osobom  nie przepadającym za ciepłymi zapachami waniliowo – ambrowymi.
 

 
Otwarcie, serce (4 godziny)
ciepły, słodko - gorzki, orientalny, fougere
wanilia, ambra, migdały, mahoń, lawenda, jaśmin
 
Serce, baza (od 5 do 12 godziny)
ciepły, słodki, orientalny, ambrowo - waniliowy
ambra, wanilia, kwiat pomarańczy, jaśmin
 
 
---
Zobacz alfabetyczną listę perfum opisanych w ramach cyklu "Recenzje perfum niszowych".

 

 
Rok wprowadzenia: 2011
Charakter: ciepły, waniliowy, ambrowy, orientalny, fougere
Moja interpretacja składu: wanilia, ambra, migdały, mahoń, lawenda, jaśmin, kwiat pomarańczy
Trwałość na skórze: 12 godzin
Projekcja: silna, pachnie na kilka metrów
Dla... mężczyzn 30+ szukających eleganckich, formalnych, ciepłych perfum na sezon jesienno - zimowy
 


Perfumy Parfums de Marly Pegasus można przetestować i kupić w perfumerii Mon Credo.

Uwaga! Gwarantujemy, że opinie wyrażone w tym artykule stanowią obiektywne odczucia i wnioski autora tekstu i nie są w jakikolwiek sposób powiązane z ofertą perfumerii.

 Poprzedni Recenzje perfum niszowych Następny


Advertisement

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Popularne marki i zapachy: