Recenzje perfum niszowych Recenzje perfum niszowych #22: Agonist Arctic Jade

Recenzje perfum niszowych #22: Agonist Arctic Jade

12/16/13 02:44:19

przez: Maciej Kolankowski

Taka naszła mnie refleksja, że od pewnego czasu domy perfumeryjne agresywniej stawiają na marketing, a sam zapach, jego dopracowanie, nawiązanie do tradycyjnych technik, jakby powoli odchodził na bok. Dla poprawienia sprzedaży roztacza się wokół perfum aurę zaciekawienia, czy jak w przypadku niektórych zapachów Etat Libre d'Orange wręcz szoku. Jeśli w perfumach nie pływają płatki złota (Ramon Molvizar), albo nie używa się do ich produkcji wręcz zakazanych składników, których pozyskiwanie zdawałoby się wręcz grozić śmiercią (Nasomatto Black Afgano), to zamyka się je we flakonach kilkadziesiąt razy droższych i cenniejszych od samej ich zawartości. Flakonach, które albo zaciekawią teoretycznie ciekawym, a tak naprawdę kiczowatym designem (Paco Rabanne Invictus), czy też pomysłem (Blood Concept), albo uwydatniają aurę luksusu, stanowiąc designerskie dzieła sztuki. Nie będę ukrywał, że marka Agonist przykuła moją uwagę właśnie pięknymi, designerskimi flakonami, za które wraz z zawartością należy wyłożyć od 3800 do około 5400 złotych, zależnie od wybranego zapachu. Na szczęście właściciele Agonist postanowili otworzyć się również na osoby z mniej zasobnym portfelem oferując proste butelki z 50 mililitrami swoich zapachów w cenie około 500 – 550 złotych. Postanowiłem sprawdzić czy cena perfum idzie w parze z ich jakością, czy też dom Agonist powinien być oceniany wyłącznie przez pryzmat pięknych flakonów.

Zdj. Micheal O Fiachra

 

Pierwszym zapachem Agonist, który miałem okazję testować, był Arctic Jade, inspirowany lodowymi krajobrazami Antarktydy, z głęboko błękitnymi jeziorami i dziwacznymi lodowymi formacjami. Nie to żebym był specjalnie podatny na doznania kreowane przez specjalistów od marketingu, ale to co prezentuje Artcic Jade faktycznie wpasowuje się do zaproponowanej przez twórcę idei. A to dlatego, że całościowo są to perfumy, które przy użyciu prostych środków próbują imitować zapach... lodu. Celowo napisałem „próbują imitować”, gdyż nie jest to nuta dosłowna, potrzeba kilku użyć, aby odkryć czającą się gdzieś w głębi lodową duszę. Powierzchownie Arctic Jade pachnie jak... lizak. W zapachu dominują lekko słodkie owoce, głównie gęsto podana pomarańcza i malina. Perfumy wydają się chłodne, a gdzieś w tle owoców czai się wodno – lodowa głębia, uszlachetniająca owoce, przez co nie tworzy się lizakowy, słodki „ulep”, ale całkiem wyrafinowana mieszanka owoców, wanilii i frezji.

 

Zdj. The Guardian

Arctic Jade jest zapachem trudnym do opisania, unikalnym, nie przypominam sobie podobnego zestawienia nut w jakichkolwiek innych perfumach. Technicznie jest to zapach owocowo – kwiatowy, ale tak naprawdę to mieszanina zmrożonych owoców, otoczonych waniliowo – frezjowym płaszczem, imitującym chłód. Ciekawe jest to, że owoce w Arctic Jade wyczuwalne są przez cały okres trwania perfum na skórze, co jest dość unikalnym zjawiskiem, zazwyczaj nuty owocowe znikają w sercu. No ale skoro owoce zatopiono w lodzie, siłą rzeczy muszą one trwać zamknięte w zimnej otoczce. Chociaż dom Agonist podzielił perfumy na piramidę nut, tak naprawdę zapach jest liniowy, w dziewiątej godzinie po aplikacji pachnie identycznie lub niemalże identycznie jak w otwarciu. Zmienia się tylko projekcja. Początkowo perfumy projektują na skórze całkiem dobrze, na szerokość ramion, ale niestety od około drugiej godziny po użyciu stają się one bardzo blisko skórne. Trwałość wypada dobrze, kształtuje się w okolicach dziewięciu – dziesięciu godzin, przy tym tak jak wspomniałem, blisko skórna projekcja to aż osiem godzin.

 

Agonist Arctic Jade z pewnością zasługuje na designerski flakon, w którym go zamknięto. Powierzchownie jest to odrobinę słodki, ale szlachetny zapach owocowych lizaków, co prawda producent oznaczył go jako „uniseks”, ale nie wiem czy wielu z nas, mężczyzn, chciałoby pachnieć lizakowymi owocami. Jeśli jednak damy Arctic Jade szansę i nie zniechęcimy się po pierwszym powąchaniu, da się odkryć prawdziwą lodową głębię, uzyskaną z wanilii i frezji. Są to owocowe perfumy na zimę, lekko słodkie, chłodne, chociaż nie są świeże i lekkie, takie sprawiają wrażenie. Właściwie historia opowiedziana przez twórców i srebrzysto – niebieski kolor designerskiego flakonu mówią o zapachu niemal wszystko. Od siebie dodam do tego szlachetnie podane lizaki, bez słodkiego „ulepu” - tak to pachnie!

 

---

Zobacz alfabetyczną listę perfum opisanych w ramach cyklu "Recenzje perfum niszowych"

Agonist - Arctic Jade

Rok wprowadzenia: 2011

Charakter: owocowy, słodkawy, chłodny, lodowcowy, "lizakowy"

Wyczuwalne składniki: "lizakowe" owoce, nuta cukierkowa, frezja, wanilia

Trwałość na skórze: 9 - 10 godzin

Projekcja: początkowo na długość ramion, przez większość czas (8h) blisko skórna

Dla... osób szukających czegoś unikalnego, szlachetnie pachnących perfum "lizakowych", perfum chłodnych, imitujących głębię lodu, dla osób szukajacych perfum owocowych na okres zimowy

 

 

Perfumy Agonist Arctic Jade, bądź ich próbkę, można zamówić w perfumerii Aus Liebe zum Duft - First in Fragrance

 Poprzedni Recenzje perfum niszowych Następny


Advertisement

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Popularne marki i zapachy: