Recenzje perfum niszowych Recenzje perfum niszowych #14: Mancera Roses Vanille

Recenzje perfum niszowych #14: Mancera Roses Vanille

10/29/13 02:54:47 (Jeden komentarz)

przez: Maciej Kolankowski

Dom perfum Mancera to zapachowy bliźniak dobrze znanej polskim miłośnikom niszy marki Montale. Obie te firmy łączy wiele, gdyż realizację projektu powierzono właśnie ludziom odpowiedzialnym za Montale. Zapachy marki uchodzą za tak samo głośne, intensywne i wysoko skoncentrowane jak dzieła Montale, a podobieństw między nimi jest więcej, choćby patrząc na styl nazewnictwa perfum czy design czcionki na flakonach. Kompozycje zapachowe dla marki Mancera tworzy rzekomo Pierre Mancera, dla Montale Pierre Montale, zapewne obaj perfumiarze są postaciami fikcyjnymi, ale daje nam to pewne pojęcie o tym, że również za mieszanie zapachów dla obu tych domów odpowiada ta sama grupa perfumiarzy. Jednymi z popularniejszych i bardziej rozpoznawalnych perfum istniejącej od 2008 roku marki Mancera jest wydany w 2011 roku, a więc w ramach drugiego „rzutu” twórczego, zapach Roses Vanille.

Zdj. Basenotes.net


Otwarcie Mancera Roses Vanille to jedna wielka wściekle intensywna, słodkawa róża, będąca wielkim przeciwieństwem do tego, jak składnik ten proponują nam europejscy perfumiarze. W naszych stronach róża jest zazwyczaj subtelna i elegancka, z kolei róża w propozycji marki Mancera to jej wściekła krewniaczka, intensywna, gęsta, oleista, wysoko skoncentrowana, jak z czystego, arabskiego olejku różanego. Różę z Black Aoud opisywałem jako ekstremalnie ciężką, natomiast jej odpowiedniczka z Roses Vanille, co praktycznie trudno sobie wyobrazić, wydaje się jeszcze o stopień cięższa i intensywniejsza, a przez to dość trudna w noszeniu i zarezerwowana już dla prawdziwie skrajnych miłośniczek zapachów ciężkich i duszących.
 

Perfumy potrzebują kilkudziesięciu minut aby nieco ugasić ten swój różany obraz i powoli dopuścić do głosu obiecaną wanilię. Innymi słowy wreszcie w tej beczce oleju różanego coś się zaczyna dziać. Stopniowo z biegiem czasu wanilia uwydatnia się, coraz bardziej wychodząc z cienia róży. Aby dorównać tej róży i jakoś nad nią zapanować, również wanilia musiała zyskać na intensywności i gęstości i tak też jest w istocie. Składnik ten pachnie naturalnie i świeżo, użyto tutaj proszkowej kuchennej wanilii, a nie chemicznych molekuł, co jest ewidentnie wyczuwalne. Wanilia nie wydaje się przesadnie słodka, raczej jest w tej swojej słodyczy stonowana. Wspólnie ze słodkawą różą tworzą dość ciekawe zestawienie, aczkolwiek nie jest to jeszcze właściwy obraz perfum, gdyż niespodziewanie nad wanilią i różą zaczyna górować cedr, obecny przez większość czasu bytności perfum na skórze, pojawiający się mniej więcej od początku drugiej godziny projekcji i wygasający jako ostatni, na piżmowej bazie.


Zapach Roses Vanille ma więc trzy oblicza, pierwszym jest niedopuszczająca nic innego do głosu attarowa róża, słodkawa i wysoko skoncentrowana, dość podobna do tej z Montale Black Aoud. Kolejnym etapem, całkiem krótkim, jest zdawałoby się idealne zestawienie słodkawej, cukierkowej róży z delikatnie słodką kuchenną wanilią. Właściwym i najdłuższym etapem jest jednak połączenie słodkawej nuty różano - waniliowej z solidną i intensywną cedrową podstawą. Na cedrowej, świdrującej igliwiem nucie drzewnej róża stopniowo wygasa, pozostawiając wanilię z cedrem sam na sam aż do ostatniego momentu projekcji, gdy zapach stopniowo wygasa na piżmowej bazie. Chociaż zapach wydaje się ciężki i monolityczny, spełnił swoją powinność i rozwinął się na skórze, co potwierdza słowa właścicieli marki, że ich celem jest tworzyć europejskie perfumy z arabskich składników.

 

Zdj. purplefoodie.com

W Roses Vanille zaznaczony został podział na piramidę zapachową, przez co perfumy wydają się przystępniejsze niż jednolity w swej budowie Black Aoud. Są to jednak perfumy ciężkie i w noszeniu i w odbiorze, intensywne i bardzo głośne. Parametry użytkowe są bardzo wysokie, zapach utrzymuje się na skórze przez 12 godzin, a jeszcze w dziewiątej godzinie ma monstrualną wręcz lotność, zostawiając kilkumetrowy ślad za noszącą je osobą. Perfumy zarezerwowane są dla zwolenniczek skrajnie intensywnych, duszących perfum, lubiących różę, wanilię i cedr, oraz styl arabskich perfum. Podobno Roses Vanille upodobało sobie wielu mężczyzn, ale pójdę jednak za podziałem wskazanym przez markę i przez lekką słodycz i pudrowość warto jednak pozostawić te perfumy paniom. 

Propozycja marki Mancera to zapach na sezon jesienno – zimowy, wieczorowy, tłusty, niemal oleisty, słodkawy i nieco pudrowy, który ciekawie łączy słodkawą różę z kuchenną wanilią i dużym akcentem cedrowym, zarezerwowany dla fanek perfum skrajnie głośnych, intensywnych, trwałych i lotnych.  
 
Zobacz alfabetyczną listę perfum opisanych w ramach cyklu "Recenzje perfum niszowych"


Mancera Roses Vanille

Rok wprowadzenia: 2011

Nos: Pierre Mancera

Charakter: intensywny, arabski, różany, waniliowy, cedrowy, słodkawy, pudrowy

Moja interpretacja składników: słodkawa, attarowa róża, proszek waniliowy, cedr, piżmowa baza

Trwałość na skórze: 12 godzin

Projekcja: bardzo silna, wypełnia pomieszczenie, projektuje na kilka metrów od noszącej je osoby

Dla... zwolenniczek perfum gęstych, mocnych, trwałych i intensywnych, dla pań lubiących perfumy w stylu arabskim, dla miłośniczek róży, wanilii i cedru w wydaniu ekstremalnym
 

 

Perfumy Mancera Roses Vanille, bądź ich próbkę, można zamówić w perfumerii Aus Liebe zum Duft - First in Fragrance

 

 


Poprzedni Recenzje perfum niszowych Następny


Advertisement

Izabela
Izabela

Róża z mega projekcją to temat dla mnie. :)
Produkty firmy Mancera są dostępne jedynie poza Polską?
Recenzja piękna i te zdjęcia....

Oct
29
2013

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Popularne marki i zapachy: