Recenzje perfum niszowych Recenzje perfum niszowych #12: Serge Lutens Ambre Sultan

Recenzje perfum niszowych #12: Serge Lutens Ambre Sultan

10/20/13 03:58:37 (13 komentarze)

przez: Maciej Kolankowski

Kilka tygodni temu, przy okazji opisywania ambry carskiej, wspominałem o jej podobieństwie do ambry sułtańskiej spod marki Serge Lutens, obecnie jednej z trzech najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się niszowych marek. Nad skomponowaniem perfum, Serge Lutens pracował z Christopherem Sheldrake'em, współautorem większości zapachów marki, obecnie dyrektorem kreatywnym Chanel, co nie przeszkadza mu być wciąż prawą ręką mistrza Lutensa. Efektem prac jest podobno najlepszy ambrowiec jakiego świat dotąd widział. Ale skoro mówimy o perfumach skupionych wokół ambry, jak więc pachnie ambra? Ciężko generalizować, gdyż aromat ambry można uzyskać z różnych składników i wieloma metodami, ambra w Amber Sultan nie jest ingrediencją naturalną, aromat ambry uzyskano z połączenia kilku innych składników. Generalnie ambra posiada moim zdaniem trzy cechy, jest żywiczna, słodkawa i ciepła i jak się przekonacie z dalszej części recenzji, są to właśnie podstawowe cechy opisujące aromat Ambre Sultan.
 


Otwarcie Ambre Sultan to ciepła, żywiczna ambra, identyczna z tą z Ambre Russe, ale w przeciwieństwie do propozycji Parfum d'Empire, wzbogacona nie alkoholowymi nutami wódki i szampana, oraz suszonymi owocami, lecz przyprawami. Ambre Sultan to perfumy korzenne, ostre, otwierają się otulającym i ciepłym aromatem ambry, zaostrzonej liściem laurowym i toną orientalnych, świdrujących nos przypraw. Gorąca, gęsta, żywiczna ambra, stara się być słodka, ale równocześnie słodycz tę próbują zniwelować przyprawy – ostre, gorzkie zioła. Z czasem aromat skręca w kierunku kadzidła i żywiczności, balsamiczności, otulenia, stając się z lekka dymny i palony, wciąż jednak na pierwszym miejscu zachowując swój słodkawo – przyprawowy charakter. 

 

 
Ambre Sultan to ambra złożona, ciepła, zmysłowa i intensywna, bogata, obfitująca w składniki dobrze się z tą ambrą komponujące, czyli żywice, kadzidła i balsamy. Słodycz ambry próbuje wyostrzyć wanilia, z drugiej jednak strony walczą z tą słodyczą przyprawy, których by tę słodycz zrównoważyć musi być sporo i w istocie jest ich dużo. Sułtańska ambra to kwintesencja tego, co nazywamy „perfumami orientalnymi”, bo to czysty orient zamknięty we flakonie. To targ przypraw, kadzidło i pustynne ciepło. Podobieństwo do Ambre Russe od Parfum d'Empire jest duże, w obu przypadkach mamy do czynienia z ambrą kadzidlaną, z tym że Ambre Russe skręca w kierunku owoców, a Ambre Sultan w stronę suchych i ostrych przypraw. Parametry użytkowe obu tych ambrowców są podobne, mam za sobą dziesiątki godzin używania Ambre Sultan i uśredniając wyniki, zapach jest silny, roztacza się na kilka metrów od noszącej go osoby, natomiast trwa efektywnie na skórze około dziesięciu godzin od momentu aplikacji, aczkolwiek żywiczno – waniliowa baza wyczuwalna jest nawet jeszcze dłużej.
 
 
Serge Lutens Ambre Sultan powinien zainteresować osoby gustujące w perfumach ambrowych, na równi z Parfum d'Empire Ambre Russe jest to jeden z najlepszych ambrowców, jakie dotąd poznałem. Za sprawą swojego ciężaru i przepychu, a także ogromnie dużej ilości przypraw, świetnie nadaje się w naszym klimacie na perfumy na sezon jesienno – zimowy. Polecam jako znakomitego przedstawiciela perfum orientalnych, bogatego, pełnego przypraw, żywic i kadzideł.
 
 
Zobacz alfabetyczną listę perfum opisanych w ramach cyklu "Recenzje perfum niszowych".


Serge Lutens Ambre Sultan

Rok wprowadzenia: 1993

Nos: Christopher Sheldrake i Serge Lutens

Charakter: ambrowy, orientalny, przyprawowy, ciepły

Moja interpretacja składników: ambra, kadzidło, labdanum, wanilia, liść laurowy, tona ziół i przypraw, żywice

Trwałość na skórze: 10 godzin (baza 12+)

Projekcja: pachnie na kilka metrów

Dla... osób gustujących w ambrze, perfumach ciepłych, orientalnych, żywicznych, słodkawych, pełnych przypraw

Zapachy podobne: Parfum d'Empire Ambre Russe
 

 

Perfumy Serge Lutens Ambre Sultan można przetestować i kupić w perfumerii Mon Credo.

 Poprzedni Recenzje perfum niszowych Następny


Advertisement

Beata Maria
Beata Maria

Propozycje Lutensa są w większości oszałamiające. Mam kilka flakonów jego zapachów,ale Ambre Sultan jeszcze nie. Naprawię ten błąd ponieważ zapach szalenie mi sie podoba. Dozuję sobie przyjemności od Lutensa bo wkótce okazałoby się, że toaletkna jest nimi zdominowana:-).

Dec
01
2016
mike991
mike991

Bardzo fajny zapach ale na mojej skórze po 3 godzinach jest tylko blisko skory. Szkoda. Bardzo mi sie podoba.

Nov
29
2016
KasiaS
KasiaS

Na pewno będę nosić zimą! Długo nie byłam do końca przekonana,wolałam Arabie,ale w końcu w pełni się przekonałam. Ginger,pewnie się w nich teraz nie zakochasz,sądząc po tym,co lubisz,ale warto dać im więcej niż jedną szansę:)

Oct
29
2013
gingerjane
gingerjane

Na pewno szrajbnę co nieco, i pewnie nie odważę się na dodatkowy zapach w tym dniu (;

Oct
21
2013
blueberry
blueberry

To były pierwsze perfumy SL, jakie poznałam. Zarzuciłam sobie nadgarstkowo w pewnej perfumerii na D. i od razu oszalałam na ich punkcie, więc zdobycie ich to była tylko kwestia czasu, choć rzeczywiście lubiłam od zawsze ciężki, gęsty orient. Kocham jeszcze wiele Lutensiaków, ale te są dla mnie szczególne. Przejrzałam Twoją kolekcję gingerjane i myślę sobie, że niekoniecznie jednak twój typ to będzie w tej chwili, i faktycznie lepiej się nie nakręcać, tylko pozytywnie zaskoczyć, mam nadzieję :) Daj znać w każdym razie jak je odbierasz i koniecznie daj im szansę na rozwinięcie się - imho warto je przeanalizować od A do Z i najlepiej nic innego w ten dzień nie testować już :)

Oct
21
2013
Izabela
Izabela

OOOOO, Ginger też tak kiedyś mówiłam :)
i...... wpadłam.............jak śliwka w kompot................

Oct
21
2013
gingerjane
gingerjane

Aż tak pikny? Pozostanę w sceptycznym nastawieniu, bo jak do tej pory nisza poza Ineke nie zrobiła na mnie jakiegoś super wrażenia (;

Oct
21
2013
blueberry
blueberry

Pomału zliczaj swoje zaskórniaki, gingerjane! ;)

Oct
21
2013
gingerjane
gingerjane

Jak je widzę to czuję momentalnie jakieś ciepło w okolicy serducha, jakby mi się tam jakiś niewidzialny szalik plątał... Chętnie stestuję, myślicie że w Quality będzie na mnie czekał? :D

Oct
21
2013
blueberry
blueberry

Lady M., to zupełnie na odwrót niż ja - Ambre Russe właśnie przez tę sporą dozę alko zostawiam panom :)

Oct
20
2013
Lady Mitsouko
Lady Mitsouko

To świetne pefumy, ale dla mnie, właśnie ze względu na te gorzkawe przyprawy z dominującym liściem laurowym, to bardziej męski zapach. Dla siebie wybieram bardziej owocowo-alkoholową Ambre Russe :)

Oct
20
2013
Izabela
Izabela

A ja z tą ambrą mam tak, że jestem za a nawet przeciw ;) Może jeszcze dam im jedną szansę :)
Recenzja jak zawsze bardzo ok :)

Oct
20
2013
blueberry
blueberry

Czekałam na tę recenzję! Ambre Sultan, mon amour! :) Kocham sposób, w jaki pokazano tu przyprawy - liść laurowy i oregano. Dla mnie to także jeden z najlepszych ambrowców, jakie kiedykolwiek poznałam, a nawet myślę, że najlepszy w ogóle. Jesień i zima bez ASa jest jak... talia kart bez asa ;)

Oct
20
2013

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

AbundanceChristy Organics
Abundance

UrbaneChristy Organics
Urbane

SatisfactionChristy Organics
Satisfaction

AmberChristy Organics
Amber

TranceChristy Organics
Trance

IX Ambre OttomanRPL
IX Ambre Ottoman

ExoticaMaison Du Sage
Exotica

Noir WoodMaison Du Sage
Noir Wood

Prima VeraMaison Du Sage
Prima Vera

Velvet AngelMaison Du Sage
Velvet Angel

DesireMaison Du Sage
Desire

Aqua NeroMaison Du Sage
Aqua Nero

Green MuskMaison Du Sage
Green Musk

Rose BrillantMaison Du Sage
Rose Brillant

AmberloveMaison Du Sage
Amberlove

Blue MoonMaison Du Sage
Blue Moon

Rose MillesimeeJovoy Paris
Rose Millesimee

VelorumTiziana Terenzi
Velorum

VetyverBahoma London
Vetyver

Imperial OudBahoma London
Imperial Oud

ErebusBahoma London
Erebus

ChurchillBahoma London
Churchill

K2Bahoma London
K2

No. 5 Tropical JungleThe Trend by House of Sillage
No. 5 Tropical Jungle

No. 4 United We StandThe Trend by House of Sillage
No. 4 United We Stand

No. 3 Beauty & GraceThe Trend by House of Sillage
No. 3 Beauty & Grace

No. 2 Hot in CamoThe Trend by House of Sillage
No. 2 Hot in Camo

No. 1 Polka Dot DanceThe Trend by House of Sillage
No. 1 Polka Dot Dance

Black OrrisBahoma London
Black Orris

Bois de RoseBahoma London
Bois de Rose

Popularne marki i zapachy: