Recenzje perfum niszowych Recenzje perfum niszowych #11: Lubin Nuit de Longchamp

Recenzje perfum niszowych #11: Lubin Nuit de Longchamp

10/14/13 03:04:06 (2 komentarze)

przez: Maciej Kolankowski

Założony w 1798 roku paryski dom perfumeryjny Lubin należy do najstarszych francuskich marek zapachowych i wspólnie z Guerlain były to dwa najbardziej cenione i renomowane domy XIX-wiecznej Europy. W przeciwieństwie do Guerlain, który wciąż jest na szczycie i którego znają wszyscy, Lubin nie jest wielkim koncernem i znają go tylko osoby sięgający po ofertę perfumerii niszowych. Dom Lubin zachował swój niszowy, luksusowy charakter i najwyraźniej ceni tę cechę bardziej niż światową rozpoznawalność i obecność w każdej perfumerii czy drogerii. A w kwestii luksusu dom ma się czym pochwalić, gdyż jego założyciel, Pierre Francois Lubin, był oficjalnym perfumiarzem francuskiego i brytyjskiego dworu królewskiego, oficjalnym perfumiarzem Księstwa Monako, a także oficjalnym perfumiarzem Cara Rosji, a jego perfum używano w pałacach całego świata. Do użytkowniczek perfum Lubin należały między innymi Cesarzowa Józefina i Paulina Bonaparte.

Longchamp, Pablo Picasso

 

Przenieśmy się jednak nieco dalej, do lat 30-tych XX wieku. Nuit de Longchamp, czyli perfumy, które chcę wam dziś przedstawić, zostały skomponowane w 1933 roku z okazji wystawnego bankietu po wyścigach konnych na hipodromie Longchamp, na którym bawiła cała ówczesna paryska śmietanka towarzyska. Dostępna obecnie w sprzedaży edycja perfum Nuit de Lonchamp to piąta formulacja oryginalnej kompozycji, przeprowadzona w 2008 roku przez perfumiarza Luciena Ferrerę. Dotąd nie dane mi było poznać żadnej z poprzednich edycji, dlatego poniższe przemyślenia oparte są wyłącznie na doświadczeniach z najnowszą wersją zapachu, którą można obecnie znaleźć na półkach perfumerii.

 

Plakat vintage hprints

Lubin Nuit de Longchamp faktycznie klimatem osadzony jest w pierwszej połowie XX-wieku i posiada kilka charakterystycznych cech perfum z tamtego okresu, a więc nieodzowne po sukcesie Houbigant Quelques Fleurs i Chanel No5 aldehydy, mnóstwo kwiatów i klasycznie wytworne wykończenie. Trudno wyodrębnić poszczególne nuty, także spróbuję uchwycić zapach globalnie, a więc otwarcie to delikatnie podane kwiaty, lekko zatopione w aldehydach i nieco podrasowane szczyptą przypraw, tworzące zapach o charakterze bankietowym, eleganckim, wieczorowym. W otwarciu dominują aromaty róży majowej i kwiatu pomarańczy. Z biegiem czasu zapach zyskuje charakter szyprowo – mydlano – pudrowy, tworząc aromat dobrego kwiatowego mydła, z mszaną nutą fougere i sporą dawką goryczy. I tak sobie trwa w formie eleganckiego mydła, wygasająć dość długo w formie mszano - drzewnej bazy.

Plakat vintage hprints

 

Nuit de Longchamp jest gorzki od aldehydów, mydlano – pudrowy, z dużym bukietem delikatnych kwiatów. Są to perfumy wieczorowe, a przynajmniej takie sprawiają wrażenie. Niesamowicie kobiece, chociaż emanujące stylem retro i tego typu perfum już się raczej nie produkuje. Tak jak i powszechnie nie nosi się strojów czy fryzur z tamtej epoki, tak i Nuit de Longchamp nie pasuje do obecnego stylu życia, co nie znaczy, że są to złe perfumy, czy że nie znajdą zwolenniczek. Są to jednak staromodne perfumy, przez co nie można ich nazwać uniwersalnymi, a raczej zapachem o zawężonym polu odbiorców. Trwałość na skórze wynosi sześć do ośmiu godzin, ale z tego tylko trzy godziny to prawdziwy obraz perfum, reszta czasu trwania na skórze to baza. Perfumy cechują się słabą projekcją, trzymają się blisko skóry.

 

Propozycja Lubin powinna zainteresować kolekcjonerki perfum vintage i panie szalejące za przedwojennym klimatem balowym. Nie są to perfumy wspólczesne, a raczej stanowią powiew historii. Co prawda na półkach perfumerii znajdziemy wiele aldehydowych kompozycji z lat 30-tych, jak wspomniany już Chanel No.5, ale w przeciwieństwie do nich Nuit de Longchamp najintensyniej ukazuje styl retro. To delikatny,ale wieczorowy zapach aldehydowo - kwiatowy, mydlany, emanujący elegancją, ale staromodny i chociaż w obecnej formulacji starano się w pełni oddać oryginał, co podobno się udało, Nuit de Longchamp prosi się o odrobinę współczesnej czątki. Co jednak nie zmienia faktu, że są to dobre perfumy i godne uwagi jeśli szukacie dyskretnych perfum wieczorowych, gorzkich osadzonych w aldehydowym i mydlanym klimacie vintage.

Zobacz alfabetyczną listę perfum opisanych w ramach cyklu "Recenzje perfum niszowych".


Lubin Nuit de Longchamp

Rok wprowadzenia: 1933 / 2008

Nos: ostataniej formulacji dokonał Lucien Ferrero

Charakter: vintage, retro, kwiatowy, mydlano - pudrowy, elegancki

Moja interpretacja składu: róża majowa, aldehydy, irys, kwiat pomarańczy, inne kwiaty, garść przypraw

Trwałość na skórze: 3 godziny + 2-5 godzin wyczuwalnej bazy

Projekcja: słaba, trzyma się blisko skóry

Dla... koneserek perfum vintage, zapachów staromodnych, dla pań szukających dyskretnego, wytwornego zapachu wieczorowego, gorzkiego, w aldehydowo - mydlanym klimacie retro

 
Perfumy Lubin Nuit de Longchamp można przetestować i kupić w perfumerii Mon Credo.
 

 
 


Poprzedni Recenzje perfum niszowych Następny


Advertisement

gardenia
gardenia

Jak zwykle świetna recenzja, oddająca w pełni ten piękny dojrzały zapach. Akurat znam te perfumy, lepiej nigdy bym ich nie opisała, choc poczyniłam recenzję na niemieckiej fragr. onegdaj...Na pewno wart poznania, dla mnie niesamowicie elegancki taki na galę wręczania Oscarów, klimatem przypomina mi tez aldehydowe ciepłe zapachy z lat 70 tych...Ponoć ze starą wersją nie ma nic wspólnego. Ciekawe, jak ta pachniała...
Piękne fotki reklamowe, jak mi podobaja się te eleganckie damy z dawnych lat...Ach pomarudzę nieco, ale dziś kobiety w reklamie to zwykle podretuszowane gwiazdy filmowe albo chude modelki epatujące tanim seksem...

Oct
14
2013
KasiaS
KasiaS

Bardzo ciekawe tło historyczne. Ciekawe,jak to się dzieje,że jedna marka z takim prestiżem jest rozpoznawalna do dziś,a druga osuwa się w zatęchły mrok niszy? Nuit de L.nie znam,ale czuję się zachęcona do testów!

Oct
14
2013

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Popularne marki i zapachy: