Recenzje perfum niszowych Recenzje perfum niszowych #1: The Different Company Bergamote

Recenzje perfum niszowych #1: The Different Company Bergamote

08/13/13 03:27:32 (5 komentarze)

przez: Maciej Kolankowski

Bergamote jest letnią propozycją niszowej marki The Different Company dla tych z nas, którzy na czas letnich upałów porzucają perfumeryjny „ciężki kaliber” i z ochotą sięgają po aromatyczne i odświeżające zapachy cytrusowe. Za opracowanie kompozycji zapachowej odpowiada Jean-Claude Ellena, entuzjasta minimalistycznego podejścia do kwestii perfumiarstwa, a i przy okazji król kolońskich cytrusów, spod którego ręki wyszły takie kompozycje cytrusowe lub aromatyczne, jak ogródkowa seria Hermesa, seria „Eau de” tejże samej marki, Cologne Bigarate Frederic Malle, czy Acqua di Parma Colonia Assoluta. Omawiany dziś Bergamote powstał wcześniej niż wszystkie wymienione kompozycje i należy do grupy pierwszych zapachów sygnowanych marką The Different Company.

Zdj. Bergamotka, marie-poppy

 

Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że Bergamote to zapach zbudowany wokół aromatu bergamotki, której esencja stanowi aż 70% składu kompozycji. Bergamote to zapach soczysty, cytrusowy, intensywnie zielony, w klimacie zielonych owoców hesperydowych: bergamotki, limonki, czy niedojrzałej cytryny. Chociaż podstawą Bergamote jest gorzki cytrus, przez zdecydowaną większość czasu projekcji perfumy gorzkie nie są, wręcz przeciwnie, za sprawą delikatnego muśnięcia świeżego imbiru zyskują na słodyczy.

 

Otwarcie Bergamote jest gorzkie, aromatyczne, łączące w sobie nutę soczyście zielonych liści z cytrusowym, zielonym charakterem bergamotki lub niedojrzałej, zielonej cytryny. Muszę przyznać, że jest to moja ulubiona faza projekcji tych perfum, chociaż niestety bardzo ulotna. W szybkim tempie perfumy z gorzkich przeistaczają się w słodkie. Nie jest to jednak przeistoczenie się ze skrajnej goryczy w skrajną słodycz, Bergamote staje się subtelnie słodki, stonowany w tej słodyczy, uzyskanej zapewnie z lekko zaledwie zaznaczonego aromatu świeżego imbiru. I całe szczęście, gdyż nie jestem zwolennikiem używania latem przesadnie słodkich perfum. Aromatyczne i świeże połączenie nut zielonych i bergamotki przechodzi w lekko słodką i mydlaną fuzję bergamotki z nutą kwiatową, w której, chociaż w oficjalnej liście składników nieobecny, potrafię odnaleźć jaśmin. I jest to główne oblicze Bergamote, które trwa przez resztę czasu projekcji aż do wygaśnięcia zapachu ze skóry.

Zdj. Super Chloe

 

Moje testy Bergamote zbiegły się akurat w czasie z panującymi w Polsce tropikalnymi upałami i muszę przyznać, że w tej piekielnie wysokiej temperaturze perfumy radzą sobie przyzwoicie. Czytałem opinie o niezwykle krótkiej trwałości Bergamote na skórze testujących, gdzie w skrajnych przypadkach zapach znikał ze skóry już po kilkunastu minutach od aplikacji. W moim przypadku, im wyższa temperatura powietrza, tym większą trwałość uzyskiwały perfumy na mojej skórze. W trakcie największych upałów, Bergamote był wyczuwalny przez 4-5 godzin, przy nieco niższych temperaturach, nie osiągał mniej niż trzy godziny. Dla osób lubujących się w kadzidłach, drzewach, przyprawach, może się to wydawać krótko, ale zwracam uwagę na fakt, że mówimy o perfumach cytrusowo – aromatycznych, letnich, opartych na łagodnych nutach cytrusów. W Bergamote brakuje solidnej, drzewno – piżmowej lub ambrowej bazy, stąd trzy – pięć godzin dla tego typu kompozycji to wynik przyzwoity. Kuleje natomiast projekcja, również przez to, że zapach nie ma zaczepienia w masywnej bazie. Perfumy trzymają się blisko skóry, aczkolwiek są wyczuwalne przez otoczenie nawet pod koniec okresu swojej bytności na skórze.

 

Bergamote stanowi kolejny dowód na to, że Ellena nie bombarduje nas w swoich dziełach dziesiątkami przeróżnych nut. Jest to zapach dość prosty, liniowy, mamy tutaj zaledwie dwie fazy projekcji i przez zdecydowaną większość czasu zapach nie zmienia swojego oblicza. Nie jest to zarzut, z pewnością wielu jest miłośników stałości w noszonych perfumach, którzy preferują niezmienność i zachowawczość. Główne oblicze Bergamote to subtelne kwiatowe mydło w grubej otoczce z cytrusowego charakteru bergamotki. Chociaż według producenta są to perfumy typu „uniseks”, moim zdaniem bardziej pasują do kobiety. Komu mogę polecić Bergamote? Osobom szukającym prostego, niezlożonego, ale przyjemnego zapachu cytrusowego, któremu nie towarzyszą dziesiątki innych nut, a który spełnia swoje zadanie, zapewniając letnie odświeżenie..

 


The Different Company Bergamote

Rok wprowadzenia: 2000

Nos: Jean-Claude Ellena

Charakter: cytrusowy, cytrusowo - aromatyczny, cytrusowo - kwiatowy

Moja interpretacja składu: bergamotka, odrobina imbiru, soczyste nuty zielone, odrobina jaśminu, mydło, tabletka rozpuszczalnej witaminy C

Trwałość na skórze: 3 - 5 godzin

Projekcja: trzyma się blisko skóry

Dla... moim zdaniem dla kobiet szukających nieskomplikowanego cytrusowego zapachu na letnie, upalne dni

 
Perfumy The Different Company Bergamote można przetestować i kupić w perfumerii Mon Credo.
 

 


Poprzedni Recenzje perfum niszowych Następny


Advertisement

Niszka
Niszka

Dziękuję, nie przypuszczałem, że komuś spodobają się moje wypociny. :)

Aug
14
2013
vertigo
vertigo

Nie przypuszczałam, że o Bergamote można tyle napisać :D

Aug
13
2013
Darkly_C
Darkly_C

Kurcze Niszka wiedziałem, że dobrze piszesz ale, że aż tak!
Dawno mi się tak dobrze czegoś nie czytało. Mam nadzieję, że będzie coś jeszcze od The Different Company - marka jakże ciekawa, ale wciąż niedostatecznie dobrze mi znana.

Aug
13
2013
Niszka
Niszka

Dziękuję. :) Tak, taki jest plan, aby był to serial :)

Aug
13
2013
Izabela
Izabela

Piękna recenzja :)
Jak rozumiem to będzie serial odcinkowy :)
Może nawet wenezuelski? :)

Aug
13
2013

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Popularne marki i zapachy: