Publicystyka Radość z mieszania zapachów

Radość z mieszania zapachów

04/05/17 06:13:23 (7 komentarze)

przez: Daniel Barros

Istnieją trzy główne powody dla których ludzie decydują się łączyć dwa (a nawet więcej!) swoje ulubione zapachy: w celu wzmocnienia perfum, które cechują się słabą trwałością, albo ułagodzenia zapachu, który wydaje się zbyt silny; w celu pobawienia się w perfumiarza i spróbowania tworzenia idealnych perfum; albo zwyczajnie aby poeksperymentować z zapachami i sprawdzić w jaki sposób się ze sobą łączą. To właśnie jest przedmiot dzisiejszego artykułu.

Zarówno zawodowi perfumiarze, jak i recenzenci perfum, z reguły deklarują swoje oburzenie wobec layeringu (mieszania perfum), z tego powodu, że formuła gotowych perfum jest zawsze dokładnie sprawdzana i wybrana po setkach (a czasem nawet tysiącach) prób i wielokrotnych testach ze strony zamawiającego – w przypadku dużych korporacji. Jednak nie zwracają oni uwagi na jeden argument… Będę bronił layeringu jako przyjemnej formy zrozumienia zapachów. Zgadzam się, że gotowe perfumy powinno się przyjąć takimi jakie są, jednak to my jesteśmy użytkownikami produktu i sami decydujemy co z nim zrobimy.

Jedną z pierwszych rzeczy, których uczą w szkołach perfumiarstwa, jest łączenie dwóch składników, fruktonu i maltolu etylowego, aby w efekcie otrzymać smakowity aromat truskawkowych cukierków. Uczą także tworzenia klasycznych akordów: szyprowego, fougère i wody kolońskiej poprzez wąchanie blotterów nasączonych różnymi olejkami eterycznymi. Chociaż studenci uczą się na pojedynczych składnikach, ta sama zasada dotyczy gotowych produktów. W ten sposób możemy zrozumieć jaki efekt daje łączenie ze sobą różnych zapachów.

Oczywiście mieszanie ze sobą podobnych perfum, takich jak dwa zapachy morskie czy dwie wody gourmand, nie nosi ze sobą tego typu wartości. Layering poskutkuje również niepożądanym efektem w przypadku profili olfaktorycznych, które zupełnie do siebie nie pasują – ale to jest okej. To JEST jeden z głównych powodów, dla których powinniśmy bawić się w mieszanie. Co powstanie z połączenia Cool Water z Angel? Warto się przekonać.

Niektóre marki, jak Jo Malone, wykorzystały layering jako swoją strategię promocyjną. Oferują stosunkowo jednorodne zapachy, dzięki czemu wiesz co ze sobą mieszasz. Z łatwością możesz stworzyć cudowne złożone perfumy kwiatowe mieszając ze sobą kilka soliflori. Możesz je wzbogacić o cytrusy, drzewa, czy wanilię. Są marki, które oferują całe linie oparte na pojedynczych akordach, które stworzono właśnie w celu mieszania. Ale przede wszystkim jest to marketing. Możesz stosować layering z jakimikolwiek posiadanymi perfumami i w sposób, na jaki tylko wpadniesz.

Jedną z najlepszych rzeczy w layeringu jest to, że można zrozumieć "wagę" poszczególnych nut lub akordów, co w innym przypadku jest wyłącznie teorią. Możesz poczuć które z nich znikają w pierwszej kolejności, a które trwają dłużej. Odkrywamy jak należy je dozować, aby stworzyć nowy zbalansowany zapach. Zasadniczo zalecam wzięcie pod uwagę skali ciężkości (narastającą): cytrusy, łagodne przyprawy, liście, owoce, łagodne kwiaty, ciężkie kwiaty, ostre przyprawy, jasne nuty drzewne, ciemne nuty drzewne, żywice, akordy zwierzęce i piżma. Innymi słowy, można osiągnąć harmonię, jeśli posiądzie się umiejętność prawidłowego “dystrybuowania” wagi nut w celu utworzenia piramidy zapachowej. Kompozycja zbyt skupiona na ulotnych nutach będzie miała znakomitą projekcję, ale słabą trwałość; zbyt głęboka, okaże się płaska i trzymająca się blisko skóry. Innym sposobem jest mieszanie zapachów o tej samej strukturze, ale posiadających inne serce, jak kwiatowe dzieła Jo Malone.

Podkreślę raz jeszcze – layering nie jest konspiracją przeciwko perfumiarzom, ale przynoszącym radość ćwiczeniem dla osób kochających perfumy. Im lepiej zrozumiemy zapachy, tym łatwiej nam będzie docenić najbardziej złożone, dostępne w sprzedaży kompozycje.

Jaka jest Wasza opinia na temat layeringu? Zachęcam do pozostawienia komentarza.

Daniel Barros jest właścicielem firmy Ego In Vitro, która pomaga odnaleźć najlepsze perfumy pasujące do stylu i osobowości. Stworzył metodologią testowania zapachów na bazie swojej kolekcji ponad 1300 perfum. Daniel jest członkiem brazylijskiej redakcji portalu FragranticaPoprzedni Publicystyka Następny


Advertisement

conneryfan
conneryfan

Mieszanie jest świetną zabawą i przygodą.Oraz daje efekt niepowtarzalności. Ale rozumiem też twórców którzy są temu przeciwni. To tak jakby ktoś zaczął kolorować i rozmazywać mój obraz olejny...^_^

Apr
07
2017
Guermantes
Guermantes

Nie lubię mieszania, bo przeraża mnie jednorazowość i ulotność wyniku - że mi wyjdzie coś cudownego, w czym się zakocham, a potem już nigdy nie uda mi się tego powtórzyć. Czasem coś mi się zmiesza przypadkowo.
Kiedyś zdarzyło mi się zaaplikować na nadgarstki Tubereuse Animale a na szyję Dark Purple i wyszło z tego - wąchane z oddali, nie z bliska rzecz jasna- coś podobnego do Poison, lepsze od jego wersji współczesnej :)

Apr
06
2017
kacper7991
kacper7991

To jest 100% prawda że 2 lub 3 zaledwie składniki potrafią dać iluzje pewnego zapachu, w przypadku realistycznej truskawki warto dać jeszcze sporo octanu styralylu i antranilan metylu, mistrzem w tym jest Jean Claude Ellena. Bo tak naprawdę krótka prosta formuła pomaga zachować transparentny akwarelowy odbiór wąchanych perfum.

Apr
06
2017
icenumerocinq
icenumerocinq

Co prawda to nie do końca layering, ale lubię po wyjściu spod prysznica zaaplikować sobie Muglera Cologne, który dla mnie jest takim przedłużeniem prysznica, a po kilkunastu minutach nałożyć właściwy zapach. Tylko, że nie aplikuję na te same miejsca. Muglera w okolice pach i łokci, a następnie np. Diora Homme Sport na szyję i w okolice mostka.

Apr
05
2017
Beata Maria
Beata Maria

Akceptuję layering, bo każdy ze swoimi perfumami może robić co chce. Mieszać, łączyć, eksperymentować. Co tylko dusza zapragnie.
Ja raczej pozostaję przy sprawdzonej formule- albo proponowany zapach akceptuję i kupuję albo nie.
Zdarza mi się czasem połaczyć dwa zapachy ale jakoś dotychczas nie osiągnęłam efektu "wow".
Być może kiedyś mi się to uda :-).

Apr
05
2017
kasienka
kasienka

Chyba mnie wylogowało w międzyczasie, ale opinia poniżej należy do mnie.

Apr
05
2017
guest_
guest_

Uwielbiam mieszać zapachy.
Dla mnie to zabawa,która już jakiś czas temu mnie wciągnęła na dobre.Gdy nakładam dwa,czy trzy zapachy na siebie czuję,jakbym sama stworzyła coś nowego i niepowtarzalnego.Tylko mam problem, bo już kilka razy znajoma mnie spytała, czym wtedy pachnę i niestety zwykle odpowiadam pytaniem:" A jaka nutę wyczuwasz najbardziej?"
Tak,czy siak-mieszanie zapachów jest pozytywne i sprawia mi wielka frajdę.

Apr
05
2017

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

Pure XSPaco Rabanne
Pure XS

VIII Rococo MagnoliaClive Christian
VIII Rococo Magnolia

VIII Rococo ImmortelleClive Christian
VIII Rococo Immortelle

Rose GalanteGelle Freres
Rose Galante

Lys AudacieuxGelle Freres
Lys Audacieux

Miss Dior Eau de Parfum (2017)Christian Dior
Miss Dior Eau de Parfum (2017)

Magnolia BohemeGelle Freres
Magnolia Boheme

Fleur d`Or EnjoueeGelle Freres
Fleur d`Or Enjouee

Ylang Ylang FatalGelle Freres
Ylang Ylang Fatal

Cristal Royal RosePrincesse Marina De Bourbon
Cristal Royal Rose

Coastal Cypress & Sea FennelMolton Brown
Coastal Cypress & Sea Fennel

Profumo Dei SogniCollistar
Profumo Dei Sogni

SunshineNovae Plus
Sunshine

Flower BudNovae Plus
Flower Bud

Morning DewsNovae Plus
Morning Dews

Oud MinéraleTom Ford
Oud Minérale

Figment WomanAmouage
Figment Woman

AbraxaxBoadicea the Victorious
Abraxax

ZirYab PeppermintRicardo Ramos Perfumes de Autor
ZirYab Peppermint

SacroMonteRicardo Ramos Perfumes de Autor
SacroMonte

Serres d'AuteuilSixteen92
Serres d'Auteuil

MontmartreSixteen92
Montmartre

Les Fleurs du MalSixteen92
Les Fleurs du Mal

Le Demi-MondeSixteen92
Le Demi-Monde

Enfant TerribleSixteen92
Enfant Terrible

Wanted FreerideAzzaro
Wanted Freeride

Morayma JazmínRicardo Ramos Perfumes de Autor
Morayma Jazmín

ZirYabRicardo Ramos Perfumes de Autor
ZirYab

ZamBraRicardo Ramos Perfumes de Autor
ZamBra

MoraymaRicardo Ramos Perfumes de Autor
Morayma

Popularne marki i zapachy: