Publicystyka Różane ogrody cesarzowej Józefiny

Różane ogrody cesarzowej Józefiny

09/03/16 04:06:13 (4 komentarze)

przez: Naheed Shoukat Ali


W roku 1804 Francja miała stać się świadkiem stworzenia przez cesarzową Józefinę Bonaparte najwspanialszego różanego ogrodu, którego doskonale zakrojony plan i piękno jest sławne do dziś. W roku 1799 cesarzowa nabyła Chateau de Malmaison nieopodal Choisy, gdzie pragnęła spełniać swoją życiową pasję - kwiaty. Miejsce to stało się jej stałą siedzibą od rozwodu z Napoleonem aż do jej śmierci w 1814 r. Malmaison było ogromną posiadłością, gdzie sprowadzano kwiaty, drzewa i krzewy, by stworzyć ogród jedyny w swoim rodzaju. Dla róż zaprojektowano specjalny, oddzielny ogród. Marzeniem cesarzowej było stworzenie różanego ogrodu, który zgromadziłby wszystkie gatunki i odmiany róż z całego świata.

W tamtych czasach trudno było sobie wyobrazić, jak zdobyć gatunki róż z całego świata podczas gdy w całej Francji trwa napięcie wojenne. Lecz jeśli czegoś bardzo pragniesz, cały wszechświat sprzysięga się, by ci pomóc. By spełnić swoje marzenie, Józefina zgromadziła wokół siebie największych botaników i ogrodników swoich czasów: Thomasa Blaikiego, który wytyczył ogrody Malmaison, pana Kennedy’ego, właściciela winnicy w Hammersmith i André Duponta, dyrektora Jardins de Luxembourg w Paryżu, który zajmował się poszukiwaniem róż na całym świecie i sprowadzaniem ich do Malmaison.

 

W Malmaison było około 250 rodzajów róż i z pewnością zainteresuję miłośników tych kwiatów, jeśli dodam garść informacji na temat gatunków, które zdobiły słynny różany ogród. 

Dominującym gatunkiem była gallica, w kolekcji znajdowało się ponad 150 różnych kultywarów. Ten gatunek, pochodzący z czasów rzymskich, został przypuszczalnie sprowadzony przez krzyżowców do Europy. Obok rosły róże alba, które najprawdopodobniej zaczęli hodować Rzymianie, centifollia, mocno pachnące, których używamy dziś jako podstawy dla szczepienia nowych odmian, róża damasceńska, kolejna pachnąca róża sprowadzona przez krzyżowców, oraz rosa sulfurea – żółta róża, która przybyła do Wiednia z Persji. Obecność róż centifollia i damascena niewątpliwie czyniły ogród wspaniale pachnącym i oszałamiającym, gdy wyobrazimy sobie, że wszystko, co było widać wokoło, to róże. Były tam również róże rugosa, brunnet, róże chińskie i róże wirgińskie z Ameryki. 

 

Cesarzowa zleciła Pierre-Josephowi Redouté wykonanie ilustracji swoich róż, by udokumentować mnogość odmian w kolekcji. Zaowocowało to dziełem Les Roses, które do dziś pozostaje największym osiągnięciem Redouté. Używał on techniki grawerowania punktowego, która polegała na łączeniu drobnych punktów w celu stworzenia grawerowanych kopii akwarelowych obrazków róż. Les Roses składa się z trzech tomów, zawierających około 169 ilustracji kwiatów z Malmaison, z opisowym tekstem Claude-Antoine Thory’ego. Pierwszy tom Les Roses został wydany w 1817 roku, trzy lata po śmierci Józefiny.

Co stało się z różańcem po jej śmierci? Posiadłość została zaniedbana i ogrody niemal obumarły już w roku 1815. Niektóre źródła podają, że zostały one zniszczone przez Prusów w latach 1870-71 podczas wojny francusko-pruskiej. Było raczej do przewidzenia, że taki los spotka ogród w czasach wojny, lecz na szczęście nie wszystko uległo zniszczeniu. Kolekcja została odtworzona w La Roseraie de L'Haÿ przez Julesa Gravereaux (patrz fotografia poniżej) i jest częstym obiektem odwiedzin gości .

Ilustracje: Pierre-­Joseph Redouté

---

GuermantesPoprzedni Publicystyka Następny


Advertisement

Beata Maria
Beata Maria

Piękny tekst, dziękuję Guermantes:-).Niestety nie byłam jeszcze oglądać tego odrestaurowanego ogrodu,jednak po tym tekście nabrałam ochoty na podróż:-).

Sep
11
2016
dianthus
dianthus

Co za ilustracje! Wydrukuję je i sobie w domu powieszę, a muszę tam kiedyś zawitać :) Dzięki za tłumaczenie Guermantes !

Sep
05
2016
ganczar666
ganczar666

Kocham różę,i na żywo i w perfumach - Cartier Declaration d'Un Soir oraz jej mroczna,mokra wersja Potion Royal Black DSQUARED²

Sep
04
2016
Izabela
Izabela

Dzięki Guermantes za tłumaczenie.
Pięknie odrestaurowali ten ogród. :)

Sep
04
2016

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

Les Gourmandises de LunaNina Ricci
Les Gourmandises de Luna

EgosGuru Perfumes
Egos

Folie de MargueriteSimimi
Folie de Marguerite

Seduction 2AK France
Seduction 2

Seduction 1AK France
Seduction 1

Georges et MoiSabe Masson
Georges et Moi

Ne des RosesSabe Masson
Ne des Roses

Parisian RhapsodySabe Masson
Parisian Rhapsody

Eu Vent de VousSabe Masson
Eu Vent de Vous

No. 10 Lace UpThe Trend by House of Sillage
No. 10 Lace Up

No. 9 City DreamsThe Trend by House of Sillage
No. 9 City Dreams

No. 8 Retro PopThe Trend by House of Sillage
No. 8 Retro Pop

Lys d'Or Eau PoudreeDorin
Lys d'Or Eau Poudree

Petales de Camelia Eau PoudreeDorin
Petales de Camelia Eau Poudree

Rose des Bois Eau PoudreeDorin
Rose des Bois Eau Poudree

Gardenia Garden Eau PoudreeDorin
Gardenia Garden Eau Poudree

SilverElisire
Silver

GoldElisire
Gold

He Wood CologneDSQUARED²
He Wood Cologne

Eau de Rochas Escapade EstivaleRochas
Eau de Rochas Escapade Estivale

DiapasonSospiro Perfumes
Diapason

EnsembleSospiro Perfumes
Ensemble

No. 7 DestinyThe Trend by House of Sillage
No. 7 Destiny

No. 6 Bow DeepThe Trend by House of Sillage
No. 6 Bow Deep

Become the ShamanDSH Perfumes
Become the Shaman

FoxyDSH Perfumes
Foxy

Gekkou HanamiDSH Perfumes
Gekkou Hanami

AbundanceChristy Organics
Abundance

UrbaneChristy Organics
Urbane

SatisfactionChristy Organics
Satisfaction

Popularne marki i zapachy: