Publicystyka Perfumowane wachlarze

Perfumowane wachlarze

06/23/15 03:25:58 (8 komentarze)

przez: Sergey Borisov

Moja pierwsze bliższe spotkanie z perfumowanymi wachlarzami miało miejsce we flagowym butiku Guerlain, w 2007 roku. Butikowi asystenci sprzedaży, eleganckie kobiety i młodzi mężczyźni, aplikowali perfumy na czarne wachlarze i poruszali nimi w kierunku klientów by przedstawić zapachy. Wielkie czarne wachlarze zastępujące papierowe blottery – wyglądały bardzo elegancko i drogo. I to właśnie dlatego, między innymi, zapachy Guerlain z kolekcji L’Art et la Matiere wywarły na mnie największe wrażenie.

Następnie dostałem zapachowy wachlarz podpisany przez czarującą Majda Bekkali, w zastępstwie próbki perfum, tak więc mogłem sam przetestować zapachowy powiew Sculptures Olfactives Fusion Sacree Lui. Swoją drogą, 3 lata minęły, a wachlarz nadal pachnie!

prezentacja perfum Clive Christian C w Mediolanie

Sprzedawcy i dystrybutorzy marki Clive Christian, którzy mieli na tyle szczęścia by wziąć udział w prezentacji drogich perfum, mówili, iż to właśnie wachlarze odgrywały na nich główną rolę. Na spotkaniach Clive Christian nie używa żadnych blotterów. Victoria Christian i jej asystenci aplikują nowe zapachy w powietrzną przestrzeń i następnie żywiołowo machają czarnymi wachlarzami, powodując przemieszczanie zapachu - przy muzycznym akompaniamencie, prosto w kierunku ich klientów.

Kilka lat później zobaczyłem zdjęcie Francis’a Kurkdijan’a ukazujące modelkę z białym, gigantycznym wachlarzem, skonstruowanym z papierowych blotterów. I tak pojawił się wachlarz stworzony przez współczesnego wachlarzowego geniusza – Sylvain Le Guen, z okazji 10 rocznicy marki Maison Francis Kurkdijan w Grand Palais Paris – był to unikatowy 28-calowy gigant, wyperfumowany Maison Francis Kurkdijan Aqua Univeralis, który z resztą został później zakupiony przez kolekcjonera za 20 000$.

Pomimo wszelkich oczywistości związanych z wiatrem, wachlarzami i perfumami, nie mogłem się zebrać do napisania tego artykułu. Jeden z wachlarzy, na którym Stephane Mallarme napisała wiersze zadedykowane i przedstawione Misii Natanson, stał się ziarnkiem piasku, które wszystko zapoczątkowało.

XIX-wieczny japoński wachlarz, wikipedia

W przeszłości, kiedy faraonowie i starożytni królowie mieli wystarczająco dużo prywatnych służących z wielkimi wachlarzami dla dodania powiewu wiatru, nie potrzebowano klimatyzacji. Pierwsze harmonijkowe wachlarze stworzono w Japonii w drugiej połowie VII wieku. Japońscy artyści bezpośrednio zapożyczali się u matki natury, próbując tworzyć na podstawie skrzydeł nietoperza. Wkrótce powstał pierwszy perfumowany wachlarz, skonstruowany jako pachnący materiał pośrodku dwóch warstw papieru. Pierwszy harmonijkowy wachlarz w Europie pojawił się około XVI wieku, zaimportowany z Azji, rozprzestrzeniając się przez porty w Genewie, Wenecji i Lizbonie. Był uznawany za fantazyjny i funkcjonalny przedmiot, dający błogie uczucie schłodzenia. Niedługo po tym wachlarze stały się w Europie symbolem majątku i modnym dodatkiem.


Kobieta z Wachlarzem, Daniel Hernandez Morillo (1856-1932)

W Europie fala wachlarzowej mody rozpoczęła się w XVIII wieku i trwała aż do francuskiej rewolucji; Fargeon nadal dostarczał perfumowane wachlarze (pomiędzy innymi kosmetykami i tego typu rzeczami) do Marii Antoniny (w sierpniu 1789 roku), a po egzekucji jej męża Ludwika XV w 1793 roku, zamówiła u niego „sukienki na głęboką żałobę” razem z czarnym wachlarzem z tafty dołączonym do zestawu. Francuski styl i kultura ustaliły standardy dobrego smaku w całej Europie, więc nie jest to zaskoczeniem, że zarazili Wielką Brytanię, Belgię i Włochy „wachlarzową chorobą”, a umiejętność wytwarzania wachlarzy również rozprzestrzeniła się w Europie. Kolorowe i drogie wachlarze stały się modnym dodatkiem garderoby, były po prostu cennym obiektem pożądania. Ich popularność wniosła do życia specjalny wachlarzowy język, który pozwalał na zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi bez użycia jakichkolwiek słów. Trend łączył się także z językiem kwiatów, gdyż posiadacze dekorowali zewnętrzną stronę modnymi okazami. W końcu kwiatowe dekoracje i kwiatowe perfumy spotkały się na wachlarzu.

Kobieta z Wachlarzem, Alfred Stevens (1828-1906)

Druga wachlarzowa fala przyszła w XIX wieku, podczas Belle Epoque (epoki pięknej). Rewolucja w przemyśle przyniosła nowe farby, tani papier i klej, składniki i maszyny. Tanie i syntetyczne pachnące surowce spowodowały nagły wzrost powstawania perfumowych marek. Pachnące wachlarze (tak samo jak chusteczki i rękawiczki) były bardzo modną opcją by rozkoszować się cały czas swoim ulubionym zapachem: wachlarzowe tkaniny dobrze chłonęły perfumy, zapach wytrzymywał do następnego dnia, po tym wachlarz mógł być użyty ponownie.

atomizer DeVibliss (DeVilbiss Glass Nebulizer) za hardluckasthma.blogspot.com

Doktorzy wynaleźli atomizer (spray) (DeVillibiss, 1887) w celu leczenia gardła, a następnie atomizerów tych użyto przy wodach kolońskich, wachlarze znalazły nowe zastosowane w reklamach perfum. Tanie zapachowe wachlarze reklamujące pojawiały się razem z perfumowanymi kalendarzami marki i zapachowymi ulotkami perfumeryjnych butików. Wachlarzowa reklama była stosowane przez znane domy perfumeryjne tamtych czasów, między innymi: Eugenne Rimmel, L.T. Piver, Bourjois, Rigaud, Godet i Les Perfums de Rosine. Paul Poiret. Pierwszy projektant w perfumiarstwie (Les Parfums de Rosine) promował swoje zapachy poprzez używanie wachlarzy w czasie swoich pokazów mody. Prezentował pachnące wachlarze wszystkim swoim gościom przed pokazem, po czym zamykał wszystkie okna – by mieć pewność, że goście użyją tychże wachlarzy.

 wachlarz na etsy

We wczesnym XX wieku wachlarze zaczęły być płótnem do wyrażania emocji i ekspresji: wielu artystów i poetów tworzyło wyjątkowe dzieła (Paul Gauging, Maurice Leloir, Stephane Mallarme, Bernard Boutet de Monvel, Gustave Riom). Setki wachlarzy były zamawiane przez paryskie domy towarowe, takie jak Le Bon Marche, Les Galeries Lafayette i Printemps; przez kawiarnie, bary i restauracje; przez różne marki napojów jak Vichy, Lillet, Marie Brizard, Perrier, Benedictine, Moet & Chandon, Bally, Pernod… łatwo zauważyć, że napoje i odświeżające aperitify były także w temacie. Doszło także do kolaboracji, jak np. L. T. Piver Azurea na przodzie i woda Vichy Celestins na tyle wachlarza. Jednakże wachlarze powoli wycofywały się z mody wraz ze wzrostem modernizmu, znikając wraz z Grand Balls.

W końcówce ówczesnego wieku (druga połowa) wachlarze stały się już raczej wymarłym przedmiotem. Pojawiają się rzadko przy promocjach marek, lecz podkreślają historyczne korzenie oraz powiązanie z historią Francji. Guerlain zamówił dwa wyjątkowe wachlarze od Duvelleroy’a, jako część „specjalnej kolekcji”, zaprezentowanej podczas wznowienia działalności boutique 68 avenue des Champs Elyesees w 2014 roku. Muszę powiedzieć, że dwa domy, Guerlain i Duvelleroy, wciąż szły i nadal idą w parze. Zarówno Duvelleroy, jak i Guerlain mieściły się przy 15 rue de la Paix. Obydwa domy pracowały z Eugenia de Montijo, która na swoim ślubie z Napoleonem III paradowała w Eau de Cologne Imperiale of Guerlain (słynna butelka z pszczołami) i z wachlarzem od Duvelleroy’a. Limitowana seria pięciu ślubnych wachlarzy, stworzonych z masy perłowej, jedwabiu, atłasu i piór marabuta jest dostępna w butiku Guerlain.

Paryskie prywatne muzeum Musse de l’Evantail i Fan Museum w Londynie są ostatnimi próbami zachowania pamięci o tej wymierającej sztuce. Nadal istnieje kilka dobrze znanych manufaktur wachlarzy, które dostarczają swoje wyroby na wystawy muzealne, pokazy haute-couture, do sklepów z antykami, na różne wydarzenia oraz zgromadzenia. Masowe używanie wachlarzy przeszło już do historii. Lecz wachlarze odnajdują jeszcze swoje miejsce, można zauważyć wiele odniesień w projektach flakonów czy też korków: L. T. Piver Vivitz, Corday L’Ardente Nuit, Bourjois Mais Oui, rzadko spotykane Elizabeth Arden Cyclamene i bardziej znany Karl Lagerfeld KL oraz perfumy Guerlain Shalimar.

Czasem wachlarze pojawiają się na ślubach, występując w roli bukietu. Masowo produkowane wachlarze są nadal popularne w Hiszpanii, a rzeźbione w drewnie, wzbogacone zapachem drzewa sandałowego są ciągle wytwarzane w południowo-wschodniej Azji. Sam Karl Lagerfeld nie bywa na pokazach bez swojego wachlarza. Od czasu do czasu niektóre marki odwołują się do wielkiej historii zapachowych wachlarzy. Ostatnie przykłady to Miya Shinma, Laduree oraz B Never Too Busy to be Beautiful. Twórcy wachlarzy mają w zwyczaju mówić iż “wachlarz ma tylko dwie strony, ale za to wiele odsłon”.

Kobieta z wachlarzem, Milly Finch, 1883-1884

Podsumowując, wachlarze są bardzo podobne do zapachów, ich piękno początkowo koncentruje się w małej, transparentnej kropli, jednakże może się dobitnie rozprzestrzenić – w pełni rozwinąć zapach i przedłużyć tę olfaktoryczną rozkosz na wiele godzin. Tak jak emocje ukryte są w jednej kropli perfum, tak piękny obraz skrywa się w jednej fałdce wachlarza.

---

SiberianPoprzedni Publicystyka Następny


Advertisement

Albalonga
Albalonga

Czytałam z ogromnym zaciekawieniem :) Wachlarz z blotterów wygląda niesamowicie!

Jun
24
2015
emmab
emmab

Uwielbiam wachlarze, uroczy pomysł. Mam taki zrobiony z drewna sandałowego - pięknie pachnie. : )

Jun
24
2015
liv87
liv87

Świetny pomysł! Mam w domu kilka wachlarzy, więc poperfumuję je :D

Jun
23
2015
ysabell
ysabell

Fantastyczny artykuł! Sama miałam jeden pachnący wachlarz, niemożliwie pachnący kadzidłem, kupiony przez mamę w kiosku w Sianożętach za 10zł :) Miałam wtedy może 5 lat, ale do dzisiaj pamiętam ten niesamowity zapach

Jun
23
2015
Beata Maria
Beata Maria

Przemiły temat :-) i jakże piękne tłumaczenie..........rozmarzyłam się................
Tak, w czasie pobytu w Polsce Victoria Christian właśnie za pomocą wachlarza prezentowała zapachy. Podczas spotkania z Francisem Kurkdijanem również była mowa o pachnących wachlarzach i co prawda na zdjęciu, ale był właśnie prezentowany ten szczególny projekt, który i tu możemy zobaczyć.
Sama jestem wielbicielką wachlarzy w ogóle:-), mam kilka i chętnie używam, chyba wyperfumuje je.. dlaczego dotychczas tego nie zrobiłam?!..
Piękne obrazy zostały w tym artykule również przywołane. Dziękuję za to piękno.

Jun
23
2015
china_doll
china_doll

Świetny i ciekawy artykuł !

Kocham wachlarze :) Taki pachnący to by było coś...

Jun
23
2015
dianthus
dianthus

Piękny artykuł, bardzo miło i płynnie się czytało :) Ja też marzę o wachlarzu teraz :) Różanym! :D

Jun
23
2015
salvadora
salvadora

Siberian, świetny artykuł! Nabrałam ochoty, na pachnący wachalarz:D

Jun
23
2015

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

AbundanceChristy Organics
Abundance

UrbaneChristy Organics
Urbane

SatisfactionChristy Organics
Satisfaction

AmberChristy Organics
Amber

TranceChristy Organics
Trance

IX Ambre OttomanRPL
IX Ambre Ottoman

ExoticaMaison Du Sage
Exotica

Noir WoodMaison Du Sage
Noir Wood

Prima VeraMaison Du Sage
Prima Vera

Velvet AngelMaison Du Sage
Velvet Angel

DesireMaison Du Sage
Desire

Aqua NeroMaison Du Sage
Aqua Nero

Green MuskMaison Du Sage
Green Musk

Rose BrillantMaison Du Sage
Rose Brillant

AmberloveMaison Du Sage
Amberlove

Blue MoonMaison Du Sage
Blue Moon

Rose MillesimeeJovoy Paris
Rose Millesimee

VelorumTiziana Terenzi
Velorum

VetyverBahoma London
Vetyver

Imperial OudBahoma London
Imperial Oud

ErebusBahoma London
Erebus

ChurchillBahoma London
Churchill

K2Bahoma London
K2

No. 5 Tropical JungleThe Trend by House of Sillage
No. 5 Tropical Jungle

No. 4 United We StandThe Trend by House of Sillage
No. 4 United We Stand

No. 3 Beauty & GraceThe Trend by House of Sillage
No. 3 Beauty & Grace

No. 2 Hot in CamoThe Trend by House of Sillage
No. 2 Hot in Camo

No. 1 Polka Dot DanceThe Trend by House of Sillage
No. 1 Polka Dot Dance

Black OrrisBahoma London
Black Orris

Bois de RoseBahoma London
Bois de Rose

Popularne marki i zapachy: