Publicystyka Noworoczne zwyczaje i tradycje - Hiszpania

Noworoczne zwyczaje i tradycje - Hiszpania

01/01/14 02:36:38 (Jeden komentarz)

przez: Sandrina

Ostatnie dni przed Sylwestrem to czas świętowania i radości. To okres, który przenosi nas znowu na początek cyklu jakim jest kolejny rok. Dla wielu oznacza nowy początek oraz zapominanie o troskach i smutkach w mijającym roku. Różne kultury mają swoje określone sposoby aby celebrować nadejście Nowego Roku, tradycje i zwyczaje specyficzne dla danego regionu, kraju i ludzi.

Podobnie jak w większości krajów, w Hiszpanii początek grudnia oznacza pojawienie się dekoracji na ulicach, w witrynach sklepowych, w restauracjach, kawiarenkach i domach. Stwarzają one świąteczną atmosferę i wywołują uśmiech na ludzkich twarzach. Uczucie, że Nowy Rok nadchodzi sprawia, że ludzie widzą świat dookoła w jaśniejszych barwach.

W Hiszpanii jest kilka ważnych dni, które poprzedzają Sylwestra. Jedną z tych dat jest 22 grudnia, dzień największej hiszpańskiej loterii. Loteria została zapoczątkowana w 1763r przez Króla Carlosa III i od tamtej pory odbywa się ona każdego roku właśnie 22 grudnia, obecnie symbolizuje początek sezonu Bożonarodzeniowego i ustalania planów na świętowanie Nowego Roku.

24 grudnia to dzień zwany „Nochebuena” lub Wigilią Bożego Narodzenia. Hiszpanie świętują ten dzień z bogatym menu. W ten dzień serwowanych jest wiele dań, w zależności od regionu lecz najpopularniejsze są pieczona jagnięcina w Castilla Leon, Castilla la Mancha i Madrycie; indyk lub pieczona kaczka w Andaluzji i różnorodne owoce może w rejonach wybrzeża.

Na deser zwykle przygotowują słodkości, arabskie, robione z miodu, jajek, migdałów i piją hiszpańską Cavę.

Pierwszy dzień Świąt, 25 grudnia jest świętowany tradycyjnie, podobnie jak w wielu innych krajach. Jest to kontynuacja uroczystości z poprzedniego dnia.

Sylwester, „Nochavieja” po hiszpańsku jest prawdziwym powodem do radości i świętowania dla ludzi w Hiszpanii, tak jak wszędzie na świecie. Rodziny i przyjaciele spotykają się na śpiewy i tańce, oczekują ostatniego odliczania przed północą oraz fajerwerków. Hiszpanie przy okazji sztucznych ogni robią dużo hałasu, jest tak od dawna, bo wedle starych wierzeń hałas i ogień odstraszają złe duchy i przynoszą radość oraz szczęście.

Jest jeszcze jeden zwyczaj w hiszpańskiej tradycji noworocznego świętowania. Gdy zegar wybija północ zjadają oni 12 winogron, które przyniosą im szczęście na wszystkie 12 miesięcy nadchodzącego roku.

Wielu ludzi czeka do północy pod gołym niebem, na placach i ulicach, z dźwiękiem kościelnych dzwonów i fajerwerków życzą sobie szczęśliwego Nowego Roku. Zwyczajem jest też zjadanie czekolady i ciastek lub czekoladowych ciastek wczesnym świtem pierwszego dnia nowego roku, tak kończą świętowanie.

 

Kolejna ważna okazja ma miejsce 6 stycznia – Święto Trzech Króli. W przeddzień tego święta organizowane są liczne parady. Ludzie wychodzą na ulice by dołączyć do pochodów i przywitać Trzech Mędrców, Królów Kacpra, Melchiora i Baltazara.

 

Największa parada ma miejsce w Barcelonie, do której Trzej Królowie przypływają statkiem. Przywitani przez burmistrza Barcelony i radosny tłum, przejeżdżają oni powozem przez miasto aż do stadionu olimpijskiego. W drodze na stadion Królowie rzucają dzieciom słodycze.

5 stycznia dzieci zostawiają buty na tarasach, parapetach okiennych lub w innym widocznym miejscu w domu tak aby Trzej Królowie mogli zostawić dla nich prezent.

Natomiast 6 stycznia często przygotowuje się tradycyjne ciasto – „Roscon de los Reyes.” Jest to duże ciasto w kształcie pierścienia, ozdobione kandyzowanymi owocami. Symbolizują one rubiny i szmaragdy, które zdobią szaty Trzech Króli. Ciasto skrywa wewnątrz niespodziankę a ten z domowników, który ją odnajdzie jest „koronowany” na Króla lub Królową tego dnia.

Szczęśliwego Nowego Roku! Feliz Ano Nuevo!

Zobacz także:

Sylwestrowe tradycje i zwyczaje - Włochy

Sylwestrowe i noworoczne tradycje - Rosja

 

---

Tłumaczenie: lucasai

 Poprzedni Publicystyka Następny


Advertisement

Izabela
Izabela

Ciasto z niespodzianką brzmi przepysznie :)

Jan
01
2014

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

AbundanceChristy Organics
Abundance

UrbaneChristy Organics
Urbane

SatisfactionChristy Organics
Satisfaction

AmberChristy Organics
Amber

TranceChristy Organics
Trance

IX Ambre OttomanRPL
IX Ambre Ottoman

ExoticaMaison Du Sage
Exotica

Noir WoodMaison Du Sage
Noir Wood

Prima VeraMaison Du Sage
Prima Vera

Velvet AngelMaison Du Sage
Velvet Angel

DesireMaison Du Sage
Desire

Aqua NeroMaison Du Sage
Aqua Nero

Green MuskMaison Du Sage
Green Musk

Rose BrillantMaison Du Sage
Rose Brillant

AmberloveMaison Du Sage
Amberlove

Blue MoonMaison Du Sage
Blue Moon

Rose MillesimeeJovoy Paris
Rose Millesimee

VelorumTiziana Terenzi
Velorum

VetyverBahoma London
Vetyver

Imperial OudBahoma London
Imperial Oud

ErebusBahoma London
Erebus

ChurchillBahoma London
Churchill

K2Bahoma London
K2

No. 5 Tropical JungleThe Trend by House of Sillage
No. 5 Tropical Jungle

No. 4 United We StandThe Trend by House of Sillage
No. 4 United We Stand

No. 3 Beauty & GraceThe Trend by House of Sillage
No. 3 Beauty & Grace

No. 2 Hot in CamoThe Trend by House of Sillage
No. 2 Hot in Camo

No. 1 Polka Dot DanceThe Trend by House of Sillage
No. 1 Polka Dot Dance

Black OrrisBahoma London
Black Orris

Bois de RoseBahoma London
Bois de Rose

Popularne marki i zapachy: