Publicystyka Londyn: z wizytą w Geo. F. Trumper i Floris

Londyn: z wizytą w Geo. F. Trumper i Floris

04/16/16 06:05:38 (5 komentarze)

przez: John Biebel

Prawdopodobnie nie ma miejsca bardziej związanego z dobrymi jakościowo dodatkami dla mężczyzn niż pasaże Londynu. Kapelusznicy, krawcy, producenci przyborów toaletowych, barberzy - najlepszych można znaleźć na zabytkowych ulicach tego miasta. Nie ma też ulicy mocniej związanej z tymi sprawami od Jerym Street w dzielnicy St. James (Westminster), tuż obok Piccadilly. Ta ulica jest kolebką najlepszych kreatorów mody męskiej, włączając Thomasa Pink’a, Thurnbull & Asser, Hawes & Curtis. Jej mieszkańcami byli ludzie okryci dobrą i złą sławą, od Izaaka Newtona i księcia Marlborough do ekscentrycznego okultysty Aleistera Crowle’go. Przypominając istotę mody męskiej, najważniejszy jej współautor w czasach regencji - Beau Brummel - stoi tu w postaci pomnika z brązu, aby zawsze dawać przykład tego, jak mężczyzna powinien się nosić.

Byłem bardzo podekscytowany, gdy wyruszyłem w stronę pierwszego z moich dwóch przystanków na ten dzień. Dla mnie imię Geo. F. Trumpera jest równoznaczne ze starą szkołą brytyjskiej męskiej pielęgnacji. Przede wszystkim Trumper to zakład barberski. Jest tak już od ponad stu lat w obu jego lokalizacjach: w Mayfair i tutaj, na Duke od York Street, tylko kilka małych kroków od Jermyn Street. Parę lat wcześniej miałem szczęście powąchać kilka z zapachów Trumpera w związku z artykułem, który pisałem na temat męskich sposobów pielęgnacji w różnych częściach świata. Wiedziałem, że w pewnym momencie będę musiał go odwiedzić i teraz wreszcie przestąpiłem próg.

Zaraz po przejściu przez ciężkie drzwi i wejściu po kilku schodkach pokrytych czerwonym dywanem, napotykamy na promienne uśmiechy nienagannie ubranego personelu, który czeka, aby zabrać nas do stanowiska fryzjerskiego lub pokazać nam każdy z ogromnej ilości dostępnych produktów do pielęgnacji. Zapach w sklepie jest godny uwagi - kapsuła czasu z drewnem, olejkami żywicznymi i cytrusowymi, kwiatami, skórkami i aromatami aptecznymi - jest obietnicą odejścia od codzienności do czegoś wzniosłego i cudownego. Można wyobrazić sobie jak rodziło się pojęcie dobrze ubranego eleganta ze świeżym fiołkiem w butonierce. Był czas (a Trumper potwierdza, że może tak być do dziś) kiedy mężczyźni bardzo dbali o zapach wszystkiego, co dotyka ich skóry, czy to mydło, pianka do golenia, woda kolońska, czy pomada. Dobra jakość powinna być zachowana wszędzie, a w tych wypolerowanych wnętrzach z drewna i szkła jest żywa i ma się dobrze.

Mnogość produktów Trumpera jest oszałamiająca. Część z nich to klasyka - Wild Fern, Skye, Ajaccio Violets Cologne, Spanish Leather, Extract of Limes, Milk of Flowers. Ich nazwy brzmią naprawdę tajemniczo, jakby zostały zachowane przed upływem czasu w żywym muzeum. Trumper nie próbuje wkładać tych aromatycznych cudów do gładkich i minimalistycznych opakowań, ale zamiast tego używa prostych, nieco barokowych zmrożonych butelek z koroną jako nakrętką. Wszystkie te wody kolońskie i toaletowe są rozkoszą dla zmysłów, pełną lawendy, róż, goździków, kwiatów pomarańczy, rozmarynu i konwalii. Mogłyby być noszone z powodzeniem przez kobiety, ale utrzymano wyraźnie męski wymiar, który czaruje i cieszy. Są tu zapachy, jakie nosili nasi ojcowie i zapachy, których wielu z nas pragnie i dziś, kiedy szukamy czegoś autentycznego, bliższego kulturowemu drogowskazowi, który zgubiliśmy po drodze.

Przekroczyłem przez pokój, aby zobaczyć wejście ważnie wyglądającego polityka. Przyszedł tu na ścięcie włosów i oczywiście bywał tutaj już wcześniej. Wyciągnął kartkę, wykonał telefon i czekał. Paplanina, zapachy, nawet dźwięk przekładanych stron gazety, wydawały się na miejscu. Po otwarciu drewnianej mydelniczki, natychmiast zostałem uwiedziony przez bogatą, spienioną miksturę o różanym zapachu. Zacząłem się zastanawiać, czy powinienem wrócić do używania brzytwy o jednym ostrzu i skórzanego paska. Każdy mężczyzna przechodzący przez tę boską salę będzie urzeczony najbardziej staromodnymi technikami golarskimi i zechce skorzystać ze stworzonych tutaj wygód. Po dokonaniu kilku zakupów byłem absolutnie pewien dlaczego Trumper przetrwał jako instytucja i będzie nią również dla przyszłych pokoleń To jest miejsce, w którym zmysły zostaną całkowicie zaspokojone.

Krótki spacer wzdłuż Jermyn Street obok witryn niesamowitych krawców i historycznych sklepów z serem, niesie nas do świątyni dyskretnej elegancji znanej jako Floris. Brytyjski perfumiarz jest jednym z najbardziej małomównych bohaterów zapachowych, jego głos czasem gubi się we wrzawie przelotnej mody, ale to hardy, stoicki gracz, który stworzył nieprzemijające klasyki. Floris mnie zawsze fascynował ze względu na jego skromną, kojącą elegancję. Ich perfumy są całkowicie klasyczne, kryją ogromne spektrum olfaktorycznych obszarów, od znakomitych damskich do ostrych, cytrusowych i męskich. Jego specjalizacją są róże w bukiecie z innymi kwiatami lub jako solo, jak White Rose (1800), China Rose (2000), Snow Rose (2009). Bukiety zapachowe są pełne, entuzjastyczne, ale czyste i wytworne: Wedding Bouquet (2011), Edwardian Bouquet (1901), Florissa (1978), Madonna of the Almond (2009), Zinnia (1860, wznowiona 1990). Perfumy podzielone według płci i stuleci, są trzymane w doskonale dostosowanych butelkach, które  zwężają się nieco ku dołowi i mieszczą się prostych pudełkach, każda ze standardowym herbem Floris i wyraźnym bezszeryfowym logo. Patrząc na te kapsuły czasu, zdają się jakby mogły pojawić się w dowolnym czasie na dowolnym kredensie w prawie każdej części świata. Pierwszy raz zobaczyłem buteleczkę Floris wiele lat temu, należała do mojego dobrego przyjaciela, powieściopisarza James’a Wylie. Była to butelka Santal, męskiego zapachu z 2002 roku. James miał nienaganny gust i szczególne umiłowanie do męskich dóbr z Angli i- to sprawiło, że wybrał Floris na swojego idealnego perfumiarza. Floris to najstarszy angielski detalista przyborów toaletowych, drugi w kolejności na świecie, powstał w 1730 roku.

Floris jest ciemnym, malowanym w ciemne kolory i wyłożonym drewnem butikiem w Jermyn Street z rozległym salonem wystawowym, historycznym gabinetem w czerni i - ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu - prawie całkowicie nienaruszonym biurem i pracownią w tyle budynku. Pracownia ta, która od prawie 200 lat tworzyła aktualnie mieszane zapachy, jest pokazywana tylko na prośbę zwiedzających, więc miałem niebywałe szczęście, że wiedziałem o jej istnieniu i zostałem oprowadzony. Zostałem powitany przez nieprzeciętną obsługę, która ze szczególnym zaangażowaniem opowiedziała mi o historii Floris i zwróciła w tej historii uwagę na kamienie węgielne.

Juan Floris pochodził z Minorki (Hiszpania) i przybył do Anglii początkowo po to, aby wytwarzać grzebienie i być golibrodą. Interes był kontynuowany przez jego rodzinę i jest tak do dziś. Było tak również wtedy, gdy w 1820 roku po raz pierwszy przyznano im Royal Warrant. W ciągu całego istnienia otrzymali je jeszcze szesnaście razy i dwa z nich wciąż obowiązują. Referencje robią piorunujące wrażenie. Oprócz certyfikatów królewskich, w archiwach Floris znajdują się liczne zapytania, listy z podziękowaniami i pokwitowania od niezwykłych postaci historycznych, takich jak Mary Shelley i Florence Nigtingale. Słynne jest tutaj podpisane przez Marilyn Monroe pokwitowanie płatności za legendarny olejek do kąpieli Rose Geranium.

Członek personelu zaczyna oprowadzać mnie po sklepie i opowiadać o cudownej historii. „Przybył najpierw jako golarz i wytwórca grzebieni. Później nauczył się jak mieszać perfumy i zaczął tworzyć swoje zapachy, właśnie tutaj. Aż do późnych lat ześćdziesiątych my wciąż robiliśmy te perfumy dokładnie tutaj, w tych samych pomieszczeniach, w piwnicy Floris. Później, pod koniec lat sześdziesiątych przenieśliśmy się do prawdziwej fabryki”. 

W tym momencie spytałem, czy mógłbym zobaczyć „tajemne” pokoje z tyłu sklepu. Jak mógłbym odpuścić taką okazję? Poprowadzono mnie przez zamknięte drzwi, korytarz wyłożony czerwonym dywanem, aż do fascynującej przestrzeni, w której najwyraźniej czas się zatrzymał. Cofnęliśmy się w czasie, ale o ile lat? Pięćdziesiąt? Sto, dwieście?

„To jest pokój, w którym wszystko się zaczęło, teraz też go używamy, ponieważ mamy własnego perfumiarza. To archiwum pokazuje wszystkie sprawozdania i rachunki, od Sir Charles’a do królów i królowych, oraz wszystkio pomiędzy nimi. A tutaj możesz zobaczyć aktualne formuły". Wskazał na ogromne, stare woluminy, które leżały otwarte na zabytkowym stoliku. Wskazując na doskonałe rzeźbione grzebienie i szczotki, powiedział: „i oczywiście, w tym czasie tak wiele przyborów toaletowych było robionych z prawdziwej kości słoniowej. Jeśli spojrzysz na te ściany”, wskazał na mahoniowe ściany, „zobaczysz osprzęt i półki, które zostały zakupione przez Floris’a na Wielkiej Wystawie Królowej Wiktorii w Kryształowym Pałacu w 1851 roku”.

Pokój nie jest z rodzaju spektakularnych. Zalany jest czarującym błyskiem nikłego promienia słonecznego, wpadającego przez okno dachowe ponad oprawionymi w skórę książkami i aksamitnymi dywanami. Perfumiarstwo wciąż się tu dzieje, daje to niesamowite wrażenie ciągłości.

Po cofnięciu się do głównego pomieszczenia i powąchaniu perfum Floris po raz kolejny przenosimy się w czasie. Dziesięciolecia mijały, od jednych perfum do kolejnych. I chociaż od czasu do czasu można powiedzieć o jednych ze starszych perfum, że mają „niedzisiejszą” duszę, trudno dostrzec różnicę między tymi zapachami, które zostały stworzone dwa wieki temu i tymi, które zaledwie kilka lat wstecz. White Rose jest pełnym, zarumienionym na różowo bukietem kwiatów, które są najpierw suche, a później soczyste, ale zawsze kwitnące, jak bukiet na kilka dni przed osiągnięciem szczytu dojrzałości. Byłem zaskoczony, kiedy dowiedziałem się później, że to jedno ze starszych dzieł Floris’a, ponieważ wydały mi się całkiem nowoczesne w swojej zmysłowej, pełnej jakości. Jestem całkowicie oszołomiony po pierwszym powąchaniu legendarnego Rose Geranium. Chciałem wiedzieć, co tak bardzo pociągało panią Monroe w tym jasnozielonym olejku. Nie wyobrażam sobie, że ktokolwiek mógłby go zlekceważyć, jest dokładnie taki, jaka powinna być pelargonia pachnąca: zielony, czerwony, różowy, pierwotny, wilgotny, świeży, jasny, z odrobiną melancholijnego uniesienia. Ten zapach nie jest już produkowany jako perfumy, ale sprzedawany jest jako olejek kąpielowy i mydło, ale zapach jest silny i odurzający. Każda kąpiel z jego dodatkiem prawdopodobnie wyperfumuje cały dom.

Wszystko nabiera głębszego sensu, gdy pamięta się, że Floris zdobył wysoką pozycję na niszowym rynku po wprowadzeniu ich niedawnej kolekcji, Honey Oud. Te perfumy są jak magiczna mikstura, dojrzałe, z bogactwem barw i prawdziwym miodem. Ostatnie dzieło, Leather Oud otrzymało zasłużoną wysoką nagrodę i udowodniło po raz kolejny, że wypróbowane w czasie firmy, które trzymają się tradycji, mogą ciągle ewoluować, być innowacyjne i utrzymywać swój charakter.

Po nacieszeniu się Lavender i Limes (oba z początków dziewiętnastego wieku) zauważyłem, że spędziłem wieki wewnątrz ciepłego i przytulnego butiku Floris i jest już czas, abym wrócił na londyńskie ulice. Czy można sobie wyobrazić wszystkich tych mężczyzn i kobiety, którzy wchodzili przez te same drzwi od 1730 roku? To fascynujący temat do kontemplacji, tak bardzo, jak wąchanie prawie dokładnie tych samych perfum, które noszono w tamtych czasach.

Przeczytaj także pierwszą część artykułu, w której John odwiedził butik Penhaligon's.

---

YsabellPoprzedni Publicystyka Następny


Advertisement

perfumeholic88
perfumeholic88

Dziękuję za świetny artykuł i proszę o więcej, bo dzięki nim wiem, które miejsca odwiedzać w podróży.

Apr
17
2016
kasienka
kasienka

O rany..bardzo bym chciała tam pojechać. Dziękuję za ten artykuł.

Apr
17
2016
Ava Adore
Ava Adore

Muszę koniecznie zajrzeć do tych miejsc podczas wycieczki do Londynu.

Apr
17
2016
Izabela
Izabela

Świetny artykuł. Brawa za tłumaczenie!

Apr
16
2016
Surykatka
Surykatka

Cudowna historia:) dzięki za tłumaczenie:)

Apr
16
2016

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

Falconer FloweryOTTANIQO
Falconer Flowery

Falconer AquaOTTANIQO
Falconer Aqua

Falconer ForestOTTANIQO
Falconer Forest

Falconer OrientalOTTANIQO
Falconer Oriental

Vetiver ParadiseCarolina Herrera
Vetiver Paradise

Virgin MintCarolina Herrera
Virgin Mint

Blond JasmineCarolina Herrera
Blond Jasmine

Orange AffairCarolina Herrera
Orange Affair

Bergamot BloomCarolina Herrera
Bergamot Bloom

Rose CruiseCarolina Herrera
Rose Cruise

Siberian MuskAreej Le Doré
Siberian Musk

Oud ZenAreej Le Doré
Oud Zen

Ottoman EmpireAreej Le Doré
Ottoman Empire

Ruby of Temur For WomanBegim
Ruby of Temur For Woman

Ruby of Temur For ManBegim
Ruby of Temur For Man

Evoke Eau de ParfumEddy Ford Beverly Hills
Evoke Eau de Parfum

GentlemanFaberlic
Gentleman

Summer White ParadiseAvon
Summer White Paradise

Balade aux TuileriesAgatha
Balade aux Tuileries

Amazing Grace Ballet RosePhilosophy
Amazing Grace Ballet Rose

Today Tomorrow Always My Everything for HimAvon
Today Tomorrow Always My Everything for Him

Obsessed for MenCalvin Klein
Obsessed for Men

Obsessed for WomenCalvin Klein
Obsessed for Women

Un Air de BretagneL`Artisan Parfumeur
Un Air de Bretagne

Saint JulepImaginary Authors
Saint Julep

SelaComporta Perfumes
Sela

MosquitoComporta Perfumes
Mosquito

PalafíticoComporta Perfumes
Palafítico

Dona BiaComporta Perfumes
Dona Bia

MudaComporta Perfumes
Muda

Popularne marki i zapachy: