Publicystyka Lanvin Scandal świętuje 80. urodziny!

Lanvin Scandal świętuje 80. urodziny!

08/24/13 03:46:38 (2 komentarze)

przez: Sergey Borisov

Zbliżając się do półki Lanvina w niektórych perfumeriach i testując Lanvin Eclat d'Arpege czy dziewczęco radosnyLanvin Jeanne, nie sposób przypuszczać, że w historii marki istniały inne zapachy - o silnym charakterze, solidnej budowie i stalowym spojrzeniu.

Przykładem takich perfum jest choćby Lanvin Scandal, skórzany szypr stworzony przez Andre Fraysse'a w latach 30. XX wieku, w samym środku kryzysu ekonomicznego. Rok ich powstania różni się w zależności od źródła - podaje się albo 1931 albo 1933. Załóżmy jednak, że w 2013 roku moglibyśmy świętować mniej więcej 80. rocznicę powstania Lanvin Scandal (gdyby nie wycofano ich z rynku w 1971). Obecnie perfum tych można spróbować w wersji odtworzonej jedynie w Versailles Osmothèque lub kupić wersję vintage na E-Bay'u, co konsekwentnie czynię.

W porównaniu do rozwoju współczesnych zapachów skórzano-szyprowych (np. Knize Ten), aldehydowo-cytrusowe nuty głowy znikają ze skóry raczej szybko. Istnieją dwa wyjaśnienia tego stanu rzeczy. Pierwsze z nich jest popularne wśród miłośników perfum w wersjach vintage, mających szerokie doświadczenie w nabywaniu i porównywaniu tych starych perfumowych skarbów.

Według nich nuty aldehydowo-cytrusowe stają się pierwszymi ofiarami upływu czasu, niszczącego dawne perfumy. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku zapachów Chanela i Lanvina. Perfumiarze z oficjalnym wykształceniem chemicznym potwierdzają to wytłumaczenie - aldehydy i alkohole cytrusowe kwaśnieją w pierwszej kolejności. Inne wyjaśnienie staje się jednak także prawdopodobne, gdy zdamy sobie sprawę z podobieństwa starego Lanvin Scandal do żywiczno-balsamicznego Caron Tabac Blond (zarówno w wersji współczesnej, jak i klasycznej), w którym baza dominuje nad innymi fazami rozwoju zapachu. Być może Lanvin Scandal także był zapachem, w którym faza zejścia była najważniejsza, a etapy gorzko-cytrusowe i mydlano-aldehydowe mniej istotne. Uzasadnienie to wspiera zrekonstruowana wersja zapachu, przechowywana w Osmothèque - nieco mydlana, lecz jednocześnie sucha, ambrowa, skórzana.

Zapach na bloterze jest jednak zupełnie inny, dużo piękniejszy. Nuty głowy to wspaniałe kwiatowe mydło, gorzki, zielony aromat lepkich od soków pączków topoli i bukiet białych, jasnych, duszących lilii z brązowym pyłkiem na ich pręcikach. Owo kwiatowo-mydlane otwarcie przechodzi miękko w tropikalną słodkość ylang-ylang.

Perfumy otwierają się szorstką i pikantną nutą kwiatową (na rozgrzanej skórze od razu towarzyszą jej wszystkie pozostałe nuty). Chwilę później pojawia się pudrowy irys ze wsparciem goździka. Następnie rozbrzmiewa głos kwiatu ylang-ylang i kruchej (!!!) róży, która nawet nie zaznacza swej obecności na skórze. Na chłodnym bloterze są one jednak w stanie odrobinę podźwignąć ciężką fazę zejścia, obarczoną śpiewem krótkiej arii rozjarzonego aldehydowego tła, podczas gdy na skórze noszącego zostają przygniecione kwaśną chinolinową skórą i płynną ambrową bazą. Z tego powodu Edmond Roudnitska w jednym z wywiadów nazwał Lanvin Scandal "zapachem pięknego kwiatu zamkniętym w nowej, skórzanej torebce".

Bez oczekiwania na ruch innych nut, na skórze pojawia się naraz gorycz akordu skórzanego, drzewna oschłość mchu i wetywerii, żywiczna ambrowa dusza labdanum i równoważąca je słodkość wanilii i benzoesu. Na gorącej ludzkiej skórze nie dają się one zagłuszyć żadnej innej nucie przez przynajmniej pół godziny. Może tylko reszta irysa i goździk, dodają suchemu, skórzano-ambrowemu zejściu odrobiny pudrowości i maskują nieco huzarską duszę zapachu. Dotarcie do "tylnych straży" zejścia cechuje się lekko zwierzęcą krztyną gorzkiego jaśminowego indolu i nieco saprogenicznym, ciepłym cywetem.

Dopiero wtedy skórzano-ambrowe, balsamiczne zejście ujawnia swoje oblicze, otwierające się łagodnie zapachem labdanum, suchej skóry i odrobiną kumaryny - właśnie w tych nutach krył się skandal! Od stajni do przyjęcia wyższych klas bez zmiany ubrania! To przecież typowe zachowanie huzarów o nieco bezczelnym usposobieniu.

Wreszcie cielesne brudne piżmo i muśnięcie wanilii łagodzą poczucie zażenowania, pozwalając dojść do głosu zapachowi człowieka. I jeśli doczekasz nieuchronnego nadejścia atramentowo-czarnego mchu dębowego, to zrozumiesz jego zakazane piękno i powody krytyki bezdusznych biurokratów z IFRA.

Każdy zapach vintage powinno się nosić na włosach i ubraniach, aby odkryć jego "serce" i "głowę". Tylko wtedy ma on czas, by rozwinąć się i odsłonić całe swoje piękno. W przypadku starego Scandala jest to błyskawiczny proces. Umieszczony na skórze, będzie składał się głównie z nut bazy. Nie należy oczekiwać emanacji o zasięgu pięciu metrów (jest to raczej "zapach odpowiedni do pocałunków"), jednak jego trwałość jest już fenomenalna - można go wyczuć na skórze przez dobę. Zostanie także zapamiętany przez innych - zapachy skórzane są najmniej liczną rodziną zapachową! W porównaniu ze słodkim i kuszącym Shalimarem Guerlaina czy Joy Jean Patou, to był prawdziwy skandal - kobieta-oficer w pułku huzarskim.

Dla porównania wybrałem współczesne zapachy skórzane Caron Tabac BlondChanel Cuir de Russie i Puredistance M. Współczesny Tabac Blond jest dużo bardziej słodko-ambrowy i balsamiczno-waniliowy w nutach głowy, choć bliżej zejścia staje się bardziej suchy i podobny do Scandala. Nowoczesny Cuir de Russie - zarówno w wersji perfum, jak i wody toaletowej - wydaje się bardziej wystawny, kwiatowo-irysowy i damski niż prawdziwie skórzany zapach huzarski. Puredistance M, jak na nowoczesny zapach przystało, z siłą grzmotu uderza silną "aromatyczną ścianą" i kładzie silny akcent na każdy etap swojego rozwoju: czarny pieprz na początku, następnie skóra i goździki oraz skóra i ambra osadzona na suchym drewnie w bazie.

Zapachy vintage także nie oferują wiele. Knize Ten bardziej uwypukla aspekty cytrusowe oraz jasne, kwiatowe (neroli, róża) przejście do suchej, skórzanej bazy, pozbawionej nut balsamiczno-ambrowych. Stosunkowo stara wersja Hermès Bel Ami koncentruje się na przyprawach, a następnie na suchej, dyskretnej wetywerii, zaś jej skórzane zejście dominuje nad stonowaną, żywiczną ambrą. Tylko trzy zapachy okazują się w swym charakterze dość podobne do Lanvin Scandal. Wersje vintage Caron Tabac BlondCuir de Lancome i Biename Cuir de Russie posiadają wspólną ambrową bazę (absolut czystka, wanilia, kumaryna), zwieńczoną z woli perfumiarza akordem skórzano-szyprowym. WspółczesnyFloris Mahon Leather - zmumifikowana skóra, zasuszona w kumarynie, silny, odoliwiony i suchy, trwały zapach, bez żadnych kwiatów - także jest bliski Scandalowi.

W 1933 roku Jeanne Lanvin, będąca już wtedy Kawalerem Orderu Legii Honorowej, miała 66 lat. Wydaje się więc, że nie była zainteresowana skandalami, gdy ukazał się Lanvin Scandal.

Zakładając Parfums Lanvin, Jeanne podążała za trendami - na Decorative Arts Exibition w Paryżu zaprezentowano wiele nowych zapachów. Perfumy przynosiły wówczas szybkie pieniądze: przykładami tego były Coty, Chanel czy Guerlain, a w latach 20. XX wieku pojawiło się wiele nowych domów perfumeryjnych. Kontynuowanie działalności po Wielkim Kryzysie było istotne, aby pokazać klientom, że dom Lanvin ciągle działa.

Po 40 latach zaprzestano produkcji Lanvin Scandal, który został zupełnie zapomniany. Nie stał się obiektem kultu miłośników perfum vintage i ciągle można go nabyć w rozsądnej cenie. Lanvin Scandal jest dobrym przykładem niedrogiego zapachu przeszłości, podobnie jak współczesny mu Dana Tabu. Pokazuje także, że powojenne skórzane szypry, takie jak Pierre Balmain Jolie Madame czy Robert Piguet Bandit, nie wzięły się z niczego.

Lanvin Scandal (1931 lub 1933)

Nuty głowy: neroli, bergamotka, mandarynka, szałwia muszkatołowa

Nuty serca: skóra, irys, róża, ylang-ylang

Nuty bazy: kadzidło frankońskie, cywet, mech dębowy, wanilia, wetyweria, benzoes

 

Serguey Borisov

Serguey Borisov od ponad 10 lat znany jest w internetowym świecie perfumiarstwa pod pseudonimem moon_fish. Obecnie pisze o perfumach dla GQ.ru i Vogue.ru, oraz wielu magazynów drukowanych.


 

Tłumaczenie: Serious Sam

 

 

 

 Poprzedni Publicystyka Następny


Advertisement

poisonismypotion
poisonismypotion

Naprawdę intrygujące nazwy perfum Scandal, My sin, Rumeur :)szkoda że większość niedostępne.Świetny pomysł z wycieczką Gardenio ;)

Aug
31
2013
gardenia
gardenia

Fajny artykuł i ciekawe wiadomości, a Scandal ląduje na mojej liście do testowania, nazwa super! A te reklamowe obrazki bardzo bym też chciała posiadać :) Kiedyś, za głębokiej komuny miałam francuskie czasopisma Marie Claire i Elle z końca lat 70-tych i tam były reklama Rumeur Lanvin, My Sin i Arpege.
A do Osmoteki do Paryża to może jakąś wycieczkę zorganizujemy?

Aug
25
2013

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

Desire ExtremeAlfred Dunhill
Desire Extreme

KaralyAcqua di Sardegna
Karaly

LòAcqua di Sardegna

CorosAcqua di Sardegna
Coros

Ladies Day ParisEtienne Aigner
Ladies Day Paris

Never Hide For HerOtto Kern
Never Hide For Her

Never Hide For HimOtto Kern
Never Hide For Him

Zorya VechernyayaBlack Phoenix Alchemy Lab
Zorya Vechernyaya

Zorya UtrennyayaBlack Phoenix Alchemy Lab
Zorya Utrennyaya

Zorya PolunochnayaBlack Phoenix Alchemy Lab
Zorya Polunochnaya

Feels Like Summer Mens.Oliver
Feels Like Summer Men

Feels Like Summer Womens.Oliver
Feels Like Summer Women

CharcoalPerfumer H
Charcoal

Diamond GreedyMontale
Diamond Greedy

Diamond RoseMontale
Diamond Rose

Diamond FlowersMontale
Diamond Flowers

Bois DoreVan Cleef & Arpels
Bois Dore

Uomo Salvatore Ferragamo Casual LifeSalvatore Ferragamo
Uomo Salvatore Ferragamo Casual Life

SolsticeBjork and Berries
Solstice

Histoire d'OrangersL`Artisan Parfumeur
Histoire d'Orangers

The Norns` FarmhouseBlack Phoenix Alchemy Lab
The Norns` Farmhouse

The IfritBlack Phoenix Alchemy Lab
The Ifrit

Technical BoyBlack Phoenix Alchemy Lab
Technical Boy

ShadowBlack Phoenix Alchemy Lab
Shadow

Mr. JacquelBlack Phoenix Alchemy Lab
Mr. Jacquel

Amber AbsolutelyFort & Manle
Amber Absolutely

Harem RoseFort & Manle
Harem Rose

Fatih Sultan MehmedFort & Manle
Fatih Sultan Mehmed

Confessions of a Garden GnomeFort & Manle
Confessions of a Garden Gnome

MaduroFort & Manle
Maduro

Popularne marki i zapachy: