Publicystyka Królewskie zapachy

Królewskie zapachy

03/13/14 02:15:53 (2 komentarze)

przez: Sergey Borisov


Tytuł „dostawcy dworu królewskiego” zawsze był najlepszą reklamą dla jakiejkolwiek marki perfumeryjnej. Monarchowie z różnych czasów zawsze cieszyli się najlepszymi usługami i dobrami, a ich dwory i poddani podążali za królewskim wyczuciem smaku. Królewski szampan i czekolada, królewscy łapacze szczurów i krawcy, królewskie perfumy i mydła – dzisiaj doświadczamy tej samej magicznej wagi słowa „królewski”, synonimu dziedzictwa, klasyki i zarazem dobrego smaku.
 

KONTYNUACJA BRYTYJSKIEJ TRADYCJI

Na obecnej mapie świata pozostało już tylko kilka monarchii, które tak właściwie nie sprawują już władzy, jednakże ich świat pozostaje rzeczą najwyższej ważności w wielu sferach, jak na przykład biznes. Dwory królewskie w Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Holandii, Belgii, Tajlandii i Japonii pozwalają swym dostawcom zaznaczać, że pośród ich klientów są koronowane głowy. Informacja taka zawsze służyła za mocny dowód wysokiej jakości produktów, ponieważ bycie królewskim dostawcą oznacza poważne testy jakości, które mogą trwać latami. A gdy ktoś ma szczęście i je przejdzie, tytuł ten nie będzie wiecznie trwały. Dwór może w każdej chwili odmówić dalszej współpracy, jeśli nie jest usatysfakcjonowany, lub jak w przypadku papierosów, z powodu walki przeciw paleniu rozpoczętej w 1999 roku.

Elżbieta II

Herb współczesnego dworu brytyjskiego ozdabia ponad setkę logo brytyjskich firm, które zapewniają wsparcie krajowego biznesu. W latach 50-tych XX-go wieku Elżbieta II wybrała mydło Bronnley i wody lawendowe marki Yardley of London. W tym samym czasie Filip, książę Edynburga, dostrzegł perfumy Penhaligon’s. W ofercie znajdziemy chociażby Hammam Bouquet z nutami róży, jaśminu i drzewa sandałowca, który jest produkowany od 1872 roku. Albo cytrusowy i sosnowy Blenheim Bouquet, stworzony w 1902 roku dla Lorda Radolpha, ojca Winstona Churchilla, którego rezydencją był Blenheim Palace.


Karol, książę Walii, obok Penhaligon’s preferował zapachy produkowane przez J. Floris, pierwszy sklep tej marki otwarto w Londynie w 1730 roku. Podobno książę nosi Floris No. 89. Jednakże jego Książęca Wysokość nie komentuje tych spekulacji a powód jest prosty: to nieodpowiednie dla kogoś z rodu królewskiego, aby dyskutować o tym, co stoi na ich toaletkach.

Karol, książę Walii

Pamiętam nagły wybuch popularności White Gardenia Petals Illuminum po tym, jak wspomniano, że Kate Middleton pachniała tymi perfumami podczas królewskich zaślubin. Jej fani zgarnęli cały zapas produkcyjny tego zapachu z wszelkich sklepów internetowych. Ten świeży, aldehydyhowy i konwaliowy zapach nie miał nic wspólnego z gardenią, ale odpowiadał kilku ważnym wymaganiom: był brytyjski i bardzo dobrze pasował do koronkowej sukni panny młodej i jej bukietu (konwalie, barwinki, goździki i hiacynty w aranżacji Shanel Connolly).

Inne domy perfumeryjne nie miały tego dnia tyle szczęścia, jednakże świadome popularności Królowej, tworzyły perfumy ku jej czci. J. Floris stworzył perfumy Royal Arms w 1926 roku, powstałe z okazji narodzin Jej Wysokości. W 2012 roku kompozycja została odtworzona aby świętować Diamentowy Jubileusz wstąpienia Królowej Elżbiety II na tron (Royal Arms Diamond Edition). Penhaligon’s wypuścił łagodny szypr, Jubilee Bouquet, a Yardley of London wprowadził swój pierwszy bukiet kwiatowy, Royal Diamond, z nutami róży, piwonii i konwalii. Clive Christian wprowadził jeszcze bardziej skoncentrowaną wersję ich sławnego Clive Christian No. 1, nazwaną Imperial Jubilee. Powstało tylko 500 flakonów. Z koleiała niezależna marka perfumeryjna Grossmith London stworzyła z tej okazji Diamon Jubilee Bouquet, ciepły kwiatowy zapach, w którym każdy kwiat ma znaczenie: pachnące róże zdobiły sypialnie Jej matki, bukiet narcyzów zawsze zaznaczał dzień Jej urodzin, goździki natomiast to Jej ulubione kwiaty…

Nie tylko brytyjskie domy perfumeryjne celebrowały Jubileusz. Bond No. 9 we współpracy z Harrodsem wprowadził perfumy Queen Elizabeth II, a Guerlain stworzył limitowany zapach różany z okazji wizyty Jej Wysokości we Francji, flakony napełniał sam Jean-Paul Gaultier.

W przeciwieństwie do brytyjskiego dworu, królewskie mości z Belgii i rodzina królewska z Japonii nie promują swoich dostawców perfum. Kupują czekoladę i szampana, telewizory i sprzęt muzyczny, nie ma jednak żadnych oficjalnych informacji o ich perfumach.

KRÓLEWSKA WODA KOLOŃSKA

Katarzyna Medycejska

Francuscy perfumiarze są uważani za pierwszych, którzy używali „królewskiej reklamy” do promowania swoich perfum. Ale nie jest to do końca prawda. Włoska żona Króla Francji Henryka II otrzymała prezent ze swojego rodzinnego miasta, Florencji, królewską wodę nazwaną Acqua Della Regina. Świeża bergamotka, cytryna, neroli i rozmaryn miały przypominać Katarzynie o jej domu. Zapach ten, wyprodukowany przez dom Santa Maria Novella jest dostępny wciąż od tej samej marki, ale pod inną, bardziej neutralną nazwą – Acqua di Colonia. W 1612 roku apteka Santa Maria Novella otrzymała oficjalny tytuł Destylarni Jego Królewskiej Wysokości nadany przez Wielkiego księcia ToskaniiAcqua di Biella zyskała natomiast tytuł królewskiego dostawcy na dworze Króla Umberto I znacznie później, w 1878 roku.

Loading...

Najwyższy moment aby wspomnieć o jeszcze wcześniejszym przypadku „królewskiej wody:” Acqua della Regina di Ungheria – woda węgierskiej królowej lub po prostu „węgierska woda.” Był to protoplasta eau de cologne, produkt destylacji rozmarynu z alkoholem. Królowa nigdy nie przekazała swoich praw do formuły i użycia jej imienia, kilka marek ubiega się o jej imię: Acqua Aromatica di Rosmarino o della Regina di Ungheria (L’Erbolario, Santa Maria Novella i inne).

Twórcy z Kolonii byli pierwszymi, którzy zdecydowali się wprowadzić produkt z herbem do masowej produkcji. Wojna pomiędzy królewskimi zapachami toczyła się pomiędzy Johann Maria Farina Gegenuber i 4711 Muelhens. Farina dostarczał swą wodę kolońską dla Napoleona, a po jego upadku, zapach ten zdybył zainteresowanie i uznanie prawie wszystkich dworów królewskich Europy. Car Rosji Mikołaj I (1843) był jednym z pierwszych. Później „Kolnisch Wasser” pojawiła się na królewskim dworze Franciszka Józefa I (1872), Oskara II Króla Szwecji (1874) i Wiktora Emanuela II, Króla Zjednoczonych Włoch. Pierwsza Wojna Światowa powstrzymała tę konkurencję. Włoskie pochodzenie Kolnisch Wasser zostało udowodnione, problem tkwił w tym, że nie było wiadomo, kto jako pierwszy podjął się jej eksportu z Italii?

Perfumiarze francuscy, podobnie jak ich włoscy, brytyjscy i niemieccy koledzy bardzo chcieli zdobyć królewskie wsparcie dla swych działalności. Niestety Houbigant i Lubin, którzy byli dostawcami dla wielu dworów na początku XIX wieku, już nie produkują swoich królewskich perfum. Prezes Lubin, Gilles Thevenin, dla przykładu, bardziej liczy na współczesne zapachy: „Trzymamy w naszym archiwum formułę perfum stworzonych dla rosyjskiego cara Aleksandra I i siostry Napoleona, Pauline, ale nie wiem, czy są one interesujące dla obecnego klienta.” W zeszłym roku miałem szansę powąchać Chypre Russe, bazujący na perfumach Aleksandra I. Był to łagodny szypr z irysem i kadzidłem jako nutami przewodnimi, do tej pory nie słyszałem ani słowa, jakoby zapach miał być produkowany.

PSZCZÓŁKI OD GUERLAIN NA ROSYJSKIM DWORZE KRÓLEWSKIM

Pierre-Francois-Pascal Guerlain, który podarował Eau de Cologne Imperiale Cedarzowej Eugenii po jej ślubie z Napoleonem III w 1853 roku, niespecjalnie myślał o kupujących w XXI wieku. Chciał zadowolić monarchów – i został oficjalnym perfumiarzem Królewskiego Dworu, z prawem do używania symbolu heraldycznego pszczół Napoleona. Osobiste perfumy Eugenii, Eau de Cologne Imperiale, z nutami cytryny, pomarańczy, lawendy i rozmarynu mogą być obecnie zakupione przez każdego, we flakonie z Napoleonowymi pszczółkami. Wszyscy znają Guerlain, ale mało znanym faktem jest to, że chwała Guerlain jako królewskiego twórcy rozpoczęła się nie we Francji, a w Rosji!

Aleksander II

Pierre-Francois-Pascal Guerlain został przedstawiony rodzinie królewskiej w 1830 roku, zaledwie 2 lata po tym, jak założył swój biznes w Paryżu. Stopniowo podbijał on gusta rosyjskich monarchów. Na początku 1840 roku stworzył dla Aleksandra II Eau de Cologne Russe. Ta „rosyjska woda kolońska” w przekorze do niemieckich wód, które tworzył Johann Maria Farina Gegenuber i 4711 Muelhens, była produkowana przez ponad 100 lat i została wycofana z produkcji po II Wojnie Światowej. Dla Wielkiech rosyjskich księżniczek Aleksandry i Olgi stworzył personalizowane zapachy Princesse Alexandra i Bouquet d’Olga (zauważ, że osobiste zapachy francuskiej pary rządzącej, Bonaparte i Eugene, Bouquet de l’Emperatrice i Bouquet Napoleon, pochodzą z późniejszczego okresu, za późno o 20 lat!).

Wygląda na to, że perfumiarze w tamtych czasach byli również politykami. Europa była wtedy wdzięczna Imperium Rosyjskiemu, a Guerlain nie był wyjątkiem. Aromat kory brzozowej w kozakach, Cuir de Russie (1870), kwiatowo-ambrowe perfumy Parfum Imperial Russe dla Aleksandra III z okazji wstąpienia na tron w 1881, zapach ortodoksyjnego kościowo moskiewskiego z kadzidłem frankońskim i wanilią w 1883- i w końcu, w 1900 roku Guerlain został oficjalnym dostawcą Rosyjskiego Dworu Królewskiego i osobistym dostawcą Wielkiego księcia Władimira Aleksandrowicza. Jego rola odzwierciedlała się w bogactwie rosyjskiego dworu tamtych czasów – prawie wszystkie domy perfumeryjne uważały za ogromny zaszczyt i szczęście, aby znaleźć się w łasce władców. I tak, wszystkie nowe produkty nie tylko od Guerlain, ale również od Coty, Houbigant i innym marek, były zawsze obecne na dworze Rosyjskim.

Guerlain dostarczył Mouchoir de Monsieur – zapach, który był produkowany tylko na specjalne zamówienie, na przykład przez Juana Carlosa I, Króla Hiszpanii do lat 1980. Pośród klientów Guerlain znajdowały się również takie osobistości jak austriacka księżniczka Pauline bon Metternich, Książę Walii, Albert Edward i Bułgarski Król Ferdynand, który nosił spersonalizowane zapachy od Guerlain.

KRÓLEWSKIE „ZRÓB TO SAM”

Niektóre rodziny królewskie nie czekają, aż perfumiarze sami się do nich zgłoszą. Sami wydeptują sobie ścieżki zapachowej kreatywności. Książę Said z Oman Hamoud Al. Hamad bin Said, aby przywrócić status arabskiej sztuce perfumeryjnej, w 1983 roku założył Amouage. Oman jest największym producentem kadzidła frankońskiego i mirry  od czasów biblijnych, aby przypomnieć dary Trzech Mędrców dla małego Jezusa. Dalej historia jest znana: możliwość stworzenia najcenniejszych perfum na świecie przyciągnęła francuskiego perfumiarza Guy’a Roberta, który zręcznie wplótł różę i Arabskie kadzidło z Omanu w kanwę tradycyjnego kwiatowego szypru. Nasycone ceremoniałem orientalne Szypry, Gold for women i Gold for men, oba stworzone przez Roberta, wciąż są darem powitalnym z Emiratów. Dom perfumeryjny z Omanu nadal przyciąga najbardziej utalentowanych perfumiarzy, którzy chcą tworzyć najcenniejsze perfumy świata.

Dyrektor artystyczny Amouage, Christopher Chong, stworzył dodatkową bibliotekę, Library Collection zapachów Opus. Jednakże, główną nutą pozostało niezmiennie metaliczne kadzidło frankońskie, jeden z zapachowych skarbów Omanu.

 

Służąc za przykład pozytywnego podejścia może być „uproszenie” przez rodzinę królewską. Księżniczka Elżbieta Karadjordjevic z Jugosławii zdecydowała, że każda kobieta ma prawo być księżkiczną i zwróciła się do Sophie Grojsman, najważniejszej kobiety w świecie perfum, aby stworzyła zapach godny królowej. Jej pierwszy zapach kwiatowy (jaśmin, irys, hiacynt, kwiat pomarańczy) nazywa się „E” ku pamięci jej rosyjskiej babki, Wielkiej Księżnej Eleny Romanovej.

Książe Świętego Imperium Romańskiego, Nicolo Ludovisi Bonkompani, chciał zaskoczyć pannę młodą podczas zaślubin personalizowanym zapachem. Jego przodek, pierwszy Książe Piombino, w XVII wieku, zdobył swą miłość podobnym podarunkiem. Lorenzo Dante Ferro, perfumiarz, któremu zaoferowano tę pracę, zdecydował się zbudować zapach na historycznych fundamentach. Poszukiwania w archiwum Watykanu pozwoliło odkryć dwie nowe formuły: Giove Nettuno Plutone i L’Aurora.

 

Oczywiście nie obyło się bez ulepszeń – zapachy musiały zostać zmodernizowane. Nazwy i wizualna inspiracja zaczerpnięto z Romańskiej Villa Ludovisi, gdzie mieszka rodzina królewska. Mieści się tak jedyny znany fresk Caravaggio („Giove, Nettuno, Plutone”) i fresk Guercino (L’Aurora”). Wprowadzone w 2009 roku, zapachy te są najnowszymi dziełami zamówionymi dla utytułowanych osób.

Ale… czekajcie! Nie są ostatnie. Wydaje mi się, że teraz wyróżnienie należy się arabskiemu księciu, który zadał francuskim perfumiarzom stworzenie osobistego zapachu. Nie pamiętam kto – Mathilde Lauren z Cartier czy Sylvaine Delacourte z Guerlain? Lorenzo Villoresi czy Francis Kurkdjian? Królowie i książętą wciąż wybierają najlepsze zapachy – choć nie zawsze są one dostępne dla wszystkich.

---

Tłumaczenie: lucasaiPoprzedni Publicystyka Następny


Advertisement

marta34
marta34

Ceny White Gardenia Petals Illuminum też niestety iście królewkie bo zaczynają się od 400 zł wzwyż ! Czy przed użyciem ich przez Księżna też tyle kosztowały???

Mar
14
2014
AgnieszkaK.
AgnieszkaK.

Niedawno wąchałam Wodę Królowej Węgier na wystawie w Koperniku. Warto pamiętać, że Pollena Aroma wciąż ją produkuje, obecnie w wielce kunsztownym flakonie i opakowaniu.
PS. Szkoda, że tłumaczenia nie podlegają jakijś redakcji. Chciałoby się, żeby redaktor polski wspomniał o powyższym fakcie oraz usunął niezręczności językowe.

Mar
13
2014

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

AbundanceChristy Organics
Abundance

UrbaneChristy Organics
Urbane

SatisfactionChristy Organics
Satisfaction

AmberChristy Organics
Amber

TranceChristy Organics
Trance

IX Ambre OttomanRPL
IX Ambre Ottoman

ExoticaMaison Du Sage
Exotica

Noir WoodMaison Du Sage
Noir Wood

Prima VeraMaison Du Sage
Prima Vera

Velvet AngelMaison Du Sage
Velvet Angel

DesireMaison Du Sage
Desire

Aqua NeroMaison Du Sage
Aqua Nero

Green MuskMaison Du Sage
Green Musk

Rose BrillantMaison Du Sage
Rose Brillant

AmberloveMaison Du Sage
Amberlove

Blue MoonMaison Du Sage
Blue Moon

Rose MillesimeeJovoy Paris
Rose Millesimee

VelorumTiziana Terenzi
Velorum

VetyverBahoma London
Vetyver

Imperial OudBahoma London
Imperial Oud

ErebusBahoma London
Erebus

ChurchillBahoma London
Churchill

K2Bahoma London
K2

No. 5 Tropical JungleThe Trend by House of Sillage
No. 5 Tropical Jungle

No. 4 United We StandThe Trend by House of Sillage
No. 4 United We Stand

No. 3 Beauty & GraceThe Trend by House of Sillage
No. 3 Beauty & Grace

No. 2 Hot in CamoThe Trend by House of Sillage
No. 2 Hot in Camo

No. 1 Polka Dot DanceThe Trend by House of Sillage
No. 1 Polka Dot Dance

Black OrrisBahoma London
Black Orris

Bois de RoseBahoma London
Bois de Rose

Popularne marki i zapachy: