Publicystyka Język świata perfum, część 1

Język świata perfum, część 1

04/10/17 08:38:22 (9 komentarze)

przez: Matvey Yudov

Man spraying fragrance

Stanie się miłośnikiem zapachów wymaga zasadniczo nauczenia się nowego języka; istnieje trochę specjalistycznej terminologii, której używamy do mówienia o perfumach, od procesu powstawania do sposobu noszenia. Wiele z tych pojęć może się łatwo mylić, tak więc redakcja Fragrantiki prezentuje serię pięciu artykułów, by pomóc wam zbudować słownictwo i wyjaśnić nieporozumienia.

Dzisiaj Matvey Yudov z rosyjskiej Fragrantiki omawia cztery zestawy często źle rozumianych pojęć. W nadchodzących tygodniach nasi portugalscy i angielscy redaktorzy zaprezentują dodatkowe zestawy pojęć, by pomóc nam lepiej posługiwać się językiem zapachu.

Distillation

OLEJEK ETERYCZNY A ABSOLUT

Olejek eteryczny jest odorantem pochodzenia roślinnego, przede wszystkim uzyskiwanym poprzez destylację z użyciem pary wodnej lub tłoczenie na zimno (olejki cytrusowe). Destylacja jest dobrze znana od czasów starożytnych. Arabscy alchemicy średniowiecza nauczyli się jej od Aleksandryjczyków (Egipt) i unowocześnili proces poprzez dodanie i udoskonalanie obiegu chłodzącego. Obecnie proces pozyskiwania olejków eterycznych przez destylację jest w znacznej mierze niezmieniony. Olejki eteryczne są zwykle wysoce lotnymi substancjami złożonymi z raczej niewielu związków. Destylacja i destylacja z parą wodną wymaga podgrzewania mieszaniny, dlatego metody te są stosunkowo destruktywne; zapach powstałego olejku nigdy nie jest taki jak rośliny, z której powstał.

Absolut jest substancją zapachową pozyskiwaną przez ekstrakcję w rozpuszczalniku. Ta tradycyjna technika pozwala na wyodrębnienie substancji poprzez użycie wysoce lotnego, niepolarnego rozpuszczalnika. Produkt stały (konkret) jest później ekstrahowany przez etanol (rodzaj alkoholu). Po schłodzeniu mieszaniny tworzy się woskowy osad, a po odparowaniu etanolu pozostają związki zapachowe. Metoda ekstrakcji jest korzystniejsza dla materiałów delikatnych, takich jak płatki kwiatów. Zwykle absoluty są niezwykle intensywnie pachnącymi substancjami, często pachną bardziej „naturalnie” niż odpowiadające im olejki eteryczne (o ile takowe istnieją), ponieważ ta metoda jest bardziej subtelna.

Enfleurage

MATURACJA A MACERACJA

Maturacja (dojrzewanie) jest ostatecznym etapem wytwarzania zapachu. Po dodaniu alkoholu perfumy pozostawia się na kilka tygodni w ciemnym miejscu, by umożliwić ukończenie przebiegu reakcji chemicznych (takich jak powstawanie acetali lub zasad Schiffa). Po zakończeniu etapu dojrzewania może się wytrącić osad, zwłaszcza jeśli użyto znaczącej ilości składników naturalnych. Po filtracji perfumy są gotowe do rozlewania.

Maceracja jest techniką ekstrakcji w rozpuszczalniku. Jeśli jako rozpuszczalnika użyto tłuszczu w postaci stałej, metoda ta nazywa się enfleurage. Dla przykładu, płatki kwiatów można umieszczać w tłuszczu celem wyciągnięcia z nich olejków (grafika powyżej). Dalsze postępowanie jest takie samo, jak przy produkcji absolutu.

 

Olfaction

Grafika z Odotech.com

ANOSMIA A PRZYZWYCZAJENIE DO ZAPACHU

Anosmia jest stałą niezdolnością do odbierania zapachów, utratą zmysłu węchu. Częściowa anosmia, czyli niezdolność do doświadczania konkretnych zapachów lub substancji, jest bardzo powszechna, nawet w odniesieniu do perfum. Zwykle ludzie są nieczuli na cięższe substancje (pachnące głównie drewnami, piżmami lub ambrami). Czasem nawet mając anosmię na jakąkolwiek substancję można zidentyfikować jej obecność poprzez jakiś efekt.

Przyzwyczajenie do zapachu (olfaktoryczne zmęczenie lub adaptacja) jest chwilową niezdolnością do odróżniania pewnej woni po dłuższym z nią kontakcie. Po opuszczeniu strefy wysokiego natężenia wrażliwość na nią z czasem powraca. Wielu z nas doświadcza tego w przeciągu minut od zaaplikowania zapachu. Okazuje się, że adaptacja do dziwnych, nietypowych zapachów, które są nam nieznane, przebiega znacznie wolniej niż do tych często przez nas spotykanych.

 

Perfume bottles

KONCENTRACJA A SIŁA ZAPACHU

Koncentracja jest ilością substancji podzieloną przez ilość roztworu. W przypadku perfum oznacza ile gramów substancji zapachowych zawiera się w stu gramach płynu. Koncentracja nie ma związku z siłą ani trwałością zapachu, ponieważ wszystkie substancje mają odmienną intensywność woni oraz lotność. Dla przykładu, bardzo lekki i lotny naturalny olejek bergamotkowy czy octan linalolu pozostaną na skórze jedynie przez kilka minut, nawet przy stuprocentowej koncentracji. Niektóre typowe koncentracje perfum, takie jak woda toaletowa, perfumowana i ekstrakt, są tylko formalnością w nazewnictwie; koncentracja perfum jest zawsze specyficzna dla danego produktu. Niektóre marki nie ujawniają koncentracji swoich zapachów.

Siła zapachu jest złożeniem jego dyfuzji (zdolności do rozprzestrzeniania się na dużą odległość) i trwałości (zdolności do utrzymywania się przez długi czas). Siła zapachu jest związana wyłącznie z fizycznymi właściwościami składników użytych do produkcji danego zapachu. Mimo że zwyczajowo używamy terminów takich jak woda kolońska, toaletowa i perfumowana, niekoniecznie występuje zależność między koncentracją a siłą perfum.

 

Powrócimy z częściami 2-5 naszego cyklu w nadchodzących tygodniach!

 

Mat Yudov

Mat Yudov jest chemikiem, perfumiarzem i muzykiem. Jest badaczem i specjalistą w zakresie substancji aromatycznych. Ukończył Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. Łomonosowa w 1999 roku. Pisze dla popularnego perfumeryjnego bloga leopoldray.blogspot.com (po rosyjsku).

Red. polska: SvarturVindurPoprzedni Publicystyka Następny


Advertisement

Adrianna
Adrianna

Świetny artykuł. Z niecierpliwością czekam na kolejne części. I dziękuje wszystkim,którzy wspomnieli o książce "co wnosi nos". Już spieszę do kięgarni :D Wesołych Świąt dla każdego.

Apr
15
2017
Beata Maria
Beata Maria

Przyłączam się do głosów zachwalających artykuł, faktycznie bardzo dobry!
Wiele dowiedziałam się po przeczytaniu książki "Co wnosi nos" ale taka skondensowana wiedza, podana w jasny sposób, sprzyja uporządkowaniu wiadomości i przypomnienieu sobie tego i owego:-).
Na szczęście mój zmysł węchu jest w porządku ale znam osobę która używa zapachów ale nigdy sama ich nie wybiera bo ma trudność w rozróżnianiu poszczególnych nut i szybko przy tej czynności zaczyna ją boleć głowa. Wybrany przy pomocy zaufanej osoby zapach nosi bez szkody dla siebie i otoczenia:-).
Zwróciłam uwagę na ostatnie zdanie tej części artykułu:
"Mimo,że zwyczajowo używamy terminów takich jak woda kolońska, toaletowa i perfumowana, niekonieczanie występuje zależność między koncentracją a siłą perfum."
Jakże często właśnie pisząc recenzję utyskujemy na słabość zapachu, jego niemrawość lub niemoc mimo iż są to np. właśnie perfumy, ekstrakt itp. Jak widać, nie musi to iść w parze. Uspokoiło mnie to zdanie:-).

Apr
12
2017
Hajduk
Hajduk

Bardzo ciekawy artykuł:)
Oczywiście czekam na kolejne części:)

Szwagier przez lata męczył się z zapaleniem zatok.
Leczenie było powierzchowne, zapobiegawcze i niestety
pozbawiło go to zmysłu węchu i smaku:(
Czuje tylko bardzo wyraziste i ostre zapachy, podobnie
jest w odczuwaniu smaku. Zdarzyło mu się posłodzić kawę
solą, i było ok. bo nie czuł różnicy:(

Apr
12
2017
Savanoja
Savanoja

Bardzo ciekawy artykuł :) Podobna tematyka, czyli jak "radzimy sobie" z odczuwaniem zapachów, zmęczeniem itp ciekawie i bardzo wnikliwie opisana została w książce "Co wnosi nos". Polecam!
Od siebie dodam tylko, że nie wyobrażam sobie swojego życia bez powonienia, rozróżniania niuansów tego świata. Nie zjem niczego, co przyjemnie nie pachnie, choć jak wiadomo przyjemność dla każdego może wyglądać inaczej.

Apr
11
2017
Aleksxs
Aleksxs

Nan wiesz co moja mama po bardzo ciężkiej grypie straciła trochę smak, o wiele gorzej odbiera smak potraw ale i z węchem ma problemy. Zatem w życiu różnie bywa

Apr
11
2017
Lady Mitsouko
Lady Mitsouko

Bardzo ciekawy artykuł, chętnie przeczytam kolejne części.

Apr
11
2017
Nan
Nan

Anosmia to dziwna rzecz. Moja babcia nie czuła żadnych zapachów po operacji tętniaka mózgu. Kompletnie straciła węch. Za to mama nie czuła zapachu frezji. W ogóle. Ja zachwycałam się pachnącymi w całym domu kwiatami, a ona nie wiedziała o czym mówię. Sama bardzo łatwo przyzwyczajam się do zapachu i szybko przestaję go czuć, dlatego rzadko noszę te same perfumy przez dłuższy okres czasu, po pierwsze dlatego, by nie przedobrzyć, a po drugie, by czuć je samemu, bo to dla mnie najważniejsze.

Apr
11
2017
kunegunda01234
kunegunda01234

Szykuje się świetna seria. Będę śledzić z ciekawością. :)

Apr
11
2017
Aleksxs
Aleksxs

Super artykuł, bardzo mnie zaciekawił a szczególnie zdziwiła mnie anosmia. Coś niesamowitego. To, że można się przyzwyczaić do zapachu to wiem, sama to mam z pewnym zapachem, który muszę odstawiać na kilka miesięcy by znów czuć jego piękno. Używam go już prawie 10 lat. Już czekam z niecierpliwością na kolejne części.

Apr
10
2017

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

Pure XSPaco Rabanne
Pure XS

VIII Rococo MagnoliaClive Christian
VIII Rococo Magnolia

VIII Rococo ImmortelleClive Christian
VIII Rococo Immortelle

Rose GalanteGelle Freres
Rose Galante

Lys AudacieuxGelle Freres
Lys Audacieux

Miss Dior Eau de Parfum (2017)Christian Dior
Miss Dior Eau de Parfum (2017)

Magnolia BohemeGelle Freres
Magnolia Boheme

Fleur d`Or EnjoueeGelle Freres
Fleur d`Or Enjouee

Ylang Ylang FatalGelle Freres
Ylang Ylang Fatal

Cristal Royal RosePrincesse Marina De Bourbon
Cristal Royal Rose

Coastal Cypress & Sea FennelMolton Brown
Coastal Cypress & Sea Fennel

Profumo Dei SogniCollistar
Profumo Dei Sogni

SunshineNovae Plus
Sunshine

Flower BudNovae Plus
Flower Bud

Morning DewsNovae Plus
Morning Dews

Oud MinéraleTom Ford
Oud Minérale

Figment WomanAmouage
Figment Woman

AbraxaxBoadicea the Victorious
Abraxax

ZirYab PeppermintRicardo Ramos Perfumes de Autor
ZirYab Peppermint

SacroMonteRicardo Ramos Perfumes de Autor
SacroMonte

Serres d'AuteuilSixteen92
Serres d'Auteuil

MontmartreSixteen92
Montmartre

Les Fleurs du MalSixteen92
Les Fleurs du Mal

Le Demi-MondeSixteen92
Le Demi-Monde

Enfant TerribleSixteen92
Enfant Terrible

Wanted FreerideAzzaro
Wanted Freeride

Morayma JazmínRicardo Ramos Perfumes de Autor
Morayma Jazmín

ZirYabRicardo Ramos Perfumes de Autor
ZirYab

ZamBraRicardo Ramos Perfumes de Autor
ZamBra

MoraymaRicardo Ramos Perfumes de Autor
Morayma

Popularne marki i zapachy: