Publicystyka Domy perfumeryjne Paryża: Serge Lutens

Domy perfumeryjne Paryża: Serge Lutens

09/28/13 03:34:51

przez: John Biebel

Pielgrzymka do paryskiego butiku Serge'a Lutensa w Palais-Royal uważana jest przez wielu za decydujący moment w życiu każdego perfumaniaka. Bardzo szanuję i interesuję się wytworami Serge'a Lutensa, ale nie zdawałem sobie sprawy, jak właściwym będzie użycie słowa "pielgrzymka" dla określenia tej konkretnej wizyty.

 
Dom perfumeryjny Serge Lutens ukryty jest głęboko w Galeriach Pałacu Królewskiego za Comedie-Francaise i wieloma generującymi echo łukami i korytarzami. Dotarcie do Galerie de Valois 142 zabiera dużo czasu, ale miałem szczęście, że towarzyszyła mi przyjaciółka, posiadająca sporą wiedzę o historii Paryża: "Palais Royal, Pałac Królewski, to miejsce, do którego z królewskiego dworu przybywali kupcy, aby prowadzić swoje interesy." Dowiedziałem się też, że olbrzymia Galeria wciąż posiada wytworne apartamenty, biura i piękne butiki. Jest jednak coś jakby złowieszczego w tej masywnej i skonstruowanej na wzór fortecy budowli. Niektóre pomieszczenia mają niewielki dostęp do światła dziennego z uwagi na swój obronny charakter. Kiedy bardziej zagłębiłem się w ten tajemniczy labirynt, miałem niemal klaustrofobiczne wrażenia i pragnienie ujrzenia słońca, które już pomału zachodziło na styczniowym niebie.
 
 

Salon Shiseido w Palais-Royal pojawił się przede mną tak niespodziewanie, że prawie go minąłem. Ciemne witryny, czarne wykończenie i tajemnicze niebiesko-purpurowe światła wewnątrz - w świecie, w którym ofertę zwykle eksponuje się w pełnym świetle, architektoniczne rozwiązanie wybrane przez Serge'a Lutensa może być uznane za okazałe katakumby o niemalże historycznych proporcjach. Wchodząc do przedsionka, ma się wrażenie, że wkraczamy do świątyni.

Butik ten to niewątpliwie rozwinięcie swoistej aury, jaką Serge Lutens wytworzył i roztacza w swoich perfumach. Prezentowane są one na marmurowych stołach, z gotowymi do powąchania, starannie ułożonymi przez obsługę sklepu blotterami, które wcześniej nasączono zapachem. Zetknięcie z całą kolekcją perfum Serge Lutens w jednym miejscu jest dosłownie obezwładniające! Dla wielu wielbicieli perfum z USA zapachy tej marki są trudno dostępne, dlatego niezmiernie cenimy sobie takie okazje i możliwość przetestowania ich do woli.

 
 
Butik Serge'a Lutensa to miejsce o mrocznym pięknie. Podłogi i ściany wyłożono czarno-szarymi pasmami marmuru, a olbrzymie, ręcznie malowane, kręte schody, które dominują w pomieszczeniu, wyglądają jak inspirowane sztuką Gaudiego kręgi tworzące klatkę schodową. Niewiele jest tu ekspozycji, a jeśli już, to są one ciemne i zaprojektowane specjalnie tak, aby skupić całą uwagę na perfumach. Są tu małe, delikatne lampy wkomponowane w sufit oraz niebieskie i purpurowe oświetlenia świecące z niemal religijną powagą w kątach i na krawędziach marmuru. Na zewnątrz ciemne okna ozdobiono eleganckimi, surrealistycznymi dekoracjami przedstawiającymi oczy manekina uwięzione w bryłach opakowanych w gazety świata. A kiedy oczy przyzwyczajają się do tego światła i błyszczących powierzchni, wąchanie blotterów przenosi nas do mrocznej otchłani perfum Lutensa.
 
 
Borneo 1834Gris ClairNuit de CellophaneBoxeusesChergui... — lista perfum nie ma końca. Przechodząc od jednych do drugich, odkryłem, że przenoszą mnie do kompletnie różnych światów i ukazują odmienne drogi. Ludzie cicho przechodzili za mną, a ja zauważyłem, że wszyscy poruszamy się jak byśmy zwiedzali katedrę. W środku panowała złowroga cisza. Był to jeden z najdziwniejszych sposobów testowania zapachów, z jakim się spotkałem, a jednocześnie odbierałem go jako pewien proces oczyszczania, prawie jak udanie się na medytację.
 
 
Szybko można się w tu przekonać, jak dalekie jest zainteresowanie Serge’a Lutensa sztuką, filmem, fotografią i architekturą. Jego działalność jest wielowymiarowa i wszystkie je można dostrzec w Salons de Palais-Royal. Perfumy stanowią centrum uwagi, ale każdy detal - od inspirowanych teatrem absurdu okien, po wspaniale oprawione albumy fotograficzne - przemawia sztuką. Tym, co jednak prawdziwie zaskakuje, jest brak pretensjonalności - odnosi się wrażenie obcowania z efektem osobistego wkładu artystycznego niezwykle twórczego umysłu, a nie egoisty.
 
 

W ciągu kliku minut wiedziałem, że zanim opuszczę to niesamowite miejsce muszę coś kupić, ale wybór jednego zapachu był wyjątkowo trudny. Miałem znanych już faworytów (Jeux de PeauChypre Rouge); te, które zaczynały mi się coraz bardziej podobać (Gris Clair) i kilka, które zdawały się mieć wyryte na sobie moje imię. I to z tej ostatniej kategorii dokonałem ostatecznego wyboru, którym okazał się Arabie. Jest to złocista mieszanina owoców i przypraw idealnie pasująca do mojej skóry niczym okrywający ciało całun. I tak, całun to odpowiednie słowo, doskonale nadające się do opisywania tak uduchowionych perfum. Kiedy opuszczałem Pałac, niebo znacznie pociemniało, co zgrywało się z marmurowymi ladami wewnątrz, a ja poczułem, że znów zanurzam się w niekończącej się ilości eliksirów.


Zdjęcia: John Biebel


John Biebel malarz, muzyk, projektant oprogramowania. Aktualnie mieszka, pisze i pracuje w Bostonie w stanie Massachusetts. Jest absolwentem Cooper Union w Nowym Yorku, gdzie studiował sztukę, a obecnie pracuje jako projektant oprogramowania i interfejsu internetowego, specjalizując się w czynniku ludzkim. Studiuje olfaktologię i szczególnie interesuje się historią oraz chemią perfum.

Tłumaczenie: blueberry

 Poprzedni Publicystyka Następny


Advertisement

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

Ninfa das AguasL`Occitane en Provence
Ninfa das Aguas

Nativa Spa Águas de Lavanda e Lima da PérsiaO Boticario
Nativa Spa Águas de Lavanda e Lima da Pérsia

Nativa Spa Águas De Castanha De Kukui E TâmarasO Boticario
Nativa Spa Águas De Castanha De Kukui E Tâmaras

Make B. Modern AsiaO Boticario
Make B. Modern Asia

Glamour Love MeO Boticario
Glamour Love Me

Xuxa MeneghelJequiti
Xuxa Meneghel

Aflorá Flor de AmêndoasEudora
Aflorá Flor de Amêndoas

DivaEudora
Diva

Amor AmoraAvon
Amor Amora

Frozen MaracujáAvon
Frozen Maracujá

Frozen CitrusAvon
Frozen Citrus

Lovely ULiu Jo
Lovely U

L'Instant de Guerlain pour Homme EDTGuerlain
L'Instant de Guerlain pour Homme EDT

Caramelos Artesanos en BarcelonaZara
Caramelos Artesanos en Barcelona

The No. 2 For Osswald NYCM. Micallef
The No. 2 For Osswald NYC

ButterflyEuphorium Brooklyn
Butterfly

Hot MilkHilde Soliani
Hot Milk

Il Tempo Delle...Hilde Soliani
Il Tempo Delle...

Sweet HomeHilde Soliani
Sweet Home

VerginitaHilde Soliani
Verginita

EvvivaHilde Soliani
Evviva

Zara Night Pour Homme IIIZara
Zara Night Pour Homme III

Zara Night Pour Homme IZara
Zara Night Pour Homme I

Summer Collection ZaraZara
Summer Collection Zara

Laboratori Di Saponi In RomaZara
Laboratori Di Saponi In Roma

Wood Boards Studio In MelbourneZara
Wood Boards Studio In Melbourne

Fleuriste A ParisZara
Fleuriste A Paris

Tra i CiliegiL`Erbolario
Tra i Ciliegi

Sunflowers Sunlight KissElizabeth Arden
Sunflowers Sunlight Kiss

5th Avenue NYC UptownElizabeth Arden
5th Avenue NYC Uptown

Popularne marki i zapachy: