Składniki Chrysophyllum cainito – gwiaździste jabłko

Chrysophyllum cainito – gwiaździste jabłko

03/14/17 06:09:09 (2 komentarze)

przez: Dr. Chandra Shekhar Gupta

Nazwa systematyczna - Chrysophyllum cainito

RodzinaSapotaceae (Sączyńcowate)

 

Nazwa zwyczajowa C. cainito, owoce popularnie nazywane gwiaździstymi jabłkami; wiele zwyczajowych nazw lokalnych. W Hiszpanii znane pod nazwą caimito albo estrella, w Portugalii – cainito albo ajara, we Francji - caimite/caimitier, na Haiti - pied caimite albo caimitier a feuilles d', na Antylach Francuskich - pomme surette albo buis, na Barbadosie - star-plum, w Kolumbii - caimo, caimo morado (odmiana fioletowa) albo caimito maduraverde (odmiana zielona), w Surinamie - sterappel, apra albo goudblad boom, w Gujanie Francuskiej - macoucou, a w Singapurze - chicle durian.

POCHODZENIE I WYSTĘPOWANIE

Chrysophyllum cainito to roślina tropikalna, lubi dużą wilgotność i dość wysoką temperaturę przez cały rok. W Azji Południowo-Wschodniej występuje na nizinach i na terenach z wyraźną porą suchą.

 

Oryginalnie pochodzi z nizin Ameryki Środkowej i Indii Zachodnich. Współcześnie naturalizowana na terenach nizinnych i średnio-wyżynnych od południowego Meksyku po Panamę. Występuje powszechnie nad Pacyfikiem w Gwatemali, często uprawiana także na południowych i północnych krańcach Argentyny i Peru.

HISTORIA

Po raz pierwszy zarejestrował tę roślinę Ciezo de Leon podczas swoich podróży do Peru w latach 1532-1550. Na Haiti gwiaździste jabłko było ulubionym owocem króla Krzysztofa, który zwykł sprawować sądy w cieniu wyjątkowo dużego drzewa cainito rosnącego w Milot. Przed rokiem 1901 sprowadzono gwiaździste jabłonie na południową Florydę i Hawaje. W południowym Wietnamie i w Kambodży uprawia się je dla owoców, a w Zachodniej Afryce Tropikalnej, na Zanzibarze i w gorących rejonach Indii ze względu na ich walory ozdobne. Na Cejlon sprowadzono cainito w 1802, a znacznie później gwiaździste jabłonie dotarły na Filipiny, gdzie rosną dziś powszechnie przy drogach; cenione są też ich owoce.

BOTANIKA

Nazwa rodzajowa pochodzi od greckich słów oznaczających “złoto” i “liść” i nawiązuje do wyglądu liści jednej z odmian, które często są od spodu pokryte złotymi włoskami. Owoc w przekroju poprzecznym ukazuje wzór gwiazdy, stąd potoczna nazwa „gwiaździste jabłko”. Cainito to egzotyczny owoc o twardej, niejadalnej skórce, której barwa waha się w zależności od stopnia dojrzałości od zielonej po purpurową. Drzewo ma wysokość 8-30 metrów, krótki prosty pień o średnicy do 1 metra i gęstą, szeroką koronę złożoną z włochatych, brązowych gałązek.


Liście są naprzemianległe, niemal wiecznie zielone, w kształcie elipsy lub wydłużonej elipsy. Ich powierzchnia jest nieco skórzasta, o głębokiej zielonej barwie, z wierzchu błyszcząca, a od spodu pokryta jedwabistymi złocistobrązowymi włoskami (młode liście mają włoski srebrzyste). Małe, niepozorne kwiaty o pięciopłatkowej koronie i pięcio- lub sześciodziałkowym kielichu tworzą kwiatostany o zielonkawożółtej, żółtej lub fioletowo-białej barwie. Owoce mogą być okrągłe, spłaszczone, eliptyczne lub w kształcie gruszki, a ich kolor bywa czerwony, fioletowy, ciemnofioletowy lub bladozielony. Swoim wyglądem owoce cainito przypominają gumowe piłki..

TOKSYCZNOŚĆ

Nasiona zawierają 1,2% gorzkiego glikozydu cyjanogennego, lukuminy; 0,0037% pouteryny; 6,6% oleju; 0,19% saponin; 2,4% dekstrozy i 3,75% popiołu. W liściach zawarty jest alkaloid, a także żywica, kwas żywiczny i gorzka substancja.

PERFUMY I NUTY

Ten egzotyczny owoc o łagodnym mleczno-owocowym smaku i zapachu rzadko występuje w perfumach, ale wraz z rosnącym zainteresowaniem perfumiarzy nutami owocowymi można oczekiwać, że z czasem częściej zagości w kompozycjach zapachowych. Zazwyczaj używany jest w nutach głowy i serca, jak w Escada Taj Sunset (2011), Versace Versus (2010) i Fuji Flower.

ZASTOSOWANIE

 

Gwiaździste jabłka świetnie nadają się na zdrową przekąskę, dostarczając do dietetycznych posiłków kalorie, wapń i błonnik.

Stanowiąca ok 33% owocu skórka jest niejadalna. Na Jamajce dojrzałe schłodzone owoce je się najczęściej przecięte w poprzek na pół, wybierając miąższ łyżeczką, pozostawiając komórki nasienne i rdzeń. Pokrojony w kostkę miąższ wymieszany z kawałkami mango, cytrusów, ananasa, innych owoców i wodą kokosową podaje się mocno schłodzony jako Jamaica Fruit Salad Ice.

Inny atrakcyjny sposób podania to naciąć skórkę dookoła w połowie wysokości owocu, a następnie, trzymając ogonkiem w dół, kręcić powoli górną połową owocu w prawo i w lewo. Miąższ dolnej połowy oddzieli się od skórki, którą można wtedy łatwo usunąć wraz z większą częścią rdzenia.

Na Jamajce miąższ je się często z sokiem z kwaśnych pomarańczy – połączenie takie nazywane jest matrimony (małżeństwo) – albo wymieszany z sokiem pomarańczowym, odrobiną cukru, startą gałką muszkatołową i łyżką sherry jako deser o nazwie "truskawki ze śmietaną".

Twarde drewno jabłoni gwiaździstej wykorzystywane jest do ciężkich konstrukcji, wytwarza się z niego także luksusowe meble, stolarkę meblową czy balustrady.

 

Zdjęcia: drzewo Chrysophyllum cainito – treesftf; owoc w dłoni – EverJean; liście - kaiyanwong223.


Author: Dr. Chandra Shekhar Gupta (cshekhar)

Publicysta portalu Fragrantica

 

Red. polska: Lady Mitsouko 

 Poprzedni Składniki Następny


Advertisement

kunegunda01234
kunegunda01234

Bardzo ciekawy artykuł. :) super się czytało.

Mar
15
2017
Beata Maria
Beata Maria

Ciekawe, że dotychczas nie spotkałam się z tym owocem Chyba,że konsumpcja odbywała się w sposób nieswiadomy.... jestem zaintrygowana.
Skoro jest to roślina tropikalna, mogłam natknąć się na nią, nie wiedząc jak się nazywa, w czasie jakiejś podroży. Nawet w czasie ostaniego pobytu w Brazylii jadłam wiele rzeczy których nazw nie kojarzę, być może ten gwiaździsty owoc przemknał się..:-)ale z Meksyku też go nie pamiętam...
Lady Mitsouko, dziękuję za tłumaczenie a tym samym zwrócenie mojej uwagi na konkretny owoc.
Być może przypuszczenie o wprowadzeniu go do perfum na szerszą skalę stanie sie faktem. Z wymieninych znam propozycję Versace, chociaż nie "zakonotowałam" obecności tego owocu. Fajnie wiedzieć:-).

Mar
14
2017

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

Aromatics Elixir PremierClinique
Aromatics Elixir Premier

Pure XSPaco Rabanne
Pure XS

VIII Rococo MagnoliaClive Christian
VIII Rococo Magnolia

VIII Rococo ImmortelleClive Christian
VIII Rococo Immortelle

Rose GalanteGelle Freres
Rose Galante

Lys AudacieuxGelle Freres
Lys Audacieux

Miss Dior Eau de Parfum (2017)Christian Dior
Miss Dior Eau de Parfum (2017)

Magnolia BohemeGelle Freres
Magnolia Boheme

Fleur d`Or EnjoueeGelle Freres
Fleur d`Or Enjouee

Ylang Ylang FatalGelle Freres
Ylang Ylang Fatal

Cristal Royal RosePrincesse Marina De Bourbon
Cristal Royal Rose

Coastal Cypress & Sea FennelMolton Brown
Coastal Cypress & Sea Fennel

Profumo Dei SogniCollistar
Profumo Dei Sogni

SunshineNovae Plus
Sunshine

Flower BudNovae Plus
Flower Bud

Morning DewsNovae Plus
Morning Dews

Oud MinéraleTom Ford
Oud Minérale

Figment WomanAmouage
Figment Woman

AbraxaxBoadicea the Victorious
Abraxax

ZirYab PeppermintRicardo Ramos Perfumes de Autor
ZirYab Peppermint

SacroMonteRicardo Ramos Perfumes de Autor
SacroMonte

Serres d'AuteuilSixteen92
Serres d'Auteuil

MontmartreSixteen92
Montmartre

Les Fleurs du MalSixteen92
Les Fleurs du Mal

Le Demi-MondeSixteen92
Le Demi-Monde

Enfant TerribleSixteen92
Enfant Terrible

Wanted FreerideAzzaro
Wanted Freeride

Morayma JazmínRicardo Ramos Perfumes de Autor
Morayma Jazmín

ZirYabRicardo Ramos Perfumes de Autor
ZirYab

ZamBraRicardo Ramos Perfumes de Autor
ZamBra

Popularne marki i zapachy: