Składniki Bluszcz - kluczowa nuta eliksiru miłości

Bluszcz - kluczowa nuta eliksiru miłości

02/09/17 05:44:50 (3 komentarze)

przez: Marina Milojević

 

 

Bluszcz pospolity, czyli Hedera helix, jest pienną rozłożystą zimozieloną drzewiastą rośliną z rodziny Araliaceae. Wywodzi się z Europy i umiarkowanego klimatu Azji i jest prawdopodobnie najpopularniejszym pnączem porastającym mury i ściany domów, a przy tym podobno jedynym, który nie powoduje ich wilgocenia. Nazwy „bluszcz” zwyczajowo używa się w celu określenia innych niepowiązanych roślin, takich jak niesławny bluszcz trujący, Toxicodendron radicans, który w rzeczywistości bluszczem nie jest.

Jako roślina, która bez problemów potrafi przetrwać zimę i rośnie silna i zielona również na skalistych i nieurodzajnych glebach, bluszcz intrygował i zwracał uwagę kultur czasów starożytnych. W tradycji Rzymian bluszcz był dedykowany Bachusowi (oraz jego greckiemu odpowiednikowi Dionizosowi), bogowi zbiorów winogron i produkcji wina, którego przedstawiano noszącego wieniec utkany z bluszczu i winorośli. Starożytni wierzyli, że noszenie wieńca z liści bluszczu zapobiega zatruciu alkoholem. Będąc tak mocno związanym z drzewem, ziemią kamieniem, wśród starożytnych Greków bluszcz był również uznawany za symbol wierności. W trakcie ceremonii ślubnych, nowożeńcy nosili wieńce z tej rośliny, co miało być symbolem oddania i wierności małżeńskiej.

O magicznych mocach bluszczu wspomina się w wielu starożytnych inskrypcjach. Średniowieczne źródła podają z kolei, że bluszcz chroni przed złymi mocami i wszelkiego rodzaju zagrożeniami. Roślinę tę tak mocno wiąże się z cnotą i pomyślnością, że w Anglii wierzono, iż bluszcz nie wyrasta na grobie duszy nieszczęśliwej w swoim życiu pośmiertnym.

Kobiety nosiły listki bluszczu, aby w ten sposób przyciągać szczęście, oraz w celu wykorzystania go do miłosnych uroków. Staroangielskie wierzenie mówi, że młoda dziewczyna może stworzyć potężny miłosny czar poprzez przyciśnięcie do serca liścia bluszczu i wypowiedzenie słów: ”Ivey, Ivey I love you, In my bosom I put you, The first young man who speaks it me, My future husband he Shall be”.

Bluszcz pospolity nie posiada w perfumerii ciemnego oblicza. Jego owoce są gorzkie w smaku i tylko umiarkowanie toksyczne dla ludzi. Stanowią doskonałe źródło pożywienia dla wielu ptaków, w tym pokrzewki i grzywacza. Pachnąca dusza jagód uwalnia się po ich roztarciu. Emanuje aromatycznym i lekko żywicznym zapachem, nadającym kompozycji świeżego zielonego tchnienia. Nuta bluszczu należy do akordów ziołowych oferujących powiew świeżości i ubierających kompozycję w zasłonę zieleni.

Świeżą i optymistyczną, bardzo intensywną interpretację nuty zielonego bluszczu odnajdziemy w perfumach Lolita Lempicka. Warto przy okazji przypomnieć, że bluszcz jest również symbolem tej marki. Ową roślinę odnajdziemy także w Boston Ivy od D.S. & Durga i Marc Jacobs Ivy, a perfumami specjalnie zadedykowanymi tej nucie są między innymi Demeter Ivy i L'Erbolario Hedera. Z kolei prawdziwa esencja bluszczu występuje w botanicznych perfumach Hedera helix marki Roxana Illuminated Perfume.Poprzedni Składniki Następny


Advertisement

Ala_9
Ala_9

No cóż, poprzedniczki potwierdziły moje podejrzenia: artykuł mówi o jednym, a na fotach pokazuje drugie. Jednym słowem miesza w głowach i wprowadza w błąd.
Choć, swoją drogą, bardzo ciekawy i dobrze byłoby poprawić ilustracje.

Feb
14
2017
novellana
novellana

Też mnie się wydaje że zdjęcia przedstawiają winobluszcz trójklapkowy a artykuł jest o bluszczu. Winobluszcz jest z rodziny winorośli, a bluszcz jest z rodziny araliowatych. Winobluszcz pięknie przebarwia się jesienią na czerwono.
Artykuł jest ciekawy i dzięki niemu podszkoliłam sie w różnicach między roślinami.

Feb
09
2017
monika690
monika690

Na zdjęciach jest winobluszcz, a to zupełnie inna roślina niż bluszcz(hedera helix) :)

Feb
09
2017

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

EgosGuru Perfumes
Egos

Folie de MargueriteSimimi
Folie de Marguerite

Seduction 2AK France
Seduction 2

Seduction 1AK France
Seduction 1

Georges et MoiSabe Masson
Georges et Moi

Ne des RosesSabe Masson
Ne des Roses

Parisian RhapsodySabe Masson
Parisian Rhapsody

Eu Vent de VousSabe Masson
Eu Vent de Vous

No. 10 Lace UpThe Trend by House of Sillage
No. 10 Lace Up

No. 9 City DreamsThe Trend by House of Sillage
No. 9 City Dreams

No. 8 Retro PopThe Trend by House of Sillage
No. 8 Retro Pop

Lys d'Or Eau PoudreeDorin
Lys d'Or Eau Poudree

Petales de Camelia Eau PoudreeDorin
Petales de Camelia Eau Poudree

Rose des Bois Eau PoudreeDorin
Rose des Bois Eau Poudree

Gardenia Garden Eau PoudreeDorin
Gardenia Garden Eau Poudree

SilverElisire
Silver

GoldElisire
Gold

He Wood CologneDSQUARED²
He Wood Cologne

Eau de Rochas Escapade EstivaleRochas
Eau de Rochas Escapade Estivale

DiapasonSospiro Perfumes
Diapason

EnsembleSospiro Perfumes
Ensemble

No. 7 DestinyThe Trend by House of Sillage
No. 7 Destiny

No. 6 Bow DeepThe Trend by House of Sillage
No. 6 Bow Deep

Become the ShamanDSH Perfumes
Become the Shaman

FoxyDSH Perfumes
Foxy

Gekkou HanamiDSH Perfumes
Gekkou Hanami

AbundanceChristy Organics
Abundance

UrbaneChristy Organics
Urbane

SatisfactionChristy Organics
Satisfaction

AmberChristy Organics
Amber

Popularne marki i zapachy: