Publicystyka Wielki kod bieli

Wielki kod bieli

05/21/16 04:53:52 (4 komentarze)

przez: Elena Vosnaki

 
Zastanawiające jest, czy suma całego widocznego w spektrum światła, np. koloru białego, naprawdę może mieć tylko jedno znaczenie? Branża perfumeryjna już od dawna używa olfatorycznych i wizualnych kodów w różnorodny sposób. Weźmy na przykład strukturę szypru; mogliśmy powąchać Ma Griffe i powiedzieć:” to najprawdziwszy szypr”, a następnie przesunąć wzrok odrobinę w prawo i znaleźć wersję „owocowego szypru” w Mitsouko i Femme. Jednak później szypr zmienił kierunek i jest obecnie określeniem takich zapachów jak SJP Lovely czy Guerlain Idylle, które są raczej innym doświadczeniem, nieprawdaż? W podobny sposób zauważyłam niedawną zmianę kierunku perfum zgromadzonych pod wspólnym płaszczem „ bieli”.
 
Dawniej kolor biały określał “białe kwiaty”, czyli kwiatowe zapachy bazujące na naturalnie „rozleniwionych” roślinach o białych płatkach (tj. posiadających molekułę pachnącą czymś pomiędzy kulką naftaliny a fekaliami). Te kwiaty to m.in. jaśmin, gardenia, kwiat pomarańczy i tuberoza, które mają miliony fanów, co wyjaśnia komercyjną potrzebę posiadania przez każdą perfumeryjną markę chociaż jednego „białokwiatowca” w swojej kolekcji.
 
Agnes Cecile "In Trouble She Will"
 
Biel sugeruje również minimalistyczną estetykę, która stała się znaczącym czynnikiem w dwóch segmentach rynkowych: markach z wpływem japońskim, nawet jeśli nie są technicznie japońskie (patrz np. Jil Sander Style albo Sun eau de toilette) i współczesnych markach niszowych z modernistycznym podejściem (patrz Malin & Goetz Synthesized Musk albo Zarkoperfume Molecule 234 38). Istnieje oczywiście także odniesienie do „białego piżma” opartego na ogromnym komercyjnym sukcesie The Body Shop i Jovan’a, które raz jeszcze przenoszą nas do minimalistycznej estetyki.
 
Pomimo wszystko, NIE MOŻNA stworzyć NIEPRZEJRZYSTEGO, BIAŁEGO płynu. A nawet jeśli można, nikt i tak nie chciałby go używać. Dlatego też te „białe” perfumy nienależące do kategorii kwiatowej są zazwyczaj przejrzyste z „bielą” zaznaczoną jedynie przez opakowanie lub nazwę (chociażby Montale White Aoud).
 
John Biebel, plastyk i autor, zasugerował co następuje:
 
"Marketingowcy w Stanach Zjednoczonych napotkali masowy protest konsumentów z powodu błędu dotyczącego sugerowania koloru. W 1992 roku na rynku pojawiły się tzw. produkty typu "clear". Wszystko, od piwa, przez colę, po paliwo, nie tylko reklamowano jako "czyste", ale także fizycznie było klarowne i pozbawione koloru. Wszystkie te produkty były bezbarwne i wyglądały identycznie jak woda. Trend utrzymywał się przez mniej więcej dwa lata, aż w końcu konsumenci zdecydowanie go odrzucili. Dla wielu było coś nienaturalnego w poddanym fermentacji napoju smakowym, który nie miał żadnego koloru. Było to przeciwieństwo czerni: całkowicie usunęło tajemnicę. Czysty, przejrzysty kolor, który miał świadczyć o prostocie, zwyczajnie wyglądał sztucznie. Tymczasem niektóre przezroczyste, idealnie bezbarwne perfumy świetnie utrzymują się na rynku, a więc nie jest to całkowicie zły pomysł w świecie zapachów, jednak trzeba pamiętać, że niosą one ze sobą konkretne właściwości. Perfumy bezbarwne odniosą sukces, jeśli skrywają transparentny, nieskomplikowany zapach.."
 
Miałam dokładnie takie same przemyślenia, gdy trzymałam w dłoni gładki, biały kształt flakonu Clinique Aromatics in White (który został później uzupełniony analogicznie identycznym w kolorze czarnym). Zapach perfum Clinique jest niezwykle piżmowy, co idealnie odzwierciedla ustanowiony „kod” dla „bieli”. To jednocześnie wyraźnie „czysto paczulowe”, kwiatowe piżmo! Przechowywałam tę perełkę w strumieniu mojej pamięci pod godnymi zapamiętania wspomnieniami zanim myśl nie kazała mi przypomnieć jej sobie w każdym szczególe.
 
 
Współczesne dzieła utrzymują mnie w przekonaniu, że ostatnio odrębna kategoria pewnych zapachów paczulowych uzurpuje sobie prawo do kodu bieli poprzez między innymi White Patchouli Toma Forda i Aromatics in White Clinique jako przodujące przykłady. Wyodrębnienie paczulowego alkoholu i destylatów jest możliwe poprzez częściowe oczyszczanie i krystalizację. Końcowe produkty zachowują zapach paczuli bez „ziemistych”, „brudnych” aspektów, które odwołują się do hipisów z lat 60’ i podświadomego utożsamiania się z grupami Bohemy z marginesu społecznego. Jest to sposób, który pozwala ci zjeść całe ciasto i jednocześnie zachować je w całości - albo prawie w całości.
 
Wstępna analiza bazy portalu Fragrantica wskazuje, że istnieją co najmniej dwa inne zapachy “biało-paczulowe”: Al Mushba’s i Rituals No.7 (również zapakowane w białe pudełka). I nagle biel jest wszędzie! 
 
Występuje także biały zamsz ze swoimi kokieteryjnymi, luksusowymi powiązaniami (Tom Ford, patrzę na ciebie!) i biała skóra (Bella Bellissima, Givenchy Cuir Blanc oraz Pierre Cardin Cantaure Cuir Blanc). Jeśli pomyślicie nad tym logicznie, na pewno zapytacie: „jak można w ogóle rozróżnić zapach ‘białej skóry’ od jakiegokolwiek innego jej koloru”. I będziecie mieli rację.
 
 
Do tego jest jeszcze biały tytoń! W tym przypadku odniesienie do białego jest uroczym odzwierciedleniem dwóch faktów: maluteńkie kwiatki tabaki w kształcie trąbek rzeczywiście są takiego koloru; po drugie ich zapach jest delikatnym wspomnieniem narkotycznych nut prawdziwego białego kwiatu - jaśminu.
 
Wszystkie jednak mają wspólne drzewne tło, na którym pewna grupa paczuli i cedru/ Iso E-Super razem z czystym piżmem grają główne role; bez reszty ludzka fantazja, zwycięstwo wytworności nad dziełami natury.
 
 
Powyższe zapachy ze swoim niezwykle współczesnym uzupełnieniem o uniseksowe nuty drzewne, wytrawne piżmo i metafizyczną „aurę”, która je otacza, gromadzą się wokół nurtu, który definiuje na nowo kody marketingu; wielkiego białego rekina, który zniszczył wszystkie rozgałęzienia zapachów biało-kwiatowych, a teraz kroczy przez abstrakcyjne bariery ludzkiej percepcji. I może to robić jeszcze przez długi czas.
 
---
madame_no


Poprzedni Publicystyka Następny


Advertisement

Beata Maria
Beata Maria

Ciekawe, bardzo ciekawe. No coż, perfumiarze to artyści a każdy artysta ma własną wizję. Wszystkiego.Zatem, również kwestia bieli ma tak wiele odsłon :-). Mnie zachwyca metaliczna biel w zapachu Craft Andrea Maack ale jestem otwarta również na inne doświadczenia zapachowe.
Dzięki za tłumaczenie.

May
25
2016
Izabela
Izabela

Dzięki madame_no za tłumaczenie! Świetnie się czytało.

May
21
2016
ysabell
ysabell

Bardzo lekko się czytało, ciekawy tekst. Zgadzam się z Sugarfairy, mam inne spojrzenie na bel :) Miło było zobaczyć zupełnie inną perspektywę.

May
21
2016
sugarfairy
sugarfairy

Wygląda na to, że perfumiarze mają zupełnie inne pomysły na oddanie bieli poprzez zapach, niż miałabym ja. :D Przejrzałam sobie perfumy wdg koloru białego i chyba żaden nie odpowiadał moim wyobrażeniom, a są one zbliżone do ukochanego Teint de Neige, które moim zdaniem - choć nie dosłownie - również mają ilustrować biel (nazwa "Barwa Śniegu" jest dość jednoznaczna).
Ze znanych mi kompozycji "biało" widzę również Terracottę Guerlain i Ivoire od Balmain.

May
21
2016

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

Jeu d'Amour FélinKenzo
Jeu d'Amour Félin

Secret Potion No. 2Bullfrog
Secret Potion No. 2

Secret Potion No. 1Bullfrog
Secret Potion No. 1

Peonia Nobile Edizione SpecialeAcqua di Parma
Peonia Nobile Edizione Speciale

Amber WoodElegantes
Amber Wood

Chesterfield ClubElegantes
Chesterfield Club

Royal VetiverElegantes
Royal Vetiver

Le Ballet BlancRepetto
Le Ballet Blanc

Flower by Kenzo Eau de LumièreKenzo
Flower by Kenzo Eau de Lumière

Burner Perfume No 7: Red DodecahedronAether Arts Perfume
Burner Perfume No 7: Red Dodecahedron

Crema di Lime e CognacKyse Perfumes
Crema di Lime e Cognac

JKyse Perfumes
J

Bois de Santal et TerreKyse Perfumes
Bois de Santal et Terre

Baldessarini Cool ForceBaldessarini
Baldessarini Cool Force

IrisoirSultan Pasha Attars
Irisoir

SapphireThameen
Sapphire

EmeraldThameen
Emerald

RubyThameen
Ruby

Mademoiselle RochasRochas
Mademoiselle Rochas

Regent LeatherThameen
Regent Leather

Green PearlThameen
Green Pearl

RivièreThameen
Rivière

La Petite Robe Noire Eau de Toilette My Cocktail Dress 2017Guerlain
La Petite Robe Noire Eau de Toilette My Cocktail Dress 2017

Anti AntiPMP Perfumes Mayr Plettenberg
Anti Anti

Silence The SeaStrangelove NYC
Silence The Sea

Mont-RoyalClaude Andre Hebert
Mont-Royal

MétropoleClaude Andre Hebert
Métropole

Ville-MarieClaude Andre Hebert
Ville-Marie

Notre-DameClaude Andre Hebert
Notre-Dame

A l`Ombre des ClochersClaude Andre Hebert
A l`Ombre des Clochers

Popularne marki i zapachy: