Recenzje perfum niszowych Recenzje perfum niszowych #37: Neotantric Fragrances Inferno e Paradiso

Recenzje perfum niszowych #37: Neotantric Fragrances Inferno e Paradiso

06/04/14 00:22:20

przez: Maciej Kolankowski

Neotantric Fragrances to mało znany i słabo obgadany przez pasjonatów niszowy projekt, który, co zresztą wskazuje nazwa, skupiony został wokół tematu tantry, a dokładniej odnoszący się do współczesnej interpretacji tego słowa. Tematyka tantry miłosnej jest dość kontrowersyjna i w sumie dziwię się, że świat, w którym wszystko co szokuje sprzedaje się na pniu, nie nagłośnił dotąd tego projektu. Aczkolwiek osobiście również nie czuję się zszokowany tą ideą, wszak czymże są jakieś seksualne tantry wobec perfum o zapachu spermy, albo kobiecego łona? Na dobry początek postanowiłem przetestować jedyny uniseksowy zapach w ofercie szwedzkiej marki, Inferno e Paradiso, Piekło i Raj, który, co za chwilę uargumentuję, wcale moim zdaniem uniseksem nie jest. Otóż są to perfumy dwóch sprzeczności, są subtelne, ale dramatyczne. Ciekaw jestem, czy ich nazwa nie nawiązuje przypadkiem do włoskiego filmu dokumentalnego „Svezia, Inferno e Paradiso”, opowiadającego o seksualności w Szwecji, poruszającego takie tematy, jak środki antykoncepcyjne dla nastolatków, lesbijskie nocne kluby czy też zamianę partnerami. Chyba coś jest na rzeczy, trudno o taki przypadek, prawda? Zostawię tę kwestię otwartą i skupię się jednak na przedstawieniu i ocenie zapachu.

kadr z filmu Svezia, Inferno e Paradiso

 

Inferno e Paradiso jest zapachem stricte drzewnym, w połowie paczulowym, w połowie cedrowym. Pierwszy etap czasu trwania na skórze – dość nietypowo – należy do paczuli (kiedy ostatnio czuliście paczulę w otwarciu?), z kolei mniej więcej od połowy serca i aż do zejścia bazowego króluje cedr. To właśnie charakterystyczny aromat paczuli dominuje w otwarciu. Paczula jest czysta, surowa i naturalna, najbliżej jej chyba do zrecenzowanej niedawno interpretacji Patchouli Nobile domu Nobile 1942, jednak nie jest aż tak głośna i dosadna. W ogóle to muszę wam powiedzieć, że Inferno e Paradiso to właśnie nie są głośne perfumy, przycięto je na „tak akurat”, nie są nazbyt mocne, ale nie można też powiedzieć, aby były lekkie czy słabe, dlatego zdają się być uniwersalne i dopasowane do każdej okazji.

 

Morgan Guyton

Paczuli towarzyszą właściwie tylko dwie nuty, pierwsza, silniejsza, w postaci czarnego pieprzu, drugą jest słabo zaznaczony aromat śliwki. Wcześniej tego nie dostrzegłem, ale muszę zaznaczyć, że paczula i pieprz świetnie do siebie pasują. Śliwka jest tu zaledwie muśnięta, kto nie ma wprawnego nosa, może jej nie wyczuć. Wraz z postępem czasu zapach ulega zmianie, chociaż jego charakter drzewny jak najbardziej pozostaje na swoim miejscu, a nawet się nasila. Dalsze etapy rozwoju zapachu to po prostu cedr w połączeniu z wyraźnym, słodkawym kadzidłem. Tylko tyle i aż tyle.

 

Gdybym miał wskazać perfumy, do których można przyrównać Inferno e Paradiso, mam dwa pomysły, ale skojarzenie jest raczej luźne. Otóż najbliżej im do Bois d'Oud domu Perris Monte Carlo, ale rzecz jasna pozbawionych tego, co w Bois d'Oud najsilniejsze, a więc nuty oudu. Gdyby wykroić z propozycji Perris Monte Carlo samo owocowo – drzewne serce, podobieństwo jest moim zdaniem całkiem spore, zapewne istniejące dzięki połączeniu paczuli, cedru i śliwki. Nieco mniej podobny, ale jednak posiadający wspólne akordy z Inferno e Paradiso, jest moim zdaniem The One Gentleman, w którym wyczuwam pieprz, śliwkę i subtelne nuty drzewne. Zaznaczam, że wskazując perfumy podobne, chcę mniej więcej naprowadzić was na to, jakiego zapachu można się spodziewać w dziele  Neotantric Fragrances, one nie pachną identycznie, ale podobieństwo jest moim zdaniem na rzeczy i odkrywając Inferno e Paradiso da się te wspólne akordy odnotować.

 

Na zakończenie poruszę jeszcze jedną kwestię. Inferno e Paradiso posiada łatkę uniseksu. Zazwyczaj nie kwestionuję takich ustaleń, zresztą każdy niech nosi to, co mu się podoba, ale o ile orienty czy kadzidła pachną na kobietach równie dobrze co na mężczyznach, to szorstkie zapachy drzewne są jednak moim zdaniem zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Najzwyczajniej nie wyobrażam sobie perfum pokroju Inferno e Paradiso na kobiecie. Są to perfumy nawiązujące do męskich dzieł designerskich, które z powodzeniem mogłyby wzbogacić linię He Wood Dsquared2. Paczulowy początek uzupełniony nieco drapiącym pieprzem i zaledwie odrobiną śliwki przechodzi z biegiem czasu w iglaste, lekko słodkie połączenie kadzidła z mocno zaznaczonym cedrem. Zapach nie jest przesadnie mocny, ale przez to zdaje się być bardziej uniwersalny. Jeśli jesteś facetem przyzwyczajonym do designerskich zapachów drzewnych to zgodzisz się, że nosi się go przyjemnie. Parametry użytkowe są przyzwoite, projekcja na długość ramion, efektywna trwałość na skórze ok. 8 godzin. Inferno e Paradiso nie stanowi zrzynki z propozycji designerów i nie jest też niszowym dziwolągiem, dlatego polecam sprawdzić tym, którzy lubią perfumy drzewne z paczulą i / lub cedrem, których obecne designerskie premiery nudzą bylejakością, a którzy nie do końca są przekonani do wejścia w niszę. To 3/4 designerstwa, 1/4 niszy, niższa półka cenowa niszy, ale moim zdaniem przewyższająca jakością swoją cenę. Panie pozdrawiam i polecam sięgnąć po inne perfumy.

---

Zobacz alfabetyczną listę perfum opisanych w ramach cyklu "Recenzje perfum niszowych".

 

Neotantric Fragrances - Inferno e Paradiso

Głowa, serce (2 h)
drzewny, orientalny
paczula, czarny pieprz, śliwka
 
Serce, baza (kolejnych kilka h)
drzewny, kadzidlany, słodkawy
cedr, kadzidło
 
Rok wprowadzenia: 2012
Trwałość na skórze: 8h
Projekcja: na długość ramion
Dla... uniwersalny zapach dla mężczyzn, którzy preferują paczulowe lub cedrowe zapachy drzewne
 
 

 

Perfumy Neotantric Fragrances Inferno e Paradiso można przetestować i kupić w perfumerii Mon Credo.

Uwaga! Gwarantujemy, że opinie wyrażone w tym artykule stanowią obiektywne odczucia i wnioski autora tekstu i nie są w jakikolwiek sposób powiązane z ofertą perfumerii.

 
 


Poprzedni Recenzje perfum niszowych


Advertisement

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

Bonbon Spring SummerViktor&Rolf
Bonbon Spring Summer

Sun Pop Green FusionJil Sander
Sun Pop Green Fusion

Sun Pop Coral PopJil Sander
Sun Pop Coral Pop

Sun Pop Arty Pink Jil Sander
Sun Pop Arty Pink

Sunkissed DreamsHawaiian Tropic
Sunkissed Dreams

Island ResortHawaiian Tropic
Island Resort

Summer DreamsHawaiian Tropic
Summer Dreams

Golden ParadiseHawaiian Tropic
Golden Paradise

Evening Rose D`OrAerin Lauder
Evening Rose D`Or

Tangier Vanille D`OrAerin Lauder
Tangier Vanille D`Or

1881 SignatureCerruti
1881 Signature

Pure Grace Summer SurfPhilosophy
Pure Grace Summer Surf

First Instinct for HerAbercrombie & Fitch
First Instinct for Her

Leather SensationByblos
Leather Sensation

Metal SensationByblos
Metal Sensation

Solarissimo MarettimoAzzaro
Solarissimo Marettimo

Musk MalakiChopard
Musk Malaki

Bonjour SeñoritaTous
Bonjour Señorita

Mia Me MineHalloween
Mia Me Mine

Gisada UomoGisada
Gisada Uomo

Gisada DonnaGisada
Gisada Donna

KastellorizoMaison de Parfum Berry
Kastellorizo

AdoualaMaison de Parfum Berry
Adouala

Ambre 35Maison de Parfum Berry
Ambre 35

Coeur NoirMaison de Parfum Berry
Coeur Noir

Violette RebelleMaison de Parfum Berry
Violette Rebelle

PortraitMaison de Parfum Berry
Portrait

CathédraleMaison de Parfum Berry
Cathédrale

Éblouissants RefletsMaison de Parfum Berry
Éblouissants Reflets

MystiqueMaison de Parfum Berry
Mystique

Popularne marki i zapachy: