Recenzje perfum niszowych Recenzje perfum niszowych #2: Parfum d'Empire Ambre Russe

Recenzje perfum niszowych #2: Parfum d'Empire Ambre Russe

08/21/13 03:18:57 (4 komentarze)

przez: Maciej Kolankowski

Zapachy Parfum d'Empire korsykańskiego perfumiarza Marca- Antoine Corticchiato składają hołd przeróżnym ważnym postaciom i wydarzeniom historycznym. Inspirację dla Ambre Russe stanowi obfitość kulturowa i przepych Imperium Rosyjskiego. Wyobraźmy więc sobie dworski bal zimą, z muzyką, szampanem i kominkami opalanymi leśnym drewnem. Wyobraźmy sobie dworski samowar z herbatą o najczystszej klarowności i woni. Wreszcie przenieśmy się do cerkwi, której drewniane ściany przesycone są cerkiewnymi kadzidłami. Tak pachnie dostojna Rosja przełomu XIX i XX wieku i to bogactwo aromatów próbuje uchwycić Ambre Russe.

 

 Parfum d'Empire Ambre Russe jest ambrowcem o charakterze orientalno -  przyprawowym, starającym się oddać przepych i majestatyczność Imperium  Rosyjskiego. Otwarcie jest obfite i charakterne, łączy kremową nutę ambry z  kadzidłem, suszonymi owocami i miodem, które dodatkowo wzmacnia garść    intensywnie świdrujących nos przypraw. Wszystko to otacza nuta  wyrafinowanego alkoholu, z dwojga raczej przypominającego szampana niż  wódkę, która dominuje w otwarciu, stopniowo jednak ustępując miejsca na  rzecz całej plejady pozostałych składników. Otwarcie jest więc w moim  odczuciu kadzidlano – ambrowe, jest tu królewski przepych, przyprawy,  suszone owoce, wśród których najintensywniej wyczuwam suszoną śliwkę,  jest też delikatne muśnięcie miodu, świetnie współgrające z kremową nutą  ambry.

 

Z czasem intensywny aromat przypraw ustępuje na rzecz mocnej, czarnej herbaty, z kolei nuta alkoholowa zaczyna przypominać rum. Uwydatnia się dymny charakter kadzidła, oraz… siano, a wszystko to spoczywa na dymnej, drzewnej, iglakowo - kadzidlanej bazie. Zapewne pogubiliście się już czytając „jak to pachnie”, ale Ambre Russe jest zapachem tak złożonym i obfitym w składniki, że trudno sprowadzić opis aromatu do zaledwie podstawowych nut. Gdybym miał go porównać do innych znanych perfum, chyba najbliżej mu do Serge Lutens Ambre Sultan, jednak za sprawą wymienionych już nut alkoholowych, suszonych owoców i kadzidła, jest jednak w Ambre Russe sporo odmienności i unikalności. Są to perfumy niezwykle eleganckie i chociaż próbuję odciąć się od przypisanej im historii, faktycznie można powiedzieć, że emanują monarchizmem i dostojnością.

 


 Parfum d’Empire Ambre Russe nominalnie przeznaczony jest dla kobiet i  mężczyzn, chociaż moim zdaniem odrobinę lepiej pachnie na kobiecie, a już  zdecydowanie skierowany jest do osoby dojrzałej. Perfumy pasują na  chłodniejszy, jesienny dzień lub wieczór, trzymają się na skórze bardzo  dobrze, zostawiając za sobą spory ogon i z łatwością wypełniając  pomieszczenie, a dodatkowo trwałość na skórze dorównuje sile projekcji,  utrzymując zapach przez minimum osiem godzin. Kto miał okazję poznać inne  zapachy Parfum d’Empire, ten wie, że są one dość specyficzne, bogate,  wręcz przesycone składnikami, a takie bogactwo aromatów może niektórych  przytłaczać. Podobnie jest z Ambre Russe, jest to zapach „upakowany”,  gęsty, balansujący na granicy „noszalności” i artystyczności, ale tej cienkiej  granicy nie przekraczający. Chociaż jest tutaj wiele nut, zostały one świetnie  wyważone, każdy składnik został genialnie zestawiony i wkomponowany w  pozostałe, co przy takiej obfitości jest rzeczą wręcz niewyobrażalną. 
 

Ambre Russe to mocne perfumy z charakterem, przeznaczone na specjalne okazje dla osób, które nie boją się ciężkich i obfitych aromatów. Jest tu ambra, jest kadzidło, dym, doprawione silnym aromatem alkoholu dobrego sortu, przyprawami, herbatą i suszonymi owocami. Warto przed zakupem flakonu zaopatrzyć się w próbkę, gdyż są to perfumy dość specyficzne i ciężkie w noszeniu, stąd niektórych mogą odrzucić. Ambre Russe w ciekawy sposób łączy ambrę z kadzidłem, idealnie wkomponowując się w przypisaną mu inspirację bogactwem i przepychem.


Parfum d'Empire Ambre Russe

Rok wprowadzenia: 2003

Nos: Marc-Antoine Corticchiato

Charakter: ambrowy, kadzidlany, orientalny

Moja interpretacja składu: (uwaga, będzie bogato) kremowa ambra, kadzidło, suszone owoce (śliwka!) szampan, rum, świdrujące nos przyprawy, cynamon, mocna czarna herbata, miód, lekko spopielone drewno, siano, iglaki, nasycone kadzidłem drewno

Trwałość na skórze: 8 - 12 godzin

Projekcja: bardzo silna, wypełnia pokój

Dla... miłośników ambrowców i kadzideł, zwolenników ciężkich i przytłaczających zapachów. Moim zdaniem nadają się na specjalne okazje dla osoby dojrzałej, eleganckiej, pewnej siebie.

Zapachy podobne: Serge Lutens Ambre Sultan


Perfumy Parfum d'Empire Ambre Russe, bądź ich próbkę, można zamówić w perfumerii Aus Liebe zum Duft - First in Fragrance


 

 Poprzedni Recenzje perfum niszowych Następny


Advertisement

Darkly_C
Darkly_C

Świetnie się to czyta. Niszka jak zawsze trzyma poziom, a próbka Ambre Russe już do mnie jedzie.

Oct
03
2013
MrGwyn
MrGwyn

Zgadza się. Doskonała i z prawdziwego zdarzenia, jak zawsze. Nawet ja tak nie piszę, mimo, iż często też słyszę takie komplementy.
Masz to we krwi Niszka! Gratki i prosim o więcej. ^^
Pztm, mam kolejny powód, już 4 lub 5, by przetestować Ambre Russe.

Aug
22
2013
Niszka
Niszka

Dziękuję :)

Aug
22
2013
Izabela
Izabela

Niszko, kolejna wspaniała recenzja, brawo, czekamy na kolejne ;)

Aug
21
2013

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

Jimmy Choo Man IceJimmy Choo
Jimmy Choo Man Ice

FunfairSP Parfums Sven Pritzkoleit
Funfair

Lisbon BluesSP Parfums Sven Pritzkoleit
Lisbon Blues

SuntanglamSP Parfums Sven Pritzkoleit
Suntanglam

Mon GuerlainGuerlain
Mon Guerlain

Tangier MemoriesTeresa Helbig
Tangier Memories

TeresaTeresa Helbig
Teresa

A Bulldog in the AtelierTeresa Helbig
A Bulldog in the Atelier

#Bon Bon CherieFaberlic
#Bon Bon Cherie

Faberlic by Valentin Yudashkin GoldFaberlic
Faberlic by Valentin Yudashkin Gold

Fresh & Clean VacayVictoria`s Secret
Fresh & Clean Vacay

Warm & Cozy VacayVictoria`s Secret
Warm & Cozy Vacay

Sweet & Flirty VacayVictoria`s Secret
Sweet & Flirty Vacay

Vanilla Opi-OudIkiryō
Vanilla Opi-Oud

AppleRum and JasmineIkiryō
AppleRum and Jasmine

Blood Cherry CordialIkiryō
Blood Cherry Cordial

FugueIkiryō
Fugue

Eau Hyper FraîcheCourreges
Eau Hyper Fraîche

Jeu d'Amour FélinKenzo
Jeu d'Amour Félin

Secret Potion No. 2Bullfrog
Secret Potion No. 2

Secret Potion No. 1Bullfrog
Secret Potion No. 1

Peonia Nobile Edizione SpecialeAcqua di Parma
Peonia Nobile Edizione Speciale

Amber WoodElegantes
Amber Wood

Chesterfield ClubElegantes
Chesterfield Club

Royal VetiverElegantes
Royal Vetiver

Le Ballet BlancRepetto
Le Ballet Blanc

Flower by Kenzo Eau de LumièreKenzo
Flower by Kenzo Eau de Lumière

Burner Perfume No 7: Red DodecahedronAether Arts Perfume
Burner Perfume No 7: Red Dodecahedron

Crema di Lime e CognacKyse Perfumes
Crema di Lime e Cognac

JKyse Perfumes
J

Popularne marki i zapachy: