Publicystyka Różane ogrody cesarzowej Józefiny

Różane ogrody cesarzowej Józefiny

09/03/16 04:06:13 (4 komentarze)

przez: Naheed Shoukat Ali


W roku 1804 Francja miała stać się świadkiem stworzenia przez cesarzową Józefinę Bonaparte najwspanialszego różanego ogrodu, którego doskonale zakrojony plan i piękno jest sławne do dziś. W roku 1799 cesarzowa nabyła Chateau de Malmaison nieopodal Choisy, gdzie pragnęła spełniać swoją życiową pasję - kwiaty. Miejsce to stało się jej stałą siedzibą od rozwodu z Napoleonem aż do jej śmierci w 1814 r. Malmaison było ogromną posiadłością, gdzie sprowadzano kwiaty, drzewa i krzewy, by stworzyć ogród jedyny w swoim rodzaju. Dla róż zaprojektowano specjalny, oddzielny ogród. Marzeniem cesarzowej było stworzenie różanego ogrodu, który zgromadziłby wszystkie gatunki i odmiany róż z całego świata.

W tamtych czasach trudno było sobie wyobrazić, jak zdobyć gatunki róż z całego świata podczas gdy w całej Francji trwa napięcie wojenne. Lecz jeśli czegoś bardzo pragniesz, cały wszechświat sprzysięga się, by ci pomóc. By spełnić swoje marzenie, Józefina zgromadziła wokół siebie największych botaników i ogrodników swoich czasów: Thomasa Blaikiego, który wytyczył ogrody Malmaison, pana Kennedy’ego, właściciela winnicy w Hammersmith i André Duponta, dyrektora Jardins de Luxembourg w Paryżu, który zajmował się poszukiwaniem róż na całym świecie i sprowadzaniem ich do Malmaison.

 

W Malmaison było około 250 rodzajów róż i z pewnością zainteresuję miłośników tych kwiatów, jeśli dodam garść informacji na temat gatunków, które zdobiły słynny różany ogród. 

Dominującym gatunkiem była gallica, w kolekcji znajdowało się ponad 150 różnych kultywarów. Ten gatunek, pochodzący z czasów rzymskich, został przypuszczalnie sprowadzony przez krzyżowców do Europy. Obok rosły róże alba, które najprawdopodobniej zaczęli hodować Rzymianie, centifollia, mocno pachnące, których używamy dziś jako podstawy dla szczepienia nowych odmian, róża damasceńska, kolejna pachnąca róża sprowadzona przez krzyżowców, oraz rosa sulfurea – żółta róża, która przybyła do Wiednia z Persji. Obecność róż centifollia i damascena niewątpliwie czyniły ogród wspaniale pachnącym i oszałamiającym, gdy wyobrazimy sobie, że wszystko, co było widać wokoło, to róże. Były tam również róże rugosa, brunnet, róże chińskie i róże wirgińskie z Ameryki. 

 

Cesarzowa zleciła Pierre-Josephowi Redouté wykonanie ilustracji swoich róż, by udokumentować mnogość odmian w kolekcji. Zaowocowało to dziełem Les Roses, które do dziś pozostaje największym osiągnięciem Redouté. Używał on techniki grawerowania punktowego, która polegała na łączeniu drobnych punktów w celu stworzenia grawerowanych kopii akwarelowych obrazków róż. Les Roses składa się z trzech tomów, zawierających około 169 ilustracji kwiatów z Malmaison, z opisowym tekstem Claude-Antoine Thory’ego. Pierwszy tom Les Roses został wydany w 1817 roku, trzy lata po śmierci Józefiny.

Co stało się z różańcem po jej śmierci? Posiadłość została zaniedbana i ogrody niemal obumarły już w roku 1815. Niektóre źródła podają, że zostały one zniszczone przez Prusów w latach 1870-71 podczas wojny francusko-pruskiej. Było raczej do przewidzenia, że taki los spotka ogród w czasach wojny, lecz na szczęście nie wszystko uległo zniszczeniu. Kolekcja została odtworzona w La Roseraie de L'Haÿ przez Julesa Gravereaux (patrz fotografia poniżej) i jest częstym obiektem odwiedzin gości .

Ilustracje: Pierre-­Joseph Redouté

---

GuermantesPoprzedni Publicystyka Następny


Advertisement

Beata Maria
Beata Maria

Piękny tekst, dziękuję Guermantes:-).Niestety nie byłam jeszcze oglądać tego odrestaurowanego ogrodu,jednak po tym tekście nabrałam ochoty na podróż:-).

Sep
11
2016
dianthus
dianthus

Co za ilustracje! Wydrukuję je i sobie w domu powieszę, a muszę tam kiedyś zawitać :) Dzięki za tłumaczenie Guermantes !

Sep
05
2016
ganczar666
ganczar666

Kocham różę,i na żywo i w perfumach - Cartier Declaration d'Un Soir oraz jej mroczna,mokra wersja Potion Royal Black DSQUARED²

Sep
04
2016
Izabela
Izabela

Dzięki Guermantes za tłumaczenie.
Pięknie odrestaurowali ten ogród. :)

Sep
04
2016

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

Mia Me MineHalloween
Mia Me Mine

Gisada UomoGisada
Gisada Uomo

Gisada DonnaGisada
Gisada Donna

KastellorizoMaison de Parfum Berry
Kastellorizo

AdoualaMaison de Parfum Berry
Adouala

Ambre 35Maison de Parfum Berry
Ambre 35

Coeur NoirMaison de Parfum Berry
Coeur Noir

Violette RebelleMaison de Parfum Berry
Violette Rebelle

PortraitMaison de Parfum Berry
Portrait

CathédraleMaison de Parfum Berry
Cathédrale

Éblouissants RefletsMaison de Parfum Berry
Éblouissants Reflets

MystiqueMaison de Parfum Berry
Mystique

LibératriceMaison de Parfum Berry
Libératrice

ConquéranteMaison de Parfum Berry
Conquérante

PuretéMaison de Parfum Berry
Pureté

EnfanceMaison de Parfum Berry
Enfance

WasanbonJ-Scent
Wasanbon

Roasted Green TeaJ-Scent
Roasted Green Tea

AgarwoodJ-Scent
Agarwood

Seven IslandsBombay Perfumery
Seven Islands

SulawesiBombay Perfumery
Sulawesi

MoireBombay Perfumery
Moire

Les CayesBombay Perfumery
Les Cayes

Madurai TalkiesBombay Perfumery
Madurai Talkies

Chai MuskBombay Perfumery
Chai Musk

1020Bombay Perfumery
1020

CalicutBombay Perfumery
Calicut

Angel Eau Sucree 2017Mugler
Angel Eau Sucree 2017

Io Non Ho Mani Che Mi Accarezzino il VoltoUnum
Io Non Ho Mani Che Mi Accarezzino il Volto

GabrielleChanel
Gabrielle

Popularne marki i zapachy: