Publicystyka Różane ogrody cesarzowej Józefiny

Różane ogrody cesarzowej Józefiny

09/03/16 04:06:13 (4 komentarze)

przez: Naheed Shoukat Ali


W roku 1804 Francja miała stać się świadkiem stworzenia przez cesarzową Józefinę Bonaparte najwspanialszego różanego ogrodu, którego doskonale zakrojony plan i piękno jest sławne do dziś. W roku 1799 cesarzowa nabyła Chateau de Malmaison nieopodal Choisy, gdzie pragnęła spełniać swoją życiową pasję - kwiaty. Miejsce to stało się jej stałą siedzibą od rozwodu z Napoleonem aż do jej śmierci w 1814 r. Malmaison było ogromną posiadłością, gdzie sprowadzano kwiaty, drzewa i krzewy, by stworzyć ogród jedyny w swoim rodzaju. Dla róż zaprojektowano specjalny, oddzielny ogród. Marzeniem cesarzowej było stworzenie różanego ogrodu, który zgromadziłby wszystkie gatunki i odmiany róż z całego świata.

W tamtych czasach trudno było sobie wyobrazić, jak zdobyć gatunki róż z całego świata podczas gdy w całej Francji trwa napięcie wojenne. Lecz jeśli czegoś bardzo pragniesz, cały wszechświat sprzysięga się, by ci pomóc. By spełnić swoje marzenie, Józefina zgromadziła wokół siebie największych botaników i ogrodników swoich czasów: Thomasa Blaikiego, który wytyczył ogrody Malmaison, pana Kennedy’ego, właściciela winnicy w Hammersmith i André Duponta, dyrektora Jardins de Luxembourg w Paryżu, który zajmował się poszukiwaniem róż na całym świecie i sprowadzaniem ich do Malmaison.

 

W Malmaison było około 250 rodzajów róż i z pewnością zainteresuję miłośników tych kwiatów, jeśli dodam garść informacji na temat gatunków, które zdobiły słynny różany ogród. 

Dominującym gatunkiem była gallica, w kolekcji znajdowało się ponad 150 różnych kultywarów. Ten gatunek, pochodzący z czasów rzymskich, został przypuszczalnie sprowadzony przez krzyżowców do Europy. Obok rosły róże alba, które najprawdopodobniej zaczęli hodować Rzymianie, centifollia, mocno pachnące, których używamy dziś jako podstawy dla szczepienia nowych odmian, róża damasceńska, kolejna pachnąca róża sprowadzona przez krzyżowców, oraz rosa sulfurea – żółta róża, która przybyła do Wiednia z Persji. Obecność róż centifollia i damascena niewątpliwie czyniły ogród wspaniale pachnącym i oszałamiającym, gdy wyobrazimy sobie, że wszystko, co było widać wokoło, to róże. Były tam również róże rugosa, brunnet, róże chińskie i róże wirgińskie z Ameryki. 

 

Cesarzowa zleciła Pierre-Josephowi Redouté wykonanie ilustracji swoich róż, by udokumentować mnogość odmian w kolekcji. Zaowocowało to dziełem Les Roses, które do dziś pozostaje największym osiągnięciem Redouté. Używał on techniki grawerowania punktowego, która polegała na łączeniu drobnych punktów w celu stworzenia grawerowanych kopii akwarelowych obrazków róż. Les Roses składa się z trzech tomów, zawierających około 169 ilustracji kwiatów z Malmaison, z opisowym tekstem Claude-Antoine Thory’ego. Pierwszy tom Les Roses został wydany w 1817 roku, trzy lata po śmierci Józefiny.

Co stało się z różańcem po jej śmierci? Posiadłość została zaniedbana i ogrody niemal obumarły już w roku 1815. Niektóre źródła podają, że zostały one zniszczone przez Prusów w latach 1870-71 podczas wojny francusko-pruskiej. Było raczej do przewidzenia, że taki los spotka ogród w czasach wojny, lecz na szczęście nie wszystko uległo zniszczeniu. Kolekcja została odtworzona w La Roseraie de L'Haÿ przez Julesa Gravereaux (patrz fotografia poniżej) i jest częstym obiektem odwiedzin gości .

Ilustracje: Pierre-­Joseph Redouté

---

GuermantesPoprzedni Publicystyka Następny


Advertisement

Beata Maria
Beata Maria

Piękny tekst, dziękuję Guermantes:-).Niestety nie byłam jeszcze oglądać tego odrestaurowanego ogrodu,jednak po tym tekście nabrałam ochoty na podróż:-).

Sep
11
2016
dianthus
dianthus

Co za ilustracje! Wydrukuję je i sobie w domu powieszę, a muszę tam kiedyś zawitać :) Dzięki za tłumaczenie Guermantes !

Sep
05
2016
ganczar666
ganczar666

Kocham różę,i na żywo i w perfumach - Cartier Declaration d'Un Soir oraz jej mroczna,mokra wersja Potion Royal Black DSQUARED²

Sep
04
2016
Izabela
Izabela

Dzięki Guermantes za tłumaczenie.
Pięknie odrestaurowali ten ogród. :)

Sep
04
2016

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

Flower by Kenzo Eau de LumièreKenzo
Flower by Kenzo Eau de Lumière

Burner Perfume No 7: Red DodecahedronAether Arts Perfume
Burner Perfume No 7: Red Dodecahedron

Crema di Lime e CognacKyse Perfumes
Crema di Lime e Cognac

JKyse Perfumes
J

Bois de Santal et TerreKyse Perfumes
Bois de Santal et Terre

Baldessarini Cool ForceBaldessarini
Baldessarini Cool Force

IrisoirSultan Pasha Attars
Irisoir

SapphireThameen
Sapphire

EmeraldThameen
Emerald

RubyThameen
Ruby

Mademoiselle RochasRochas
Mademoiselle Rochas

Regent LeatherThameen
Regent Leather

Green PearlThameen
Green Pearl

RivièreThameen
Rivière

La Petite Robe Noire Eau de Toilette My Cocktail Dress 2017Guerlain
La Petite Robe Noire Eau de Toilette My Cocktail Dress 2017

Anti AntiPMP Perfumes Mayr Plettenberg
Anti Anti

Silence The SeaStrangelove NYC
Silence The Sea

Mont-RoyalClaude Andre Hebert
Mont-Royal

MétropoleClaude Andre Hebert
Métropole

Ville-MarieClaude Andre Hebert
Ville-Marie

Notre-DameClaude Andre Hebert
Notre-Dame

A l`Ombre des ClochersClaude Andre Hebert
A l`Ombre des Clochers

Sweet ScentLouis Cardin
Sweet Scent

Passion ScentLouis Cardin
Passion Scent

Shiny AmberAnna Zworykina Perfumes
Shiny Amber

Chocolate Perfume OilDame Perfumery
Chocolate Perfume Oil

Esprit Pure Summer Edition For MenEsprit
Esprit Pure Summer Edition For Men

Esprit Pure Summer Edition For WomenEsprit
Esprit Pure Summer Edition For Women

Dream FearlesslyMary Kay
Dream Fearlessly

Live FearlesslyMary Kay
Live Fearlessly

Popularne marki i zapachy: