Publicystyka Pozwól mi zabawić się w perfumiarza: moda na samodzielne łączenie zapachów

Pozwól mi zabawić się w perfumiarza: moda na samodzielne łączenie zapachów

07/09/16 05:45:45 (5 komentarze)

przez: Jodi Battershell

 

Dzisiejszy konsument nigdy wcześniej nie miał tak dużego wyboru, jeśli chodzi o dobór garderoby zapachowej. Z ponad 1000 nowych zapachów wypuszczanych każdego roku, z nowymi markami i projektantami pojawiającymi się na całym świecie każdego dnia, mamy praktycznie nieskończone możliwości doświadczania nowości. W erze Internetu, nie jesteśmy już skazani na selekcję dostępną w naszych lokalnych sklepach i drogeriach (nie wspominając o sklepach perfumiarskich i niszowych butikach, jeśli mamy szczęście mieszkać w okolicy, w której się one znajdują). Nie jesteśmy pozostawieni tylko z najnowszymi zapachami, ale możemy szukać tych dawno zaginionych kompozycji z naszej młodości lub z czasów naszych dziadków. Może nie możemy jechać do Paryża, Barcelony lub Moskwy, ale za odpowiednią opłatą możemy mieć zapachy z tych miast dostarczone prosto do domu.

Dzisiejszy klient nigdy wcześniej nie posiadał też tak dużej wiedzy. Znamy nuty, grupy zapachowe, aromaty syntetyczne i naturalne. Znamy nazwiska perfumiarzy, którzy stoją za naszymi ulubionymi kompozycjami. Znamy też historie kryjące się za czarującymi po dziś dzień, klasycznymi dziełami z wczesnych lat XX stulecia.

Mając to wszystko do własnej dyspozycji, wciąż uważamy, że to za mało. Nie czujemy się nasyceni. Próbujemy zapachu za zapachem i - chociaż kochamy wiele z nich - wciąż nie możemy odnaleźć tego czegoś, czego istnienia jesteśmy pewni.

Ostatnie trendy wskazują na to, że tym czymś możemy być…my sami! Nasze osobowości. Nasza kreatywność. Unikalny znak zrodzony w chwili, gdy nasze ręce (lub nosy) mogły tworzyć coś same.

Równocześnie z wciąż zwiększającym się wyborem w sklepach i świadomymi zakupami, Internet sprawił, że na nowo kwitnie zainteresowanie tym, co jest robione ręcznie, „na wymiar”, tym, co jest jedyne w swoim rodzaju. Udostępniamy poradniki, wskazówki i techniki na forach internetowych i oglądamy filmy instruktażowe na Youtube. Być może nie strzyżemy własnej owcy, nie przędziemy włóczki z jej wełny i nie barwimy jej samodzielnie za pomocą jagód, ale kupujemy taką włóczkę od utalentowanych rzemieślników i sami dziergamy nasze własne szaliki. 

Poznaj kolekcje do własnoręcznego mieszania zapachów.

 

reklama z magazynu TEEN z roku 1973

Ten typ produktów nie jest nowością. Miłośnicy zapachów z pewnego przedziału wiekowego pewnie pamiętają paletki Coty Sweet Earth z lat ’70. Moja ulubiona opiekunka w 1976 roku miała kompakt Skinny Dip Fruit Dip Solid Cologne, którego perfumowe abstrakcje na temat truskawki, mandarynki, melona i cytryny, zarówno w pojedynkę, jak i połączone, były zapowiedzią dominacji kompozycji kwiatowo-owocowych w końcówce XX wieku. Jednak rozkwit takich kolekcji zapachów – często sprzedawanych jako zestawy i paletki – przypada na XXI-wieczny okres fascynacji unikalnością i personalizacją. 

Jo Malone jest oczywistym pionierem na tym polu. Sugestie i porady należącego do marki Fragrance Combining™ (tak, ze znakiem towarowym) od dawna towarzyszą każdej premierze w kolekcji. Podkreślają także ważną właściwość zapachów należących do kolekcji i zestawów do samodzielnego łączenia: poszczególne perfumy mogą być używane pojedynczo, ale są stworzone, aby nosić je w postaci warstw i miksów.

Indywidualne zapachy w takich kolekcjach są zazwyczaj proste, oparte na jednej dominującej nucie lub uzupełniających się nutach z jednej rodziny (przyprawowej, cytrusowej, kwiatowej itd.), nutach, które odpowiadają za konkretne wrażenie (ciepłe, zimne) lub nutach, które tworzą jedną z warstw w tradycyjnej piramidzie zapachowej (głowy, serca, bazy). Tak więc świat staje się przed nami otworem. Przyprawowe + kwiatowe = Orientalno-kwiatowe. Cytrusowe + kwiatowe + piżmo = pełna piramida zapachowa. Rozgrzej kwiaty za pomocą drewna. Ochłodź przyprawy za pomocą nut wodnych.

Takie kombinacje są oczywiście możliwe z różnymi zapachami (pozostaję za jedną z moich pierwszych prób łączenia zapachów: olejkiem paczuli i Joy Eau de Toilette od Patou), ale często rezultaty są po prostu nieharmonijną katastrofą i marnotrawstwem cennych kropli. Nie próbowałabym połączyć Gwiaździstej Nocy Van Gogha z Guernicą Picassa, wiedząc, że oba obrazy są kompletnymi dziełami, którym niczego nie brakuje, jednak pozwólcie mi wziąć niebieską i szarą farbę i połączyć je na mój własny sposób na moim własnym płótnie. Używając kolekcji do własnoręcznego mieszania, otrzymujemy właśnie farbę do stworzenia naszego własnego dzieła sztuki.

Co najlepsze, obecnie można dostać kolekcje i zestawy do samodzielnego mieszania w każdym przedziale cenowym, co pozwala nam „grać rolę nosa” i tworzyć spersonalizowane zapachy. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

PALETY PERFUM W KREMIE MELANGE

zdjęcie: Melange Perfumes

Melange zadebiutowało ze swoimi paletkami w 2010 roku i błyskawicznie stały się one hitem. Firma oferuje 10 paletek, które są pogrupowane według nut przewodnich (zielone, cytrusowe, kwiatowe, ambrowe, waniliowe i owocowe) lub zróżnicowane (Paleta Olejków Eterycznych). Każda paletka składa się z 4 zapachów w formie stałej, które mogą być łączone z zapachami z tej samej lub innej paletki (np. dość oczywistym wyborem mogą być Citrus Notes Palette No. 1 i Vanilla Notes Palette). Paletki są wygodne do zabrania w podróż, zapakowane w pięknie zaprojektowane pergaminowe pudełeczka i dostępne w sklepach na całym świecie w cenie ok. 120 złotych.

ZAPACHY INGLOT FREEDOM SYSTEM

Polska marka kosmetyczna oferuje perfumy w kremie w swojej linii „Freedom System”. Klient może wybierać wśród 5 zapachów: Green Fruit, Purple Musk, Mandarin Crush, Bright Amber i Golden Wood, które to mogą być używane pojedynczo lub łączone z innymi zapachami z kolekcji. Aby zapewnić jak największą mobilność i wygodę, można je przechowywać w magnetycznych paletkach.

BIOGRAPHY SCENTS OF SELF

zdjęcie: Biography Scents of Self

Wielu z nas już zna i uwielbia Perfect Veil autorstwa Sary Horowitz. Jeśli istnieje jakiś uniwersalny zapach do mieszania, to byłby to właśnie ten. Horowitz oferuje teraz zestaw zapachów zawierający Perfect Veil i 3 uzupełniające kompozycje: Scents of Awakening (owocowa warstwa głowy), Scents of Harmony (kwiatowe serce) i Scents of Passion (ciepła i słodka orientalna baza). Sprzedawane jako zestaw zapachów o nazwie Scents of Self, mogą być nakładane warstwami i łączone w zależności od nastroju, a zestaw zawiera też sugerowane „przepisy”, które pomogą od czegoś zacząć. Zestaw jest dostępny wyłącznie na QVC.

ÊTRE AU PARFUM

zdjęcie: Être Au Parfum

Ostatni debiut na tegorocznym Elements Showcase, Etre Au Parfum, jest zestawem trzech zapachów, które pozwalają odkryć różne aspekty jednej nuty: róży. Używając kwiatowo-zielonego Rose Une, kwiatowo-owocowego Rose Deux i orientalnego Rose Trois, możemy stworzyć własny różany bukiet. Dostępne na oficjalnej stronie Être Au Parfum.

GIARDINO BENESSERE

zdjęcie: Giardino Benessere

Kompletna linia z Włoch, oferująca nie tylko perfumy, ale też zapachy do domu i produkty do higieny osobistej. Kompozycje Giardino Benessere zaprojektowano zgodnie z zamysłem, by były proste, trwałe i idealnie przystosowane do używania warstwowo lub mieszania w nieskończonej ilości kombinacji. Marka stworzona przez perfumiarza Paolo Terrenzi oferuje takie uniseksowe zapachy, jak Amber i White Musk. Łączą one jakość charakterystyczną dla niszowych projektantów z przystępną ceną – około 80 euro za wodę perfumowaną. Sklepy znajdziesz oficjalnej stronie Giardino Benessere.

FRED SEGAL – THE BLEND

zdjęcie: Fred Segal

Nieustanny dostarczyciel szyku i elegancji w Los Angeles zaczął oferować sekretne zapachy do mieszania swoim najważniejszym klientom już ponad 30 lat temu. Kolekcja The Blend, aktualnie nie trzymana już pod kluczem i możliwa do nabycia zarówno w butikach Miasta Aniołów, jak również za pośrednictwem sieci Sephora (niestety nie w Polsce), bierze to, co najlepsze z tamtych ekskluzywnych zestawów i oddaje w ręce przeciętnego klienta. Zestaw 10 esencji opartych na olejkach eterycznych, zamkniętych w specjalnie zaprojektowanych penach, zapobiegających łączeniu się olejku, który wszedł w kontakt ze skórą z resztą zawartości buteleczki, oparty jest na popularnych w sztuce perfumiarskiej motywach (m.in. 01 Water Lily, 05 Tropic Bloom, 10 Citrus Zest). Sprzedawane są pojedynczo, w mini zestawie 4 zapachów, a także jako pełny, liczący 10 zapachów duży zestaw. Do perfum dołączane są sugerowane kombinacje i proporcje, które pomogą osiągnąć sukces w ich łączeniu.

DEMETER – FOOLPROOF BELNDING DUO I TRIO

Image: Demeter

Perfumiści, nasz sekret wyciekł. Ilu z nas przez lata używało zapachów o pojedynczych nutach Picke-Me-Up od Demeter, żeby podbić np. aromat ananasa (Pineapple) lub drzewa sandałowego (Sandalwood) w naszych innych perfumach? Albo może tworzyliśmy własne fantazyjne akordy i koktajle, wykorzystując dwa lub trzy fotorealistyczne zapachy? Demeter sprawia, że z zestawami Foolproof jest to jeszcze prostsze. Niektóre są oczywiste (Grass i Dirt! Jak mogłam wcześniej na to nie wpaść?), ale niektóre już bardziej wyrafinowane (Patchouli i Baby Powder lub limitowane trio z września 2015 roku, nawiązujące do japońskich klimatów – Chrysanthemum, Asian Pear i Fig Leaf). Wszystkie zestawy zawierają sugerowane proporcje mieszania, a Foolproof Blending Duo wyposażone są dodatkowo w lejek, pipety i buteleczkę na nasze dzieło. Zestawy można nabyć na oficjalnej stronie Demeter.

A jak z wami, drodzy czytelnicy? Czy jesteście mistrzami perfumowego zrób-to-sam (z zestawem lub bez), czy też wolicie zostawić to zadanie profesjonalistom? Może chcecie się podzielić jakimiś sprawdzonymi mieszankami i formułami?  

---

Tłumaczenie: sugarfairyPoprzedni Publicystyka Następny


Advertisement

sugarfairy
sugarfairy

Dziękuję, przemiło mi, że tłumaczenie się podoba. :) Ja sama chętnie bym coś potworzył, tylko dostępność i przez to też "niepolskie" ceny odstraszają...

Jul
10
2016
Lincoln
Lincoln

Wyboru dużo jak nigdy wcześniej, a w rzeczywistości jakby coraz mniej...

Jul
09
2016
Izabela
Izabela

Dzięki za tłumaczenie, sugarfairy!

Jul
09
2016
silicarous
silicarous

Świetny artykuł, ogromne ukłony dla sugarfairy (pięknie sobie poradziłaś!). Chętnie pokombinowałabym z Demeter, ten artykuł to niezła inspiracja.

Jul
09
2016
Beata Maria
Beata Maria

sugarfairy, dzięki za tłumaczenie tego kolosa"-).
Szczerze powiem, że mnie jakoś te paletki nie rajcują. Perfum w kremie nie specjalnie lubie.Olejki tak, używam szczególnie chętnie arabskie. Jeśli mam ochotę pokombinować, po prostu mieszam ze sobą jekieś zapachy, nakładając je na siebie, najczęściej używając flakonu z atomizerem.

Jul
09
2016

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

Bonbon Spring SummerViktor&Rolf
Bonbon Spring Summer

Sun Pop Green FusionJil Sander
Sun Pop Green Fusion

Sun Pop Coral PopJil Sander
Sun Pop Coral Pop

Sun Pop Arty Pink Jil Sander
Sun Pop Arty Pink

Sunkissed DreamsHawaiian Tropic
Sunkissed Dreams

Island ResortHawaiian Tropic
Island Resort

Summer DreamsHawaiian Tropic
Summer Dreams

Golden ParadiseHawaiian Tropic
Golden Paradise

Evening Rose D`OrAerin Lauder
Evening Rose D`Or

Tangier Vanille D`OrAerin Lauder
Tangier Vanille D`Or

1881 SignatureCerruti
1881 Signature

Pure Grace Summer SurfPhilosophy
Pure Grace Summer Surf

First Instinct for HerAbercrombie & Fitch
First Instinct for Her

Leather SensationByblos
Leather Sensation

Metal SensationByblos
Metal Sensation

Solarissimo MarettimoAzzaro
Solarissimo Marettimo

Musk MalakiChopard
Musk Malaki

Bonjour SeñoritaTous
Bonjour Señorita

Mia Me MineHalloween
Mia Me Mine

Gisada UomoGisada
Gisada Uomo

Gisada DonnaGisada
Gisada Donna

KastellorizoMaison de Parfum Berry
Kastellorizo

AdoualaMaison de Parfum Berry
Adouala

Ambre 35Maison de Parfum Berry
Ambre 35

Coeur NoirMaison de Parfum Berry
Coeur Noir

Violette RebelleMaison de Parfum Berry
Violette Rebelle

PortraitMaison de Parfum Berry
Portrait

CathédraleMaison de Parfum Berry
Cathédrale

Éblouissants RefletsMaison de Parfum Berry
Éblouissants Reflets

MystiqueMaison de Parfum Berry
Mystique

Popularne marki i zapachy: