Publicystyka Noworoczne zwyczaje i tradycje - Hiszpania

Noworoczne zwyczaje i tradycje - Hiszpania

01/01/14 02:36:38 (Jeden komentarz)

przez: Sandrina

Ostatnie dni przed Sylwestrem to czas świętowania i radości. To okres, który przenosi nas znowu na początek cyklu jakim jest kolejny rok. Dla wielu oznacza nowy początek oraz zapominanie o troskach i smutkach w mijającym roku. Różne kultury mają swoje określone sposoby aby celebrować nadejście Nowego Roku, tradycje i zwyczaje specyficzne dla danego regionu, kraju i ludzi.

Podobnie jak w większości krajów, w Hiszpanii początek grudnia oznacza pojawienie się dekoracji na ulicach, w witrynach sklepowych, w restauracjach, kawiarenkach i domach. Stwarzają one świąteczną atmosferę i wywołują uśmiech na ludzkich twarzach. Uczucie, że Nowy Rok nadchodzi sprawia, że ludzie widzą świat dookoła w jaśniejszych barwach.

W Hiszpanii jest kilka ważnych dni, które poprzedzają Sylwestra. Jedną z tych dat jest 22 grudnia, dzień największej hiszpańskiej loterii. Loteria została zapoczątkowana w 1763r przez Króla Carlosa III i od tamtej pory odbywa się ona każdego roku właśnie 22 grudnia, obecnie symbolizuje początek sezonu Bożonarodzeniowego i ustalania planów na świętowanie Nowego Roku.

24 grudnia to dzień zwany „Nochebuena” lub Wigilią Bożego Narodzenia. Hiszpanie świętują ten dzień z bogatym menu. W ten dzień serwowanych jest wiele dań, w zależności od regionu lecz najpopularniejsze są pieczona jagnięcina w Castilla Leon, Castilla la Mancha i Madrycie; indyk lub pieczona kaczka w Andaluzji i różnorodne owoce może w rejonach wybrzeża.

Na deser zwykle przygotowują słodkości, arabskie, robione z miodu, jajek, migdałów i piją hiszpańską Cavę.

Pierwszy dzień Świąt, 25 grudnia jest świętowany tradycyjnie, podobnie jak w wielu innych krajach. Jest to kontynuacja uroczystości z poprzedniego dnia.

Sylwester, „Nochavieja” po hiszpańsku jest prawdziwym powodem do radości i świętowania dla ludzi w Hiszpanii, tak jak wszędzie na świecie. Rodziny i przyjaciele spotykają się na śpiewy i tańce, oczekują ostatniego odliczania przed północą oraz fajerwerków. Hiszpanie przy okazji sztucznych ogni robią dużo hałasu, jest tak od dawna, bo wedle starych wierzeń hałas i ogień odstraszają złe duchy i przynoszą radość oraz szczęście.

Jest jeszcze jeden zwyczaj w hiszpańskiej tradycji noworocznego świętowania. Gdy zegar wybija północ zjadają oni 12 winogron, które przyniosą im szczęście na wszystkie 12 miesięcy nadchodzącego roku.

Wielu ludzi czeka do północy pod gołym niebem, na placach i ulicach, z dźwiękiem kościelnych dzwonów i fajerwerków życzą sobie szczęśliwego Nowego Roku. Zwyczajem jest też zjadanie czekolady i ciastek lub czekoladowych ciastek wczesnym świtem pierwszego dnia nowego roku, tak kończą świętowanie.

 

Kolejna ważna okazja ma miejsce 6 stycznia – Święto Trzech Króli. W przeddzień tego święta organizowane są liczne parady. Ludzie wychodzą na ulice by dołączyć do pochodów i przywitać Trzech Mędrców, Królów Kacpra, Melchiora i Baltazara.

 

Największa parada ma miejsce w Barcelonie, do której Trzej Królowie przypływają statkiem. Przywitani przez burmistrza Barcelony i radosny tłum, przejeżdżają oni powozem przez miasto aż do stadionu olimpijskiego. W drodze na stadion Królowie rzucają dzieciom słodycze.

5 stycznia dzieci zostawiają buty na tarasach, parapetach okiennych lub w innym widocznym miejscu w domu tak aby Trzej Królowie mogli zostawić dla nich prezent.

Natomiast 6 stycznia często przygotowuje się tradycyjne ciasto – „Roscon de los Reyes.” Jest to duże ciasto w kształcie pierścienia, ozdobione kandyzowanymi owocami. Symbolizują one rubiny i szmaragdy, które zdobią szaty Trzech Króli. Ciasto skrywa wewnątrz niespodziankę a ten z domowników, który ją odnajdzie jest „koronowany” na Króla lub Królową tego dnia.

Szczęśliwego Nowego Roku! Feliz Ano Nuevo!

Zobacz także:

Sylwestrowe tradycje i zwyczaje - Włochy

Sylwestrowe i noworoczne tradycje - Rosja

 

---

Tłumaczenie: lucasai

 Poprzedni Publicystyka Następny


Advertisement

Izabela
Izabela

Ciasto z niespodzianką brzmi przepysznie :)

Jan
01
2014

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

Flower by Kenzo Eau de LumièreKenzo
Flower by Kenzo Eau de Lumière

Burner Perfume No 7: Red DodecahedronAether Arts Perfume
Burner Perfume No 7: Red Dodecahedron

Crema di Lime e CognacKyse Perfumes
Crema di Lime e Cognac

JKyse Perfumes
J

Bois de Santal et TerreKyse Perfumes
Bois de Santal et Terre

Baldessarini Cool ForceBaldessarini
Baldessarini Cool Force

IrisoirSultan Pasha Attars
Irisoir

SapphireThameen
Sapphire

EmeraldThameen
Emerald

RubyThameen
Ruby

Mademoiselle RochasRochas
Mademoiselle Rochas

Regent LeatherThameen
Regent Leather

Green PearlThameen
Green Pearl

RivièreThameen
Rivière

La Petite Robe Noire Eau de Toilette My Cocktail Dress 2017Guerlain
La Petite Robe Noire Eau de Toilette My Cocktail Dress 2017

Anti AntiPMP Perfumes Mayr Plettenberg
Anti Anti

Silence The SeaStrangelove NYC
Silence The Sea

Mont-RoyalClaude Andre Hebert
Mont-Royal

MétropoleClaude Andre Hebert
Métropole

Ville-MarieClaude Andre Hebert
Ville-Marie

Notre-DameClaude Andre Hebert
Notre-Dame

A l`Ombre des ClochersClaude Andre Hebert
A l`Ombre des Clochers

Sweet ScentLouis Cardin
Sweet Scent

Passion ScentLouis Cardin
Passion Scent

Shiny AmberAnna Zworykina Perfumes
Shiny Amber

Chocolate Perfume OilDame Perfumery
Chocolate Perfume Oil

Esprit Pure Summer Edition For MenEsprit
Esprit Pure Summer Edition For Men

Esprit Pure Summer Edition For WomenEsprit
Esprit Pure Summer Edition For Women

Dream FearlesslyMary Kay
Dream Fearlessly

Live FearlesslyMary Kay
Live Fearlessly

Popularne marki i zapachy: