Publicystyka Noworoczne zwyczaje i tradycje - Hiszpania

Noworoczne zwyczaje i tradycje - Hiszpania

01/01/14 02:36:38 (Jeden komentarz)

przez: Sandrina

Ostatnie dni przed Sylwestrem to czas świętowania i radości. To okres, który przenosi nas znowu na początek cyklu jakim jest kolejny rok. Dla wielu oznacza nowy początek oraz zapominanie o troskach i smutkach w mijającym roku. Różne kultury mają swoje określone sposoby aby celebrować nadejście Nowego Roku, tradycje i zwyczaje specyficzne dla danego regionu, kraju i ludzi.

Podobnie jak w większości krajów, w Hiszpanii początek grudnia oznacza pojawienie się dekoracji na ulicach, w witrynach sklepowych, w restauracjach, kawiarenkach i domach. Stwarzają one świąteczną atmosferę i wywołują uśmiech na ludzkich twarzach. Uczucie, że Nowy Rok nadchodzi sprawia, że ludzie widzą świat dookoła w jaśniejszych barwach.

W Hiszpanii jest kilka ważnych dni, które poprzedzają Sylwestra. Jedną z tych dat jest 22 grudnia, dzień największej hiszpańskiej loterii. Loteria została zapoczątkowana w 1763r przez Króla Carlosa III i od tamtej pory odbywa się ona każdego roku właśnie 22 grudnia, obecnie symbolizuje początek sezonu Bożonarodzeniowego i ustalania planów na świętowanie Nowego Roku.

24 grudnia to dzień zwany „Nochebuena” lub Wigilią Bożego Narodzenia. Hiszpanie świętują ten dzień z bogatym menu. W ten dzień serwowanych jest wiele dań, w zależności od regionu lecz najpopularniejsze są pieczona jagnięcina w Castilla Leon, Castilla la Mancha i Madrycie; indyk lub pieczona kaczka w Andaluzji i różnorodne owoce może w rejonach wybrzeża.

Na deser zwykle przygotowują słodkości, arabskie, robione z miodu, jajek, migdałów i piją hiszpańską Cavę.

Pierwszy dzień Świąt, 25 grudnia jest świętowany tradycyjnie, podobnie jak w wielu innych krajach. Jest to kontynuacja uroczystości z poprzedniego dnia.

Sylwester, „Nochavieja” po hiszpańsku jest prawdziwym powodem do radości i świętowania dla ludzi w Hiszpanii, tak jak wszędzie na świecie. Rodziny i przyjaciele spotykają się na śpiewy i tańce, oczekują ostatniego odliczania przed północą oraz fajerwerków. Hiszpanie przy okazji sztucznych ogni robią dużo hałasu, jest tak od dawna, bo wedle starych wierzeń hałas i ogień odstraszają złe duchy i przynoszą radość oraz szczęście.

Jest jeszcze jeden zwyczaj w hiszpańskiej tradycji noworocznego świętowania. Gdy zegar wybija północ zjadają oni 12 winogron, które przyniosą im szczęście na wszystkie 12 miesięcy nadchodzącego roku.

Wielu ludzi czeka do północy pod gołym niebem, na placach i ulicach, z dźwiękiem kościelnych dzwonów i fajerwerków życzą sobie szczęśliwego Nowego Roku. Zwyczajem jest też zjadanie czekolady i ciastek lub czekoladowych ciastek wczesnym świtem pierwszego dnia nowego roku, tak kończą świętowanie.

 

Kolejna ważna okazja ma miejsce 6 stycznia – Święto Trzech Króli. W przeddzień tego święta organizowane są liczne parady. Ludzie wychodzą na ulice by dołączyć do pochodów i przywitać Trzech Mędrców, Królów Kacpra, Melchiora i Baltazara.

 

Największa parada ma miejsce w Barcelonie, do której Trzej Królowie przypływają statkiem. Przywitani przez burmistrza Barcelony i radosny tłum, przejeżdżają oni powozem przez miasto aż do stadionu olimpijskiego. W drodze na stadion Królowie rzucają dzieciom słodycze.

5 stycznia dzieci zostawiają buty na tarasach, parapetach okiennych lub w innym widocznym miejscu w domu tak aby Trzej Królowie mogli zostawić dla nich prezent.

Natomiast 6 stycznia często przygotowuje się tradycyjne ciasto – „Roscon de los Reyes.” Jest to duże ciasto w kształcie pierścienia, ozdobione kandyzowanymi owocami. Symbolizują one rubiny i szmaragdy, które zdobią szaty Trzech Króli. Ciasto skrywa wewnątrz niespodziankę a ten z domowników, który ją odnajdzie jest „koronowany” na Króla lub Królową tego dnia.

Szczęśliwego Nowego Roku! Feliz Ano Nuevo!

Zobacz także:

Sylwestrowe tradycje i zwyczaje - Włochy

Sylwestrowe i noworoczne tradycje - Rosja

 

---

Tłumaczenie: lucasai

 Poprzedni Publicystyka Następny


Advertisement

Izabela
Izabela

Ciasto z niespodzianką brzmi przepysznie :)

Jan
01
2014

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

Mia Me MineHalloween
Mia Me Mine

Gisada UomoGisada
Gisada Uomo

Gisada DonnaGisada
Gisada Donna

KastellorizoMaison de Parfum Berry
Kastellorizo

AdoualaMaison de Parfum Berry
Adouala

Ambre 35Maison de Parfum Berry
Ambre 35

Coeur NoirMaison de Parfum Berry
Coeur Noir

Violette RebelleMaison de Parfum Berry
Violette Rebelle

PortraitMaison de Parfum Berry
Portrait

CathédraleMaison de Parfum Berry
Cathédrale

Éblouissants RefletsMaison de Parfum Berry
Éblouissants Reflets

MystiqueMaison de Parfum Berry
Mystique

LibératriceMaison de Parfum Berry
Libératrice

ConquéranteMaison de Parfum Berry
Conquérante

PuretéMaison de Parfum Berry
Pureté

EnfanceMaison de Parfum Berry
Enfance

WasanbonJ-Scent
Wasanbon

Roasted Green TeaJ-Scent
Roasted Green Tea

AgarwoodJ-Scent
Agarwood

Seven IslandsBombay Perfumery
Seven Islands

SulawesiBombay Perfumery
Sulawesi

MoireBombay Perfumery
Moire

Les CayesBombay Perfumery
Les Cayes

Madurai TalkiesBombay Perfumery
Madurai Talkies

Chai MuskBombay Perfumery
Chai Musk

1020Bombay Perfumery
1020

CalicutBombay Perfumery
Calicut

Angel Eau Sucree 2017Mugler
Angel Eau Sucree 2017

Io Non Ho Mani Che Mi Accarezzino il VoltoUnum
Io Non Ho Mani Che Mi Accarezzino il Volto

GabrielleChanel
Gabrielle

Popularne marki i zapachy: