Perfumy vintage Guerlain Shalimar na przestrzeni lat

Guerlain Shalimar na przestrzeni lat

01/06/14 02:23:51 (8 komentarze)

przez: Grace Arnone

Perfumy Shalimar domu Guerlain, wprowadzone do sprzedaży w 1925 roku, klasyfikowane są jako wyszukany orientalny zapach. Shalimar stanowi flagowe perfumy marki, pozostając zapachem, który odniósł największy sukces spośród wszystkich oferowanych przez nią. Jego flakon zaprojektował Raymond Guerlain we współpracy z firmą Baccarat, wytwarzającą wyroby ze szkła kryształowego.

Swoją nazwę zawdzięczają Ogrodom Shalimar (obecnie znajdującym się w Pakistanie), urządzonym dla upamiętnienia Mumtaz Mahal, żony cesarza Szahdżahana, władcy muzułmańskiego imperium Indii. Jak podaje Guerlain, w sanskrycie Shalimar oznaczał "świątynię miłości".

Shalimar stały się tak popularne, że konkurencyjna firma zdecydowała się wykorzystać ich renomę i wprowadziła na rynek perfumy pod identyczną nazwą. W rezultacie doprowadziło to do prawnej batalii, która zmusiła Guerlain do czasowego zastąpienia nazwy zapachu na butelkach eksportowanych perfum numerem katalogowym „No. 90”. Obecnie jednak bardzo trudno napotkać flakon z takim oznaczeniem.

Shalimar to jedne z pierwszych perfum, w których zastosowano syntetyczną wanilię – wanilinę. Czytałam, że Shalimar stworzono mieszając perfumy Jicky z waniliną. Zapach tej kompozycji jest głęboki, aksamitny, mroczny, z aromatem cytryny zabarwionym medyczną, lekarstwianą wanilią.

Kwitnące nocą kwiaty, wanilia i piżmo perfekcyjnie mieszają się w tym uderzającym do głowy, romantycznym i zmysłowym zapachu, natychmiast wytwarzając długotrwałą, intrygującą aurę.

Osobiście uważam, że Shalimar w wersji "vintage" pachnie najpiękniej, ponieważ jego olejki perfumowe były bardziej skoncentrowane i nie miały tego chemicznego zapachu, który występuje we współczesnych wersjach. Perfumy "vintage" posiadają urzekający piżmowy i mistrzowsko zaokrąglony akord, którego nie da się porównać z obecnie dostępnym zapachem Shalimar.

Jeśli poszukujecie wcześniejszych wersji, polecam Shalimar z okresu od lat dwudziestych aż do lat pięćdziesiątych - pięknie dojrzały w czasie niczym doskonałe wino. W serwisie aukcyjnym eBay można znaleźć świetne egzemplarze tych wersji, zwykle oferowane w bardzo korzystnych cenach. Sugeruję rozejrzeć się za perfumami, które są ciemne i wyglądają na gęste i syropowe. Uważam, że właśnie takie są bardzo trwałe, a wanilia zawarta w nich wspaniale rozgrzewa. Pamiętajcie, że im starszy Shalimar, tym ciemniej będzie wyglądał w butelce, a im jaśniejszy płyn we flakonie, tym młodsza kompozycja. Różnice w kolorze zobrazują poniższe zdjęcia:

Na przestrzeni lat Shalimar oferowano w kilku różnych flakonach, ale wszystkie mają złoconą etykietę. Najstarszy, oryginalny projekt z 1925 roku to flakon w kształcie urny opracowany przez Baccarat (projekt ten został skopiowany i wykorzystany dla perfum Shalimar również przez szklarzy Cristal Romesnil i Pochet et du Courval).

Spójrzcie na spód swojej butelki czy są na niej trawione kwasem stemple Baccarat lub Cristal Romesnil – oznaczenia te podwyższają wartość flakonów. Znak Pochet et du Courval to splecione HP wytłoczone na denku butelki. Flakon został wykonany z przezroczystego szkła kryształowego ze żłobioną podstawą i niebieską szklaną zatyczką ze złotym napisem "Guerlain"

Niezwykle rzadkie egzemplarze mają zatyczkę wykonaną ze zwykłego przezroczystego kryształu ze złotymi napisami. Taka butelka "vintage" pakowana była w ozdobne, imitujące liliowy aksamit, pudełko z zawiasami. Flakon spoczywał w idealnie wykrojonym do tego celu zagłębieniu opakowania.

Trudno spotykana jest także wersja "Présentation Avion" (wersja samolotowa) z pudełkiem w tym stylu, oferowana przez Air France w czasie lotów na trasie Paryż-Nowy Jork, począwszy od 1960 roku.

Konstrukcja pudełka nieco się jednak różniła – butelka nie leżała, lecz stała na małym postumencie, a na nią opadała górna część pudełka, tworząc pokrywę. Korek nie spoczywał zatknięty na flakonie, ale znajdował się w małym kartonowym pudełeczku umieszczonym wewnątrz opakowania.

Perfumy zabezpieczono prawdziwym korkiem pokrytym cienką warstwą plastikowego uszczelnienia, a flakon produkowały Baccarat i Pochet et du Courval – ich logo: splecione HP lub symbol Baccarat można dostrzec na denku butelki.

W późnych latach dwudziestych aż po lata trzydzieste Shalimar zamykano w owalny kształtem flakon z satynowanym szklanym korkiem, a etykietę umieszczono bliżej spodu. Podobną butelkę użyto też dla innych zapachów – Apres L’Ondee, Liu i Jicky.

 

Przez krótki okres w latach czterdziestych Shalimar sprzedawano w oryginalnym, przysadzistym, prostokątnym flakonie z korkiem w kształcie grzybka, zwanym ‘quadrilobe’ i wytwarzanym przez Baccarat. Butelka zapakowana była w zielone pudełko ze złoconymi wzorami kwiatów lotosu w stylu Art Nouveau. Butelkę tę pierwotnie wykorzystywano dla perfum Jicky od 1890 aż po mniej więcej 1905 rok.

 

W latach 1940-1945, z powodu ograniczeń narzuconych przez wojnę, perfumy Shalimar oferowano w charakterystycznej butelce w kształcie urny, zapakowane w proste niebiesko-białe pudełka nazywane „présentations de guerre” (fr. opakowanie wojenne), z napisem: "Conditionnement provisoire du manque d'écrin-la qualité et la quantité du parfum sont rigoureusement identiques à celles de notre présentation normale” (którym producent informował, że jest to opakowanie zastępcze z powodu braku ozdobnej szkatułki, a jakość i ilość perfum pozostaje bez zmian - przyp. tłum.)

W połowie lat 50-tych Shalimar po raz kolejny prezentuje się w nowej szacie. Tym razem to flakon łączący matowe i przejrzyste kryształowe szkło o zakrzywionych liniach z wytłaczanym korkiem w kształcie pąka róży. Zaprojektowała go i produkowała wytwórnia Baccarat, a także wytwarzał Pochet et du Courval – źródło pochodzenia można sprawdzić na spodzie. Butelka w tym kształcie stanowiła również opakowanie perfum Ode, Vol de Nuit i Mitsouko. Posiadała złotawy korek okrywający dyszę atomizera albo złoconą nakrętkę. Niektóre butelki wyposażono w skórzane etui. Prezentowano je w purpurowym pudełku i sprzedawano do lat 70-tych, a może nawet 80-tych.

Począwszy od 1936 roku zapach Shalimar pojawił się jako woda kolońska w okrągłej butelce w kształcie dysku ze stożkowym korkiem. Czasami korek ten był złocony, a butelce towarzyszyło pudełko w czarno-białej tonacji. Po raz pierwszy wyprodukował ją Pochet et du Courval, a była dostępna w kilku rozmiarach i również służyła za flakon dla perfum takich jak ChamadeVol de NuitChant D’AromesL’Heure Bleue oraz Mitsouko. Wiele z nich dostępnych było aż do późnych lat 60-tych.

 

Unikatową stylizację oferowaną na Święta Bożego Narodzenia 1950 roku stanowiła butelka w kształcie dysku i mała, kwadratowa, czerwona bawełniana apaszka z nadrukowanym wizerunkiem tego flakonu. Opakowano ją w białe, prostokątne, kartonowe pudełko wyściełane białą satyną.

 

W latach 60-tych pojawiła się także inna butelka dla Shalimar w koncentracji wody toaletowej: cylindryczna i metalowa, o pojemności 90 ml ze szklaną fiolką z atomizerem, którą można było uzupełniać. Metalową powłokę pomalowano w niebiesko-białe orientalne motywy. Wzornictwo tego opakowania prawnie zastrzeżono w 1968 roku. Dostępna była również wyższa, smuklejsza butelka ze złotą nasadką na atomizer, opakowana w te same czarno-białe pudełka co butelki w kształcie dysku.

W latach 70-tych wciąż sprzedawano flakony w formie dysku, podobnie jak wysokie, wysmukłe butelki i pakowano je zarówno w znane już granatowe, jak i złote pudełka, jakie obecnie widujemy.

W latach 80-tych wprowadzono złote atomizery podręczne dla wszystkich zapachów Guerlain, a oryginalny flakon Shalimar zyskał nowocześniejszą stylistykę – odtąd posiadał plastikowe korek i dyszę atomizera. Oryginalną butelkę w dalszym ciągu produkowano, jednak wyłącznie dla wersji zapachu w koncentracji czystych perfum.

W 1982 roku wprowadzono limitowaną edycję perfum w złotawej, cylindricznej butelce ze szklanym wkładem, który można było wymieniać.

Złote butelki skrywały wszystkie zapachy Guerlain w koncentracji wody toaletowej pomiędzy 1981 a 1989 rokiem.

Wraz z nadejściem nowego tysiąclecia, Guerlain zapragnął odświeżyć i nadać nowoczesny wygląd niektórym swoim flakonom, wprowadzając butelki z limitowanej kolekcji Habit de Fête. Flakony te stanowią unowocześnioną odsłonę klasycznej wersji z uzupełnianymi wkładami, dostępną w trzech rozmiarach. Butelki w mocnym odcieniu złota ozdobiono srebrzystymi kropkami. Wkłady do nich można nabyć w butikach Guerlain lub w Internecie.

Przez cały okres istnienia Shalimar sprzedawano w oryginalnym kryształowym flakonie z niebieskim szklanym korkiem. Takie flakony prawie zawsze skrywały czyste perfumy. Także przez cały ten czas Baccarat produkował limitowane edycje swojej legendarnej butelki.

Wciąż można nabyć czyste perfumy w kryształowej butelce w cenie minimum 300 USD za 30 ml w Neiman Marcus. Flakony Baccarat o pojemności 30 ml bywają dostępne na różnych stronach internetowych za kwotę od 700 do 1500 USD, ale na aukcjach eBay pojawiają się w znacznie korzystniejszych ofertach.

---

Tłumaczenie: blueberry

 Perfumy vintage Następny


Advertisement

poisonismypotion
poisonismypotion

Uwielbiam takie artykuły, opisane nawet najdrobniejsze szczegóły co do butelki i do opakowania na przestrzeni lat. Tak bardzo podobały mi się jeszcze artykuły o Miss Dior i Lanvin Scandal :)

Jan
08
2014
agusia12321
agusia12321

Artykuł rewelacyjny, ale nie tylko sam artykuł, a cały portal poświęcony perfumiarstwu, jestem prze szczęśliwa, że udało mi się znaleźć tak ciekawy portal, jesteście super!

Jan
08
2014
Caligo
Caligo

Artykuł jak na zamówienie:) Dziękuję. Kocham, po prostu kocham te perfumy. Wzbudzają we mnie emocje bliskie stanom pomrocznym, które są udziałem kobiet z obrazów Klimta;)

Jan
08
2014
GreenEyes
GreenEyes

Bardzo przyjemny artykuł , aczkolwiek ciekawym podsumowaniem byłoby wizualne zestawienie flakonów w poszczególnych latach .

Jan
06
2014
Izabela
Izabela

Artykuł wspaniały.
Odnośnie flakonów, moim faworytem jest ten z 1940 roku :)

Jan
06
2014
lucasai
lucasai

Cudowny artykuł! A ta ewolucja flakonu w czasie, coś fantastycznego.

Jan
06
2014
dandysek
dandysek

Piękna sprawa ten Shalimar. Czuje się jak beliberka przed koncertem Dżastinka jak czytam o tych starociach Guerlain. Ku mojej wielkiej nieuciesze wiele panien odrzuca Shalimara - że sugestia, że miłość, że ślepe podążanie za obiektem kultu.
Na legendę jednak też trzeba sobie umieć zapracować.
Kupię sobie kiedyś jakąś vintage flachę i będę psikał laskę od stóp do uszu, a co.

Jan
06
2014
Savanoja
Savanoja

Bardzo ciekawy artykuł, tylko szkoda, że dodano tak mało zdjęć.

Jan
06
2014

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

Roaring RadcliffPenhaligon`s
Roaring Radcliff

Clandestine ClaraPenhaligon`s
Clandestine Clara

Mon Paris Star EditionYves Saint Laurent
Mon Paris Star Edition

Little By Little With JoyLola James Harper
Little By Little With Joy

Do What You Love With People You LoveLola James Harper
Do What You Love With People You Love

Everything Will Come TogetherLola James Harper
Everything Will Come Together

Just Say YesLola James Harper
Just Say Yes

Together Is Always BetterLola James Harper
Together Is Always Better

Play Again NowLola James Harper
Play Again Now

Lady Emblem L`EauMontblanc
Lady Emblem L`Eau

Flowerbomb La Vie en Rose 2017Viktor&Rolf
Flowerbomb La Vie en Rose 2017

Mercedes Benz Man BlueMercedes-Benz
Mercedes Benz Man Blue

Solo Loewe EsencialLoewe
Solo Loewe Esencial

L'OblìoMeo Fusciuni
L'Oblìo

GlamourKhalis
Glamour

Bonbon Spring SummerViktor&Rolf
Bonbon Spring Summer

Sun Pop Green FusionJil Sander
Sun Pop Green Fusion

Sun Pop Coral PopJil Sander
Sun Pop Coral Pop

Sun Pop Arty Pink Jil Sander
Sun Pop Arty Pink

Sunkissed DreamsHawaiian Tropic
Sunkissed Dreams

Island ResortHawaiian Tropic
Island Resort

Summer DreamsHawaiian Tropic
Summer Dreams

Golden ParadiseHawaiian Tropic
Golden Paradise

Evening Rose D`OrAerin Lauder
Evening Rose D`Or

Tangier Vanille D`OrAerin Lauder
Tangier Vanille D`Or

1881 SignatureCerruti
1881 Signature

Pure Grace Summer SurfPhilosophy
Pure Grace Summer Surf

First Instinct for HerAbercrombie & Fitch
First Instinct for Her

Leather SensationByblos
Leather Sensation

Metal SensationByblos
Metal Sensation

Popularne marki i zapachy: