Składniki Drzewo sandałowe

Drzewo sandałowe

10/09/13 00:17:55 (5 komentarze)

przez: Dr. Chandra Shekhar Gupta

Olejek z sandałowca, posiadający słodki, drzewny zapach, jest jednym z najcenniejszych składników perfum. Pozyskuje się go z drzew gatunku Santalum. Drewno sandałowca jest żółte, ciężkie, drobnoziarniste i długo zachowujące zapach. Cenione jest za swoje właściwości aromatyczne i lecznicze, a także stanowi surowiec rzeźbiarski i wykorzystywane jest w celach kultu religijnego. Służy jako składnik kompozycji perfumowych, a szczególnie indyjskich attarów, takich jak Hina, Gulab, Kewda i Jesmine, w których naturalne olejki eteryczne destylowane z kwiatów zatopiono w olejku z drzewa sandałowego.

Nazwa zwyczajowa: drzewo sandałowe, indyjski sandałowiec, sandałowiec biały, pachnące drzewo sandałowe, chandan
Nazwa botaniczna: Santalum album
RodzinaSantalaceae (sandałowcowate)
Pochodzenie: Indie, Indonezja, Cejlon, Australia, wyspy Pacyfiku. Najwyższej jakości drzewo sandałowe pochodzi z lasów Indii, głównie ze stanów Karnataka (Mysore), Tamil Nadu, Kerala i Andhra Pradesh.
Część rośliny: drewno
Metoda ekstrakcji: para wodna
Kolor: złoto-pomarańczowy z brązowymi odcieniami
Konsystencja: średnio gęsta do lepkiej
Nuta: bazowa
Intensywność aromatu: średnia

 


HISTORIA

Udokumentowane źródła potwierdzają wykorzystywanie drzewa sandałowego już 4000 lat temu w Indiach, Egipcie, Grecji i Rzymie. Wiele świątyń i budowli wzniesiono właśnie z tego materiału. W Egipcie używano drzewa sandałowca także do balsamowania zwłok.

 
WIERZENIA

W Indiach wierzono, że termity nigdy nie atakują sandałowca i z tego powodu uznano go za symbol witalności. Drzewo sandałowe stanowiło również element religijnych i duchowych tradycji Indii.

ŚRODOWISKO NATURALNE I PRODUKCJA

Drzewo sandałowe występuje naturalnie w regionach górskich na południu Indii i Archipelagu Malajskiego. Botanicy opisują, że drzewo to występowało endemicznie w Azji Południowo-Wschodniej i zostało sprowadzone do Indii przez kupców. Ponad 90% światowej produkcji olejku sandałowego pochodzi z Indii.

 

INFORMACJE BOTANICZNE

Sandałowiec to małe, wiecznie zielone drzewo, osiągające do 18m wysokości i 2,4m w obwodzie, o smukłych, opadających gałęziach. Drzewo to osiąga pełną dojrzałość w czasie od 60 do 80 lat, kiedy to w drewnie twardzielowym w środku wąskiego pnia uzyskuje się największą zawartość olejku sandałowego. 

Drewno bielaste o białej barwie jest bezzapachowe, podczas gdy drewno twardzielowe ma żółto-brązowy kolor i jest silnie aromatyczne. Liście o wymiarach od 3,5 – 4 cm długości są eliptyczne, lancetowate, gładkie. Drzewo posiada kwiatostan szczytowy lub boczny, tworzący wierzchotkę; kwiaty obupłciowe, liczne i o brązowo-purpurowym kolorze; okwiat dzwonkowaty, o 4 pręcikach, otoczonych zaokrąglonymi liśćmi łuskowatymi. Sandałowce rosną głównie w lasach stanu Karnataka, występują również w znacznej liczbie w stanach Tamil Nadu, Kerala i Andhra Pradesh w Indiach i na wyspie Timor w Indonezji. Drzew sandałowych nie ścina się, lecz przewraca w sezonie deszczowym, kiedy korzenie są bogatsze w cenny olejek eteryczny. Najwyższej jakości olejek otrzymywany jest w indyjskim dystrykcie Mysore i stanie Tamil Nadu.

ŁĄCZENIE Z INNYMI SKŁADNIKAMI

Drzewo sandałowe dobrze łączy się z innymi olejkami eterycznymi w kompozycjach zapachowych. Lista jest długa i uwzględnia goździki (przyprawę), geranium, paczulę, jaśmin, benzoes, bergamotkę, szałwię, kolendrę, cyprys, koper włoski, kadzidło frankońskie, galbanum, mirrę, palmarozę, czarny pieprz i miętę pieprzową.

AROMAT

Sandałowiec charakteryzuje się bogatym, balsamicznym, słodkim zapachem, z delikatnie drzewnymi tonami. Olejek o barwie od jasnożółtej do jasnozłotej posiada drzewny, egzotyczny, delikatny i długo utrzymujący się zapach.

SKŁAD CHEMICZNY

M.in. seskwiterpeny, seskwiterpenole (zawiera od 80 do 90% alkoholi seskwiterpenowych, w tym alfa- oraz beta- santalole [67%]); kwas santalenowy i teresantalenowy; pterokarpina i węglowodory; aldehyd izowalerianowy; santen, santalon.

OTRZYMYWANIE I UŻYTKOWANIE

Olejek z drzewa sandałowego otrzymywany jest za pomocą destylacji parowej ze sproszkowanego drzewa moczonego w wodzie przez około 48 godzin. Destylację przeprowadza się przy ciśnieniu pary na poziomie 1,4 – 2,8 kg/cm2 w czasie 48-76 godzin. Zawartość olejku wynosi około 10% w korzeniu i 1,5-2% w wiórach, zawierających zarówno drewno twardzielowe, jak i bielaste.

ZASTOSOWANIE

Perfumy

Aromat drzewa sandałowego o właściwościach relaksacyjnych redukuje stres i wpływa na poprawę snu. Zapachowi temu przypisuje się również właściwości afrodyzjakalne. Olejek sandałowy nadaje perfumom wyraźną drzewną nutę bazy: drzewo sandałowe pachnie podobnie do innych drzew, ale posiada jasne i świeże brzmienie, dla którego trudno znaleźć inny odpowiednik. Użyty w perfumach w mniejszej ilości stanowi doskonały utrwalacz dla innych zapachów.

Aromaterapia

Drzewo sandałowe to nieodłączny element tradycyjnej medycyny, w tym chińskiej medycyny ludowej oraz indyjskiej sztuki uzdrawiania zwanej Ajurweda. Kosztowny olejek z drzewa sandałowego szeroko stosowany jest także w przemyśle kosmetycznym. Dodawany powszechnie do kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry - nie jest toksyczny i nadaje się do wszystkich typów skóry, a szczególną jego skuteczność potwierdzono dla skóry suchej, spękanej, pomarszczonej, trądzikowej i podrażnionej.

Duchowość

Drzewo sandałowe na wiele sposobów używane jest w duchowej tradycji Indii, ponieważ uznaje się je za niezwykle korzystne dla medytacji, wyciszenia i skupienia umysłu. W świątyniach lub na prywatnych ołtarzykach pali się je jako kadzidło dla przypomnienia o pachnących zaświatach. Figury rozmaitych bóstw ozdabia się sandałowcem, a następnie instaluje na ołtarzu lub w świątyni albo ustawia w domowym ołtarzyku. Kiedy drewno sandałowe było bardziej powszechne, używano tego materiału do budowy świątyń. Kroplami olejku sandałowego można nacierać czoło, skronie i wcierać je w brwi przed rytuałami i obrzędami. W ten sposób przygotowuje się umysł na rozpoczęcie podróży do wnętrza samego siebie, a także pomaga przeprowadzić medytację.

Inne zastosowania

Drzewo sandałowe cenione jest jako materiał rzeźbiarski i surowiec do produkcji pamiątek oraz innych przedmiotów rzemiosła artystycznego, wymagających precyzyjnej obróbki. W Indiach bielasta część sandałowca wykorzystywana jest w obróbce drewna, szczególnie do produkcji zabawek. Drewno pochodzi głównie z przycinek i niedorosłych drzew, które zniszczyła choroba. Trociny z drzewa twardzielowego przygotowane do destylacji są na tyle cenne, że zbiera się je i sprzedaje jako kadzidło do celów religijnych, jak również do perfumowania ubrań i nadawania zapachu meblom.

Zdjęcia: okładka albumu wykonana z drzewa sandałowego - Clinton Steeds, las sandałowców – madpai, kościół zbudowany z drzewa sandałowego - jeffk

 


Autor: Dr Chandra Shekhar Gupta (cshekhar)

 
 
 
Tłumaczenie: blueberry

  

 Poprzedni Składniki Następny


Advertisement

VI4
VI4

Potwierdzam, Santal 33 Le Labo to mój ideał zapachu z sandałowcem w roli głównej:)

Oct
10
2013
gurlen87
gurlen87

Le Labo Santal 33...sedno tematu chyba :)

Oct
10
2013
amanda
amanda

Bardzo lubię to drzewo w perfumach nadających im pięknego ciepłego balsamicnego brzmienia ..

Oct
09
2013
KasiaS
KasiaS

Uwielbiam drzewo sandałowe,jest inne niż wszystkie drzewa,mydlane,słodkie,upajające. A jak sobie pomyślę jak pachnie w takim kościele z drzewa sandałowego... Ech.
Bardzo lubię teksty o składnikach,dzięki!

Oct
09
2013
Izabela
Izabela

Od momentu zapoznania się z sandałem według SL, bardzo doceniam ten składnik :)

Oct
09
2013

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

Bonjour SeñoritaTous
Bonjour Señorita

Mia Me MineHalloween
Mia Me Mine

Gisada UomoGisada
Gisada Uomo

Gisada DonnaGisada
Gisada Donna

KastellorizoMaison de Parfum Berry
Kastellorizo

AdoualaMaison de Parfum Berry
Adouala

Ambre 35Maison de Parfum Berry
Ambre 35

Coeur NoirMaison de Parfum Berry
Coeur Noir

Violette RebelleMaison de Parfum Berry
Violette Rebelle

PortraitMaison de Parfum Berry
Portrait

CathédraleMaison de Parfum Berry
Cathédrale

Éblouissants RefletsMaison de Parfum Berry
Éblouissants Reflets

MystiqueMaison de Parfum Berry
Mystique

LibératriceMaison de Parfum Berry
Libératrice

ConquéranteMaison de Parfum Berry
Conquérante

PuretéMaison de Parfum Berry
Pureté

EnfanceMaison de Parfum Berry
Enfance

WasanbonJ-Scent
Wasanbon

Roasted Green TeaJ-Scent
Roasted Green Tea

AgarwoodJ-Scent
Agarwood

Seven IslandsBombay Perfumery
Seven Islands

SulawesiBombay Perfumery
Sulawesi

MoireBombay Perfumery
Moire

Les CayesBombay Perfumery
Les Cayes

Madurai TalkiesBombay Perfumery
Madurai Talkies

Chai MuskBombay Perfumery
Chai Musk

1020Bombay Perfumery
1020

CalicutBombay Perfumery
Calicut

Angel Eau Sucree 2017Mugler
Angel Eau Sucree 2017

Io Non Ho Mani Che Mi Accarezzino il VoltoUnum
Io Non Ho Mani Che Mi Accarezzino il Volto

Popularne marki i zapachy: