Publicystyka Chanel №5 i №5 L’Eau: Przełom

Chanel №5 i №5 L’Eau: Przełom

10/22/16 04:47:50 (6 komentarze)

przez: Matvey Yudov

Chanel No 5 Collage

To niewiarygodne, że Chanel №5, najsłynniejsze i od dziesiątków lat najlepiej sprzedające się perfumy na Świecie nie skalały się dotąd setkami flankerów, edycji limitowanych itp. Było ich zaledwie kilka.

Pierwsza Piątka ukazała się w 1921 r. w koncentracji perfum, wkrótce wypuszczono Eau de Cologne, a jakiś czas później Eau de Toilette. Autorem wszystkich trzech wersji był legendarny Ernest Beaux.

Ernestowi Beaux udało się stworzyć pierwsze abstrakcyjne perfumy, głównie dzięki przedawkowaniu nasyconych aldehydów - związków syntetycznych o specyficznym woskowo-mydlanym zapachu, przywodzącym na myśl jednocześnie skórki cytrusów i dopiero co zgaszoną świecę. Pomysł wykorzystania aldehydów nie przyszedł Ernestowi Beaux do głowy podczas pracy dla Chanel, wykorzystał on swoje wcześniejsze osiągnięcia z poprzedniego miejsca pracy – fabryki Rallet w Moskwie, jeszcze przed rewolucją. Według różnych źródeł, w kolejnych wersjach Chanel №5 jest około 0,2-0,3% dekanalu (C-10), undekanalu (С-11), dodekanalu (С-12), lub 2-metyloundekanalu (C -12 MNA).

Premierowa Chanel №5 była całkowitym zaprzeczeniem obowiązujących trendów, szybko jednak pojawili się naśladowcy chętni by zdyskontować jej rynkowy sukces. Znane marki stworzyły swoje wariacje na temat zapachu, tym samym czyniąc Chanel №5 klasykiem - od dziesiątków lat kwiatowo-aldehydowe perfumy są synonimem pewnego wieku i statusu społecznego.

Do zmian w linii №5 doszło wraz z nastaniem pod koniec lat 70-ych nowego perfumiarza domu Chanel – Jacquesa Polge. Stworzona przez niego w 1986 r. Eau de Parfum była znakiem czasów: pozbawiona naturalnego piżma, cywetu, ambrette, a także tej niewiarygodnie wysokiej, czteroprocentowej zawartości absolutu jaśminu. Zamiast tego w jej skład wchodził polysantol – syntetyczny sandałowiec o niesamowitej trwałości, doskonale znany ze swojej hegemonii w Samsarze Guerlain.

Tym samym wachlarz dostępnych koncentracji był kompletny. Czas flankerów nadejść miał dopiero w XXI wieku. 2004 rok przyniósł Chanel №5 Elixir Sensuel, który spodobał się publiczności, nie zyskał jednak uznania krytyków. Trzy lata później na rynek weszła kolejna interpretacja autorstwa Jacquesa Polge – Eau Première.

W ubiegłym roku (2015) dom Chanel zatrudnił Oliviera Polge, syna Jacquesa, na stanowisku głównego perfumiarza Les Parfums Chanel, co zdaje się perfekcyjnie wpisywać w estetykę marki. Niesamowicie utalentowany, posiadający własny rozpoznawalny styl Olivier Polge znany był już wcześniej ze swoich osiągnięć w segmentach perfum luksusowych i niszowych.

Rok przed otrzymaniem oficjalnej oferty Olivier stworzył flanker Chance: Eau Vive, jak również dwa zapachy z linii Les Exclusifs (pudrowo-fiołkową Misię i zapach fougere dla pań – Boy).

Wiosną 2015 dom Chanel ogłosił, że autorem nowej Chanel №5 L’Eau, której premierę zapowiedziano na jesień 2016, jest Olivier Polge, już w roli oficjalnego perfumiarza Chanel.

Nowa Chanel №5 L’Eau jest najświeższą i najlżejszą interpretacją Piątki. Jej aldehydowe akordy przypominają te znane z klasycznej wersji, ale elegancko zaaranżowane przy użyciu współczesnych materiałów. Centralny kwiatowy bukiet ylang, róży, jaśminu i neroli pachnie bardzo znajomo, ale główny akcent przesunięty został z upojnego, tropikalnego ylang na rosistą różę i zwiewne, zamglone neroli. Baza jest również bardzo delikatna, drzewno-piżmowa, pozbawiona prawie wszystkich składników, które czyniły oryginał tak gęstym i apodyktycznym: nie ma śladu irysa, paczuli, wetywerii, mchu dębowego czy nut zwierzęcych; nie ma dla nich miejsca w „l’Eau”.

rzadki przykład symbiozy nauki i w miarę współczesnej muzyki

Odświeżanie klasyków to bardzo trudne zadanie. Moim zdaniem większość nagrań z kategorii „klasyka z odrobiną nowoczesności” to śmieci, bez jakiejkolwiek wartości dla młodych ludzi i krzty szacunku dla znawców muzyki klasycznej. Przenosząc to do świata perfum, muszę stwierdzić, że Olivier Polge dokonał niemożliwego – udało mu się zadowolić zarówno młode dziewczęta, jak i ich babcie. Również mężczyźni nie zostali wykluczeni – ja na przykład z wielką przyjemnością używam czasem Chanel №5 L’Eau.

 

Mat Yudov

Mat Yudov jest chemikiem, perfumiarzem i muzykiem. Prowadzi badania w dziedzinie chemii materiałów aromatycznych. W 1999 r. ukończył moskiewski Uniwersytet im. Łomonosowa. Prowadzi popularny rosyjski blog perfumowy leopoldray.blogspot.com.

Tłumaczenie: Lady MitsoukoPoprzedni Publicystyka Następny


Advertisement

MaJa007
MaJa007

klasyk jest dla mnie nie do przejścia,choć doceniam kunszt.Nowe l'eau są śliczne,chciałabym mieć butelczynę,ale przy tej skandalicznej (nie)trwałości to pieniądze wyrzucone w błoto.Ukłony dla Lady za tłumaczenie.

Oct
23
2016
Lady Mitsouko
Lady Mitsouko

Dziękuję za dobre słowo. Ja lubię najbardziej klasyczną EDT :)

Oct
22
2016
Beata Maria
Beata Maria

O, Lady Mitsuko wzięła na warsztat największego klasyka!:-). Udanie, brawo.
Sam zapach spodobał mi się, o czym pisałam w odpowiednim wątku. Uważam za wielki przełom wprowadzenoe No5 L'Eau,a klasyka niezmiennie nie lubię.

Oct
22
2016
Izabela
Izabela

Lady dzięki za zgrabniutkie tłumaczenie.
Fakt, najnowsza Chanelka zadowala więcej osób niż klasyk.

Oct
22
2016
kacper7991
kacper7991

Uwielbiam jego wpisy na fragranticy.

Oct
22
2016
Surykatka
Surykatka

Lady wielkie dzięki za tłumaczenie :)

Oct
22
2016

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Advertisement

Nowe Perfumy

Jimmy Choo Man IceJimmy Choo
Jimmy Choo Man Ice

FunfairSP Parfums Sven Pritzkoleit
Funfair

Lisbon BluesSP Parfums Sven Pritzkoleit
Lisbon Blues

SuntanglamSP Parfums Sven Pritzkoleit
Suntanglam

Mon GuerlainGuerlain
Mon Guerlain

Tangier MemoriesTeresa Helbig
Tangier Memories

TeresaTeresa Helbig
Teresa

A Bulldog in the AtelierTeresa Helbig
A Bulldog in the Atelier

#Bon Bon CherieFaberlic
#Bon Bon Cherie

Faberlic by Valentin Yudashkin GoldFaberlic
Faberlic by Valentin Yudashkin Gold

Fresh & Clean VacayVictoria`s Secret
Fresh & Clean Vacay

Warm & Cozy VacayVictoria`s Secret
Warm & Cozy Vacay

Sweet & Flirty VacayVictoria`s Secret
Sweet & Flirty Vacay

Vanilla Opi-OudIkiryō
Vanilla Opi-Oud

AppleRum and JasmineIkiryō
AppleRum and Jasmine

Blood Cherry CordialIkiryō
Blood Cherry Cordial

FugueIkiryō
Fugue

Eau Hyper FraîcheCourreges
Eau Hyper Fraîche

Jeu d'Amour FélinKenzo
Jeu d'Amour Félin

Secret Potion No. 2Bullfrog
Secret Potion No. 2

Secret Potion No. 1Bullfrog
Secret Potion No. 1

Peonia Nobile Edizione SpecialeAcqua di Parma
Peonia Nobile Edizione Speciale

Amber WoodElegantes
Amber Wood

Chesterfield ClubElegantes
Chesterfield Club

Royal VetiverElegantes
Royal Vetiver

Le Ballet BlancRepetto
Le Ballet Blanc

Flower by Kenzo Eau de LumièreKenzo
Flower by Kenzo Eau de Lumière

Burner Perfume No 7: Red DodecahedronAether Arts Perfume
Burner Perfume No 7: Red Dodecahedron

Crema di Lime e CognacKyse Perfumes
Crema di Lime e Cognac

JKyse Perfumes
J

Popularne marki i zapachy: