Składniki Bluszcz - kluczowa nuta eliksiru miłości

Bluszcz - kluczowa nuta eliksiru miłości

02/09/17 05:44:50 (3 komentarze)

przez: Marina Milojević

 

 

Bluszcz pospolity, czyli Hedera helix, jest pienną rozłożystą zimozieloną drzewiastą rośliną z rodziny Araliaceae. Wywodzi się z Europy i umiarkowanego klimatu Azji i jest prawdopodobnie najpopularniejszym pnączem porastającym mury i ściany domów, a przy tym podobno jedynym, który nie powoduje ich wilgocenia. Nazwy „bluszcz” zwyczajowo używa się w celu określenia innych niepowiązanych roślin, takich jak niesławny bluszcz trujący, Toxicodendron radicans, który w rzeczywistości bluszczem nie jest.

Jako roślina, która bez problemów potrafi przetrwać zimę i rośnie silna i zielona również na skalistych i nieurodzajnych glebach, bluszcz intrygował i zwracał uwagę kultur czasów starożytnych. W tradycji Rzymian bluszcz był dedykowany Bachusowi (oraz jego greckiemu odpowiednikowi Dionizosowi), bogowi zbiorów winogron i produkcji wina, którego przedstawiano noszącego wieniec utkany z bluszczu i winorośli. Starożytni wierzyli, że noszenie wieńca z liści bluszczu zapobiega zatruciu alkoholem. Będąc tak mocno związanym z drzewem, ziemią kamieniem, wśród starożytnych Greków bluszcz był również uznawany za symbol wierności. W trakcie ceremonii ślubnych, nowożeńcy nosili wieńce z tej rośliny, co miało być symbolem oddania i wierności małżeńskiej.

O magicznych mocach bluszczu wspomina się w wielu starożytnych inskrypcjach. Średniowieczne źródła podają z kolei, że bluszcz chroni przed złymi mocami i wszelkiego rodzaju zagrożeniami. Roślinę tę tak mocno wiąże się z cnotą i pomyślnością, że w Anglii wierzono, iż bluszcz nie wyrasta na grobie duszy nieszczęśliwej w swoim życiu pośmiertnym.

Kobiety nosiły listki bluszczu, aby w ten sposób przyciągać szczęście, oraz w celu wykorzystania go do miłosnych uroków. Staroangielskie wierzenie mówi, że młoda dziewczyna może stworzyć potężny miłosny czar poprzez przyciśnięcie do serca liścia bluszczu i wypowiedzenie słów: ”Ivey, Ivey I love you, In my bosom I put you, The first young man who speaks it me, My future husband he Shall be”.

Bluszcz pospolity nie posiada w perfumerii ciemnego oblicza. Jego owoce są gorzkie w smaku i tylko umiarkowanie toksyczne dla ludzi. Stanowią doskonałe źródło pożywienia dla wielu ptaków, w tym pokrzewki i grzywacza. Pachnąca dusza jagód uwalnia się po ich roztarciu. Emanuje aromatycznym i lekko żywicznym zapachem, nadającym kompozycji świeżego zielonego tchnienia. Nuta bluszczu należy do akordów ziołowych oferujących powiew świeżości i ubierających kompozycję w zasłonę zieleni.

Świeżą i optymistyczną, bardzo intensywną interpretację nuty zielonego bluszczu odnajdziemy w perfumach Lolita Lempicka. Warto przy okazji przypomnieć, że bluszcz jest również symbolem tej marki. Ową roślinę odnajdziemy także w Boston Ivy od D.S. & Durga i Marc Jacobs Ivy, a perfumami specjalnie zadedykowanymi tej nucie są między innymi Demeter Ivy i L'Erbolario Hedera. Z kolei prawdziwa esencja bluszczu występuje w botanicznych perfumach Hedera helix marki Roxana Illuminated Perfume.Poprzedni Składniki


Advertisement

Ala_9
Ala_9

No cóż, poprzedniczki potwierdziły moje podejrzenia: artykuł mówi o jednym, a na fotach pokazuje drugie. Jednym słowem miesza w głowach i wprowadza w błąd.
Choć, swoją drogą, bardzo ciekawy i dobrze byłoby poprawić ilustracje.

Feb
14
2017
novellana
novellana

Też mnie się wydaje że zdjęcia przedstawiają winobluszcz trójklapkowy a artykuł jest o bluszczu. Winobluszcz jest z rodziny winorośli, a bluszcz jest z rodziny araliowatych. Winobluszcz pięknie przebarwia się jesienią na czerwono.
Artykuł jest ciekawy i dzięki niemu podszkoliłam sie w różnicach między roślinami.

Feb
09
2017
monika690
monika690

Na zdjęciach jest winobluszcz, a to zupełnie inna roślina niż bluszcz(hedera helix) :)

Feb
09
2017

Dodaj własną recenzję

Zostań członkiem naszej społeczności miłośników perfum, a będziesz mógł dodawać własne recenzje.

Advertisement

Popularne marki i zapachy: